Fot. Agnieszka Kuświk-Bartczak, źródło: dermatologkalisz.pl
Czy warto kupować maski LED do użytku w domu? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru?
Maski LED (light-emitting diode) to urządzenia, które emitują światło o różnych kolorach i o różnej długości fali. Diody LED, w przeciwieństwie do laserów, nie wywierają wpływu termicznego na skórę. Ogromną zaletą jest możliwość zastosowania urządzeń w warunkach domowych. Maski LED mogą być uzupełnieniem terapii dermatologicznej oraz dobrze dobranej pielęgnacji. Nie zastąpią jednak profesjonalnych zabiegów gabinetowych. Podczas wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jeżeli chcemy działać na skórę przeciwstarzeniowo, najbardziej skuteczne będą długości fali 633 nm (światło czerwone) oraz 830 nm (bliska podczerwień). Jeżeli producent nie podaje tych parametrów, zdecydowanie lepiej wybrać inny produkt. Dobrze jest zdecydować się na maskę, która będzie dobrze przylegała do skóry, w innym przypadku światło ulegnie rozproszeniu, a energia przyjęta przez skórę będzie znacznie mniejsza. Jeżeli maska wydziela różne kolory światła, może to sugerować, że nie posiada ona odpowiednich parametrów. W związku z tym najlepiej do użytku domowego wybierać maski ze światłem podczerwonym i bliską podczerwienią. Ponadto bardziej niż ilość diod liczy się natężenie promieniowania (irradiance) określone w mW/cm2. Według badań najbardziej optymalnym parametrem byłaby wartość ok. 50 mW/cm2. Wyższe wartości niosą za sobą ryzyko przegrzania skóry i pobudzania zaostrzenia np. trądziku różowatego czy melasmy, natomiast niższe – dłuższego naświetlania lub częstszych zabiegów.
Jaki jest mechanizm działania takich masek?
Światło LED oddziałuje na poziomie molekularnym, komórkowym i tkankowym. Jedną z przyczyn starzenia się skóry jest dysfunkcja mitochondriów. Absorbcja energii światła powoduje m.in. wzrost produkcji ATP w mitochondriach oraz uwalnianie aktywnego biologicznie tlenku azotu (NO) z nitrozowanych białek znajdujących się w dużych stężeniach w ludzkiej skórze. Światło LED zwiększa również proliferację, dojrzewanie i ruchliwość fibroblastów, a także produkcję czynnika wzrostu fibroblastów. Wyniki badań wykazują zmniejszenie oznak fotostarzenia, widoczności zmarszczek, rumienia i pigmentacji. Barolet zaobserwował wpływ czerwonego światła (630 nm 8 J/cm2) na wzrost produkcji prokolagenu typu I o 279% w hodowli ludzkich fibroblastów już po trzech zabiegach. Odnotowano także, iż małe wartości gęstości energii były bardziej skuteczne. Podobnie w programie LED przeprowadzonym przez NASA stwierdzono 200% wzrost syntezy kolagenu w porównaniu z grupą kontrolną. Tempo wzrostu fibroblastów zwiększyło się o 50-75% już 2-3 dni po ekspozycji na podczerwień.
Do jakich negatywnych skutków widocznych na skórze może doprowadzić nieodpowiednie używanie masek LED?
Produkty do użytku domowego muszą spełniać restrykcyjne normy, by nie stanowić niebezpieczeństwa dla użytkownika. Z tego względu można śmiało powiedzieć, że diody LED nie wykorzystują szkodliwych substancji i są przyjazne dla środowiska oraz wywołują niewiele skutków ubocznych. Jeżeli chodzi o negatywne konsekwencje, to należy zwrócić szczególną uwagę na maski ze światłem niebieskim, które są stosowane w leczeniu wspomagającym trądziku pospolitego i mogą stymulować powstawanie przebarwień szczególnie u osób o ciemniejszych fototypach.
Czym różnią się maski LED stosowane w gabinetach kosmetycznych od tych przeznaczonych do użytku domowego?
Urządzenia gabinetowe mają o wiele większą moc, co daje możliwość uzyskania lepszych efektów w krótszym czasie terapii. W urządzeniach do użytku domowego wykorzystuje się głównie światło czerwone i podczerwone. Takie maski LED mają niższą energię promieniowania w porównaniu do profesjonalnych sprzętów, mimo to mają udowodnioną skuteczność.
Czy są jakieś przeciwskazania do stosowania masek LED?
Przeciwwskazaniami do ich używania są: stosowanie leków oraz ziół fotouwrażliwiających, padaczka (ryzyko wywołania napadu padaczkowego), ciąża (brak badań oceniających bezpieczeństwo), toczeń, albinizm oraz choroby nowotworowe.
W jakich schorzeniach dermatologicznych warto stosować wspomniane maski?
Diody LED mogą być stosowane m.in. w leczeniu towarzyszącym takich schorzeń, jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik pospolity, a także gojeniu się ran oraz terapii przeciwstarzeniowej.
--
Agnieszka Kuświk-Bartczak – lekarz specjalista dermatolog. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz specjalista w dziedzinie dermatologii i wenerologii, która swoje doświadczenie zdobywała w prestiżowych niemieckich klinikach w trakcie pięcioletniej specjalizacji. Jest lekarzem z powołania i stawia na indywidualne, holistyczne podejście do każdego pacjenta. Łącząc wiedzę i doświadczenie zdobywane w wielu krajach, jako jedna z nielicznych oferuje skuteczne i nowoczesne spojrzenie na proces leczenia, korzystając z innowacyjnych, różnorodnych rozwiązań. Obecnie prowadzi prywatny gabinet w Kaliszu.
KOMENTARZE