Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Technologia produkcji szamponów do włosów
16.10.2008




Proces produkcji

Po tym jak formuła szamponu zostanie opracowana jest testowana, aby upewnić się, że cechy szamponu nie zmienią lub zmienią się minimalnie wraz z upływem czasu. Ten typ testowania zwany testem stabilności, jest stosowany, aby wykryć fizyczne zmiany koloru, zapachu i gęstości. Może to dać również informacje o innych zmianach jak skażenie mikrobami i różnicy w działaniu. To testowanie ma na celu upewnienie się, że butelka sprzedawana w sklepie będzie zachowywała się tak samo jak butelka w laboratoriach.

Proces produkcji dzielimy na 2 etapy , najpierw robi się dużą porcję szamponu a potem rozlewa się do mniejszych opakowań.

Proces tworzenia

Duże porcje szamponu są robione w wyznaczonym miejscu w zakładzie produkcyjnym. Tutaj pracownicy, postępują zgodnie ze stworzoną formułą, aby zrobić porcje o wielkości 11 000 litrów lub więcej. Surowce, które są zazwyczaj przywożone w beczkach o pojemności 200 litrów lub w torbach o wadze 23 kg każda, są dostarczane wózkami widłowymi do miejsca produkcji. Składniki są wlewane lub wsypywane do ogromnych kolumn i solidnie mieszane.

 

Zależnie od formuły te zbiorniki mogą być podgrzewane lub schładzane, aby składniki wymieszały się szybciej. Niektóre surowce, takie jak woda lub podstawowy detergent są bezpośrednio pompowane i odmierzane do zbiornika. Te materiały dodaje się po prostu poprzez naciśnięcie guzika na skomputeryzowanym panelu sterującym. Panel ten reguluje również prędkość mieszania, podgrzewanie i schładzanie. Zależnie od rozmiaru i typu szamponu zrobienie pojemnika szamponu (11 000 litrowego) może zająć od 1- 4 godzin

Szampony są produkowane poprzez proste mieszanie odpowiednich produktów w mieszadle. Czasami mieszadła są wyposażone w niskociśnieniowe parowe wężownice. Mieszadło jest zrobione na ogół ze stali nierdzewnej, aczkolwiek spotyka się mieszadła pokryte szkłem (w przypadku niektórych procesów). Składniki są ważone i dozowane w odpowiednich ilościach i dodawane do mieszadeł. Każdy składnik jest mieszany bezpośrednio przed każdym dodaniem. 

 

Miarkowanie odpowiedniego stopnia ogrzewania zapobiega nadmiernej gęstości szamponu i ułatwia jego mieszanie. Środki perłowe w temperaturze otoczenia są woskowymi bryłami i wymagają roztopienia w podgrzewaczu bębnowym (przed włączeniem do procesu).

 

Woda destylowana jest najczęściej używana w celu zminimalizowania zanieczyszczeń produktu.

Niektóre gałęzie przemysłu produkują same bazy do szamponów, a inne zajmują się procesem wzbogacania baz polegającym na dodaniu wody, koloru, zapachu i właściwości odżywczych czy regenerujących.

Kontrola Jakości

Po tym jak wszystkie składniki są dodane do zbiornika bierze się próbkę do laboratorium kontroli jakości na testy. Sprawdzane są cechy fizyczne, aby upewnić się, że porcja wyprodukowanego szamponu spełnia warunki formuły. Ludzie z kontroli jakości robią testy takie jak: określenie PH, test gęstości, oceniają też zapach i wygląd szamponu. Sprawdzają również zawartość detergentu i czy jest wystarczająca ilość konserwantu. Jeśli coś jest nie tak można „nanieść poprawki”. Na przykład, kwasy lub bazy mogą być dodawane, aby dostosować PH , można tez dodać sól, aby zmodyfikować gęstość. Kolory dostosowuje się przez dodanie barwnika

Po tym jak porcja szamponu przejdzie kontrolę jakości jest ona wypompowywana z głównego zbiornika do zbiornika przechowującego, gdzie może być trzymany dopóki dopóty linie wypełniające nie są gotowe. Z tego zbiornika szampon jest pompowany do wypełniacza lub napełniacza, który składa się z „karuzeli” tłoków napełniających

Napełnianie

na początku linii napełniającej / wypełniającej kładzie się puste butelki w wielkim pojemniku zwanym zsypnią. Tutaj manewruje się butelkami, aż ustawią się w odpowiedniej pozycji. Potem podążają linią taśmową do wypełniacza / napełniacza, gdzie znajduje się szampon.

„Karuzela” składa się z serii tłoków napełniających, które są kalibrowane, aby wlać odpowiednią ilość szamponu. W miarę jak butelki poruszają się po linii są wypełniane szamponem.

 

Stąd butelki idą do maszyny nakładającej zamknięcia / zakrętki. Tak samo jak butelki, zakrętki są najpierw wkładane do zsypni, żeby się ułożone w odpowiedniej pozycji. Zakrętki są mocno zakręcane na butelkach.

Po nałożeniu nakrętek butelki idą w kierunki maszyny nakładającej etykiety (jeśli to konieczne). Zależnie od rodzaju etykiet mogą być one przyklejane klejem lub przymocowywane na ciepło.

Z maszyny nakładającej etykiety butelki są przemieszczane do „Opakowalni”, gdzie wkłada się je do pudełek, typowo 12 na jedno pudełko. Pudełka składuje się na paletach i zabiera się do działu dystrybucji. Takie linie produkcyjne poruszają się z prędkością 200 butelek na minutę lub więcej.

 
 

          Wpływ na środowisko

Podczas procesu tworzenia szamponu nie powstają praktycznie żadne produkty uboczne i żadna ich emisja do środowiska nie może się pojawić.

Wymycie mieszadeł z resztek szamponu daje produkt odpływowy, który zawiera pozostałe w mieszadle ilości szamponu.

Odkąd wszystkie szanujące się i mające dobrą opinię przedsiębiorstwa wprowadziły do użytku w pełni biodegradujące środki aktywne – produkt odpływowy (pochodzący z wypłukania mieszadła) wywiera taki sam wpływ na środowisko jak ten pochodzący z gospodarstwa domowego.

Najwięksi producenci szamponów najczęściej produkt odpływowy włączają do pierwszego etapu oczyszczania ścieków, skutkiem tego jest biodegradacja surfaktantów zanim dostaną się do ścieków

 
Do tego można dodać obrazki ilustrujące proces produkcji:



Marta Kłopotowska
Marta Kłopotowska pogłębia swą wiedzę na temat kosmetologii na Łódzkim Uniwersytecie Medycznym, jest redaktorem działu BioKosmetologia w portalu www.biotechnologia.pl
KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter