Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szewdzkie badania dotyczączące alergizującego działania olejków eterycznych
12.02.2009
Badania naukowe przeprowadzone w Szwecji, na Uniwersytecie w Göteborgu, udowadniają, że alergizujące działanie olejków eterycznych, które może prowokować wyprysk, jest wynikiem reakcji poszczególnych składników olejku z enzymami skórnymi.
Powstaje ono również na skutek autooksydacji związków znajdujących się w olejku eterycznym.

Zachodzący proces autooksydacji  jest wynikiem  reakcji ,jaka zachodzi pomiędzy poszczególnymi  składnikami olejków z kwasem, znajdującym się  w otaczającym powietrzu.
Badania czynników alergizujących skórę , których źródłem są zapachowe  związki terpenowe , ulegające  oksydacji , prowadzone były przez   panią dr Lina Hagvall, naukowca pracującego na Wydziale chemii tegoż uniwersytetu.


Mimo, iż wielu producentów, uważa , że dodatek  przeciwutleniaczy do  zawartości olejków eterycznych zapewnia ochronę przed autooksydacją , czyniąc je bezpieczniejszymi niż sztuczne perfumy,  badania zdają się podważać tę tezę.
Badania przeprowadzono na olejku lawendowym , badano również sposób w jaki zachowa się geraniol.

Geraniol sam w sobie, nie ma silnego działania alergizującego . Niestety, w momencie jego kontaktu ze skórą bądź autooksydacji , wchodzi on w reakcję z enzymami skórnymi , ulega aktywacji i staje się wysoce alergenny.

Badania kosmetyków, prowadzone pod kątem ich potencjalnie alergizującego działania są niezwykle istotne. Dlatego ważne jest, aby zbadać i rozważyć, w jaki sposób substancje zapachowe  oraz inne produkty składniki kosmetyków,  będą reagować ze skóra ale także z otaczającym ja powietrzem


Źródło: Cosmetics and toiletries.com
 
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2020>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter