Za większość przypadków trądziku odpowiada beztlenowa bakteria Gram-dodatnia Propionibacterium acnes. W leczeniu stosowane są przeważnie antybiotyki lub maści oparte na nadtlenku benzoilu. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds wykazali, że równie skuteczne mogą być preparaty oparte na ekstraktach ziołowych, w szczególności z tymianku.
Analizom in vitro poddane zostały alkoholowe wyciągi z tymianku, mirry i nagietka. Efekty porównano z antybakteryjnym działaniem kontrolnego roztworu alkoholu, aby wykluczyć jego wpływ na skuteczność wyciągów.
– Zaobserwowaliśmy, że wszystkie testowane preparaty zwalczały bakterię. Najlepsze rezultaty, nawet w porównaniu do nadtlenku benzoilu, uzyskane zostały w przypadku nalewki z tymianku. Jeśli kolejne badania potwierdzą jego skuteczność, zyskamy metodę leczenia trądziku alternatywną dla tych dotychczas stosowanych – wyjaśnia nadzorująca badanie dr Margarita Gomez-Escalada.
Tymianek od dawna znany jest jako środek o działaniu antybakteryjnym. Za jego właściwości odpowiada w głównej mierze olejek eteryczny, w którego składzie obecny jest m.in. tymol, karwakrol, borneol, linalol, cyneol i eter metylowy tymolu. Na olejek tymiankowy wrażliwe są nie tylko bakterie Propionibacterium acnes, ale również szereg innych bakterii Gram-dodatnich, np. z rodzaju Peptoniphilus i Anaerococcus, oraz bakterie Gram-ujemne, jak np. z rodzaju Prevotella, Bacteroides i Dialister.
Źródło: www.leedsmet.ac.uk
Kędzia A., 2006, Ocena wrażliwości bakterii beztlenowych na olejek tymiankowy, Postępy Fitoterapii, 3, s. 131-135. (www.czytelniamedyczna.pl)
oprac. Małgorzata Przybyłowicz
KOMENTARZE