Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szybki i tani test na sprawdzenie czy tusz do rzęs będzie podrażniał?
Szybki i tani test na sprawdzenie czy tusz do rzęs będzie podrażniał?
Formuła tuszu do rzęs bywa czasem drażniąca dla wrażliwych oczu. Testowanie produktu na zwierzętach umożliwia sprawdzenie czy kosmetyk będzie podrażniał oczy. Metoda ta jest jednak kwestionowana na wielu poziomach. W dalszym ciągu jest potrzeba opracowania metody badania in vitro.

Naukowcy z Institute of Integrative Biology, University of Liverpool ocenili tempo wzrostu pierwotniaków. Wybrano i przebadano sześć, losowo wybranych, komercyjnych produktów-tuszy do rzęs i przeprowadzono test ANOVA (n = 6, α = 0,05 ) ze względu na znaczne różnice w szybkości wzrostu pierwotniaków.

Udowodniono, że dwa, łatwo hodowane pierwotniaki (Paramecium caudatum, Blepharisma japonicum) należy traktować jako modele do oceny podrażnienia oka (i ewentualnie kosmetyków w ogóle) i ustanowić podstawy do takich badań, które mają być stosowane na poziomie bardziej komercyjnym. Naukowcy opracowali test biologicznej toksyczności tuszu do rzęs i jednocześnie wskazują na niski koszt. Również wykonanie tego rodzaju badań jest niezwykle proste i przyszłościowe w  aplikacjach komercyjnych. Początkowo zbadano zależność dawki na wywołanie reakcji, udowadniając, że istnieje potrzeba przeprowadzenia badań w celu ustalenia odpowiednich poziomów odpowiedzi subletalnej. Duże rozmiary pierwotniaków umożliwiły śledzenie wzrostu populacji za pomocą mikroskopu, dzięki czemu można było stwierdzić, że różnił się on zarówno w zależności od marki tuszu do rzęs, jak i jej ilości. Następnie wykazano, że niektóre tusze spowodowały śmiertelność pierwotniaków, inne tusze-zmniejszoną szybkość wzrostu > 50% (w porównaniu do kontroli), natomiast jeszcze inne nie miały znaczącego wpływu w porównaniu z kontrolą.

Zatem naukowcy potwierdzili szybką, niedrogą metodę oceny tuszu do rzęs. Następnym krokiem jest potwierdzenie skuteczności testów biologicznych na obecność pierwotniaków w porównaniu z testami na zwierzętach i z badaniami epidemiologicznymi.

Źródła

Thomason H. and Montagnes D. J. S. 2014. Developing a quick and inexpensive in vitro (non-animal) bioassay for mascara irritation. International Journal of Cosmetic Science, 36: 134–139.

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
4
5
6
Newsletter