Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Trycholog - zawód z przyszłością
20.09.2012

Piękne i zadbane włosy są nieodzownym atrybutem urody, jednakże co zrobić, gdy nie jesteśmy zadowoleni z ich wyglądu?

Oczywiście odpowiedni kolor włosów, typ fryzury to podstawa, którą zapewni nam wizyta u doświadczonego fryzjera/stylisty fryzur. Natomiast problemy zaczynają się w sytuacji, gdy borykamy się z łupieżem, nadmierną suchością skóry głowy, czy łojotokiem. Prawdziwą tragedią dla konsumentów, którzy nie wiedzą, gdzie szukać pomocy, jest problem wypadania włosów i łysienia.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego czym tak naprawdę są włosy, dlaczego rosną i jakie mogą być przyczyny problemów. Niestety także wielu specjalistów, fryzjerów i kosmetologów,a nawet lekarzy nie potrafi trafnie zdiagnozować przyczyny problemów, które są związane z funkcjonowaniem mieszków włosowych i stanem włosów. Tymi zagadnieniami zajmuje się TRYCHOLOGIA – dział z pogranicza medycyny i kosmetologii.

Musimy mieć świadomość, że ta cześć włosa, którą pielęgnujemy jest strukturą całkowicie martwą (przy czym wcale nie jest to element o prostej budowie), której kondycja iwygląd są całkowicie uzależnione od stanu macierzy włosa (potocznie zwanej cebulką) i to ona decyduje o tym czy mamy piękne włosy. Zabiegi fryzjerskie czy pielęgnacja domowa mogą poprawić wygląd włosów, zamaskować problemy, ale nie pozwolą nam się od problemów uwolnić, gdyż są działaniami zewnętrznymi i na cebulki włosowe nie oddziałują w większym stopniu.

Martwa łodyga włosa wyrasta z macierzy włosa i to ona jest strukturą żywą - zaopatrywaną w składniki odżywcze, wrażliwą na bodźce zewnętrzne, jak i stymulowaną przez bardzo dużą liczbę czynników endogennych (hormony, enzymy, czynniki wzrostu, ect.).Chwilowy wpływ aktualnych czynników, jakie towarzyszą wzrostowi włosa, znajduje odzwierciedlenie w strukturze łodygi (martwej części włosa). Oceniając budowę kilkucentymetrowego fragmentu łodygi możemy ocenić, jak zmieniał się stan naszego organizmu w czasie. Z tego względu badania stanu włosów wykorzystywane są w np. kryminalistyce, wykrywaniu środków dopingowych, są także monitorem aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Badaniem, które może zdiagnozować problemy zdrowotne jest pierwiastkowa analiza włosów: wystarczy już 100 gramów ludzkich włosów, pobranych z tyłu głowy, by określić, co dzieje się w naszym organizmie.

Wiele informacji o przyczynie problemów dostarczyć może bardzo dokładna ocena stanu owłosionej skóry głowy, ocena stanu mieszków włosowych, czy też cebulek włosów (chociażby ocena, w jakim stadium cyklu wzrostu się znajdują). Ale to nie wszystko, przyczyny problemów z włosami mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi, trybem życia, rodzajem diety, czy też uwarunkowaniami psychicznymi – udowodniono, że stres wpływa degeneracyjnie na macierz włosa i może przyczynić się do ich osłabienia, czy wypadania.

Z tego względu poza zaawansowanymi technikami badawczymi, w ocenie przyczyn niezbędny jest w pierwszej kolejności dokładny wywiad/rozmowa z pacjentem. Dopiero później można próbować diagnozować problem, ordynować specyficzne badania czy kontakt z lekarzem specjalistą. Po weryfikacji wszystkich pozyskanych informacji trycholog może rozpocząć stosowanie zabiegów trychologicznych (często równorzędnie z leczeniem).

Czy porady trychologiczne w Polsce są szeroko rozpowszechnione?

Nie, w Polsce to nie są popularne usługi, na zachodzie są znacznie bardziej popularne. Mało rozpoznawalna w Polsce, trychologia jest dziedziną o wieloletniej tradycji – najstarsze na świecie stowarzyszenie specjalistów tej kategorii liczy już ponad 100 lat. W krajach anglosaskich istnieją dwuletnie szkoły pomaturalne kształcące trychologów, np. w Londynie.

Tego rodzaju usługi powinny być rozpowszechniane, sama wizyta w gabinecie trychologicznym nie jest problemem; stanowisko trychologa można wydzielić w typowym salonie fryzjerskim, kosmetycznym, czy ośrodku SPA. Ale posiadanie stanowiska pracy nie zapewni nam zadowolenia klientów – musimy mieć odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne.

 

Tekst dostarczony przez Instytut Kosmetologii Stosowanej.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter