Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szerokie działania promujące prewencję raka skóry
Amerykańska Rada ds. produktów higieny osobistej odpowiada na wniosek Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom odnośnie prewencji raka skóry.

Farah Ahmed  z Amerykańskiej Rady ds. produktów higieny osobistej (PCPC) przedstawiła oświadczenie skierowane do Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) w odpowiedzi na wniosek odnośnie informacji o ograniczeniu ekspozycji na promieniowanie UV w celu zmniejszenia zachorowalności na raka skóry.

Ahmed w swoim oświadczeniu zaleciła m.in.: informacje na temat profilaktyki raka skóry umieszczane na etykietach produktów , poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat ochrony przeciwsłonecznej, zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat filtrów przeciwsłonecznych,  uświadomienie społeczeństwu ryzyka jakie niesie za sobą incydentalna / całodobowa ekspozycja na słońce oraz utworzenie forum z dermatologii.

 Osoby w każdym wieku i niezależnie od karnacji powinny codziennie stosować krem z filtrem UV, aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnego starzenia się skóry i raka skóry, powiedziała Ahmed

Działania Rady w celu edukowania społeczeństwa na temat korzyści zdrowotnych wynikających z codziennego stosowania ochrony przeciwsłonecznej:

  • zapewnienie ogromnej ilości danych naukowych i technicznych potwierdzających zdolność filtrów do ochrony przeciwsłonecznej, zmniejszania ryzyka starzenia się skóry i raka skóry. Po raz pierwszy w 2011 roku Food and Drug Administration ( FDA) zezwala firmom na umieszczanie na opakowaniach informacji o sprawdzonych efektach stosowania kosmetyków przeciwsłonecznych.
  • stworzenie serii materiałów wideo zatytułowanych Skin Smart , aby pomóc w nauczaniu społeczeństwa o zdrowej skórze i dobrym samopoczuciu . Pierwszy odcinek Skin Smart ma na celu pomóc konsumentom zrozumieć nowe przepisy dotyczące etykietowania kosmetyków, jak również zwraca uwagę na wiele form kosmetyków przeciwsłonecznych w produktach codziennej pielęgnacji.
  • Kolejny odcinek Skin Smart  pokazuje jak promienie słoneczne mogą uszkodzić skórę, obala mity o bezpieczeństwie składników filtrów przeciwsłonecznych, i wyjaśnia korzyści płynące z zastosowania ochrony przeciwsłonecznej w codziennej pielęgnacji  w walce z rakiem skóry i przedwczesnym starzeniu się.
  • Organizowanie szeregu warsztatów edukacyjnych z dermatologii i ochrony przeciwsłonecznej z udziałem ekspertów z branży w celu omówienia i wymiany istotnych informacji dotyczących właściwej pielęgnacji skóry, w tym regularnego stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Warsztaty pozwalają spojrzeć na ochronę przed słońcem z wielu różnych perspektyw  fotobiologii, chemii kosmetycznej, chirurgii czy doświadczeń klinicznych.

Bycie „skin smart” dotyczy dzielenia się wiedzą i doświadczeniem ekspertów , by dawać ludziom szanse dokonywania świadomych wyborów, jeśli chodzi o piękno i zdrowie ich skóry, twierdzi Ahmed.

Koalicja PASS (Public Access to Sunscreens) niedawno przedłożyła oświadczenie w odpowiedzi na wniosek CDC.

W swoich uwagach PASS namawia: FDA powinno nadrobić 10 lat zaległości w najnowszych formach ochrony przeciwsłonecznej i stworzyć przewidywalny, przejrzysty i terminowy przegląd procesu rejestracji nowych składników chroniących przed słońcem.

Według notatki PASS: Amerykańscy konsumenci mają ograniczony wybór, jeśli chodzi o szerokie spektrum produktów ochrony przeciwsłonecznej. Przypisuje się to opóźnieniu FDA co do ośmiu nowych składników przeciwko UV. Technologia oczekująca na zatwierdzenie przed FDA jest już szeroko dostępna w Europie, Azji, Ameryce Środkowej i Południowej od 15 lat”.

W czasach, gdy przypadki raka skóry przewyższają występowanie wszystkich innych nowotworów, a jeden Amerykanin umiera co godzinę od czerniaka,śmiertelną postać raka skóry, konieczny jest łatwy dostęp do najnowszych bezpiecznych i skutecznych produktów ochrony przeciwsłonecznej.

Koalicja PASS jest koalicją wielu organizacji zdrowia publicznego, dermatologii, firm produkujących składniki przeciwsłoneczne oraz zaniepokojonych obywateli, którzy wspólnie z FDA, Białym Domem i Kongresem pracują nad ustanowieniem terminowych i przejrzystych przepisów dotyczących produktów ochrony przeciwsłonecznej.

A jak wygląda kwestia prewencji raka skóry w Polsce i w Europie?

Portal Biotechnologia.pl poprosił o komentarz w tej sprawie Panią Ewę Starzyk Dyrektora Naukowego Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Europa była pierwsza i znacznie wcześniej wprowadziła podobną akcję edukacyjną, a także, a może przede wszystkim – wprowadziła stosowną legislację. W 2006 roku Komisja opublikowała zalecenie dotyczące produktów ochrony przeciwsłonecznej  ich oznakowania i skuteczności. Jednocześnie, razem z aktem prawnym Komisja przeprowadziła kampanię informacyjną nt. zagrożeń związanych z opalaniem. Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego podczas akcji KE włączył się w działania promujące odpowiedzialne korzystanie ze słońca poprzez utworzenie strony edukacyjnej dla konsumentów www.uvagaslonce.pl

Źródła

cosmeticsandtoiletries.com

korespondencja własna

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
8
10
11
12
13
14
15
LubTech Smart Food 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
Women in IT Day 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
17
18
19
20
21
22
26
27
28
3
Newsletter