Naukowcy z Institute of Integrative Biology, University of Liverpool ocenili tempo wzrostu pierwotniaków. Wybrano i przebadano sześć, losowo wybranych, komercyjnych produktów-tuszy do rzęs i przeprowadzono test ANOVA (n = 6, α = 0,05 ) ze względu na znaczne różnice w szybkości wzrostu pierwotniaków.
Udowodniono, że dwa, łatwo hodowane pierwotniaki (Paramecium caudatum, Blepharisma japonicum) należy traktować jako modele do oceny podrażnienia oka (i ewentualnie kosmetyków w ogóle) i ustanowić podstawy do takich badań, które mają być stosowane na poziomie bardziej komercyjnym. Naukowcy opracowali test biologicznej toksyczności tuszu do rzęs i jednocześnie wskazują na niski koszt. Również wykonanie tego rodzaju badań jest niezwykle proste i przyszłościowe w aplikacjach komercyjnych. Początkowo zbadano zależność dawki na wywołanie reakcji, udowadniając, że istnieje potrzeba przeprowadzenia badań w celu ustalenia odpowiednich poziomów odpowiedzi subletalnej. Duże rozmiary pierwotniaków umożliwiły śledzenie wzrostu populacji za pomocą mikroskopu, dzięki czemu można było stwierdzić, że różnił się on zarówno w zależności od marki tuszu do rzęs, jak i jej ilości. Następnie wykazano, że niektóre tusze spowodowały śmiertelność pierwotniaków, inne tusze-zmniejszoną szybkość wzrostu > 50% (w porównaniu do kontroli), natomiast jeszcze inne nie miały znaczącego wpływu w porównaniu z kontrolą.
Zatem naukowcy potwierdzili szybką, niedrogą metodę oceny tuszu do rzęs. Następnym krokiem jest potwierdzenie skuteczności testów biologicznych na obecność pierwotniaków w porównaniu z testami na zwierzętach i z badaniami epidemiologicznymi.
KOMENTARZE