Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tanoreksja – niebezpieczne uzależnienie od opalania

Dzisiejsza rzeczywistość sprawia, że jesteśmy narażeni na wiele rodzajów uzależnień. Jednym z nich jest uzależnienie od słońca. Piękna, zdrowa skóra muśnięta słońcem to marzenie każdego z nas. Jednak czasami to pragnienie przeradza się w niebezpieczną obsesję.  

 

 

 

Ideał piękna lansowany w telewizji i w Internecie sprawia, że chcemy być tacy, jak ludzie tam ukazywani. Uzależnienie związane z nadmierną dbałością o swój wygląd zewnętrzny, przejawiające się chęcią posiadania ciągle opalonej skóry nazywane jest tanoreksją. Dotyczy ono opalania się zarówno na słońcu, jak i w solarium. Uzależniona osoba nie zastanawia się nad negatywnymi skutkami opalania. Jak może nam się wydawać, przypadłość ta nie dotyczy tylko kobiet, ale także coraz częściej mężczyzn.

 

Objawy tanoreksji

Kilkukrotne, nadmierne opalanie się nie jest podstawą, by doszukiwać się w sobie uzależnienia. Te pierwsze objawy nie budzą niepokoju. Z uzależnieniem mamy do czynienia, gdy dana osoba pragnie osiągnąć mocniejszy kolor skóry, niż taki, który możemy osiągnąć podczas normalnego opalania. Na początku uzależnienie zaczyna się od strachu przed utratą opalenizny, dlatego osoby te opalają się nawet kilka razy w tygodniu. Obsesja ta sprawia, że człowiek uzależniony od opalania ciągle tylko myśli, że jest zbyt blady. Dana osoba, wraz z pogłębianiem się uzależnienia i blednięciem skóry, ma wrażenie, że spada jej atrakcyjność. Bardzo trudno wykryć genezę uzależnienia, bowiem na początku, w sezonie letnim, ktoś może równie często się opalać, jak inne osoby. Natomiast uzależnienie rozpoczyna się w momencie, gdy człowiek ma problem z akceptacją własnego koloru skóry. Najbardziej na to uzależnienie narażona jest młodzież oraz młode, dorosłe osoby. Ludzie z tanoreksją często mają obniżone poczucie własnej wartości, co powoduje, że czują się nieatrakcyjnie. Są pewni, że nowoczesne lampy dostępne w salonach nie wyrządzą szkody ich skórze i są bezpieczne. Terapia tanoreksji jest trudna i trwa bardzo długo. Uzależnienie od opalania może iść w parze z uzależnieniem od ćwiczeń na siłowni. Dotyczy to głównie mężczyzn, którzy pragną mieć jednocześnie wysportowane ciało i piękną opaleniznę. Osoby uzależnione od opalania nie dopuszczają do siebie myśli, że takie zachowanie jest już uzależnieniem. Skutki tego uzależnienia nie są natychmiastowe, ale z pewnością w przyszłości będą mieć negatywne konsekwencje dla skóry.

 

Skutki tanoreksji

Ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe powoduje negatywne następstwa dla skóry. Przyczynia się do powstawania wielu przebarwień, jak również jest jednym z czynników kancerogennych. Niestosowanie preparatów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem może przyczynić się do rozwoju czerniaka. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ciągłe narażanie skóry na szkodliwe promieniowanie, które bez odpowiedniej ochrony, prowadzi do wcześniejszego starzenia się skóry.

KOMENTARZE
Newsletter