Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szare mydło – produkt o wielu zastosowaniach
Szare mydło, inaczej zwane mydłem potasowym, pod względem chemicznym to mieszanina soli potasowych wyższych kwasów tłuszczowych wzbogacona o glicerynę, kwas cytrynowy, chlorek sodu i inne substancje. Szare mydło jest pozbawione sztucznych barwników, dzięki czemu ewentualne uczulenie występuje rzadko. Zapach szarego mydła jest prawie nieodczuwalny. Kiedyś kostka szarego mydła była jedynym dostępnym środkiem higienicznym, dziś z powrotem wraca do łask ze względu na swoje liczne zastosowania.

 

Co obecnie kryje się pod nazwą "szare mydło"?

Aktualnie produkowane szare mydła typu Biały Jeleń, Biały Wielbłąd lub Barwa Mydło naturalne szare nie są mydłami potasowymi lecz sodowymi. Ich nazwa "szare" ma nawiązywać do tego, iż w ich składzie nie znajdziemy sztucznych barwników i substancji zapachowych.

 

Właściwości szarego mydła

Szare mydło ma miękką, mazistą konsystencję. Rozpływa się w wodzie, tworząc z nią emulsję. Pozbawione jest dodatków mogących powodować alergię takich jak substancje zapachowe i barwniki. Posiada właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne, dzięki czemu może być stosowane do walki z trądzikiem, ale zaleca się je również dla osób z przetłuszczającą się skórą. Szarym mydłem można umyć zarówno twarz, jak i całe ciało.

Szare mydło w połączeniu z wodą jest używane w przyspieszeniu gojenia ran, w tym u chorych zmagających się z atopowym zapaleniem skóry.

Produkt ten może być także środkiem do mycia włosów. Szare mydło nie uczula, otwiera łuski włosowe, przyspiesza porost włosów. Po umyciu włosów szarym mydłem warto jest na nie nałożyć maskę lub odżywkę.

Szare mydło pomaga także w regeneracji stłuczeń, skręceń, zwichnięć i uszkodzeń stawów. Przyspiesza proces regeneracji, zmniejsza obrzęk i opuchliznę.

 

Zastosowanie szarego mydła

Szare mydło stosowane jest w walce z trądzikiem na twarzy, ale także plamami na ubraniach i ścianach.

Ma zastosowanie w ogrodzie, w połączeniu z wodą jest doskonałym środkiem do walki z mszycami.

Niska cena, łatwość obróbki - to tylko niektóre cechy, które sprawiają, iż szare mydło wykorzystywane jest jako tworzywo rzeźbiarskie przez dzieci i młodzież w szkołach. Może także służyć jako materiał rzeźbiarski na kierunku stomatologia, gdzie wykonywane są modele zębów i ćwiczenia umiejętności manualnych.

Rzeźbiarstwo to nie tylko jedyne artystyczne zastosowanie mydła. Szare mydło przykleja się do podłoży papierowych szablonów przy malowaniu szyldów czy reklam. Jest też izolacją pokrywającą model np. rzeźbę w wykonaniu form gipsowych lub silikonowych. Stosowane jest jako środek do mycia pędzli, zwłaszcza po farbach olejnych.

 

Historia szarego mydła w Polsce

Produkcja najbardziej znanego szarego mydła Biały Jeleń rozpoczęła się w Polsce w 1921 r. w  Fabryce Przetworów Tłuszczowych Spółka Akcyjna w Trzebini. W 1929 r. fabrykę przejął SCHICHT-LEVER, a sama produkcja została przeniesiona do Warszawy. Mydło początkowo było produkowane z postaci połączonych kostek i wykorzystywano je głównie jako doskonały środek piorący. Po wojnie fabryka Schichta, została znacjonalizowana i przyłączona do Zjednoczenia Przemysłu Przetwórczo-Tłuszczowego, które po wielu przeobrażeniach, w 1982 r. zostało przekształcone w Zrzeszenie Producentów Chemii Gospodarczej POLLENA. W okresie PRL-u mydło szare było jednym z najpowszechniej dostępnych typów mydeł wykorzystywanych zarówno do celów higieny osobistej, jak i gospodarczych. Obecnie w ofercie są kostki 100 g, opakowania 2x200 g, a także mydło w płynie pakowane w pojemniki o pojemności 0,5, 2 i 5 litrów. Mydło Biały Jeleń sprzedawane jest jako skuteczne mydło hipoalergiczne.

Źródła

1. Materiały informacyjne firmy Biały Jeleń, dostępne on line: 04.09.2017, http://www.bialyjelen.pl/s3-jak-to-jest-zrobione.html

2. Szare mydło wraca na ścianki, dostępne on line: 04.09.2017, http://kobieta.interia.pl/uroda/news-szare-mydlo-wraca-na-scianki,nId,2429203

3. Szare mydło – nieco zapomniany kosmetyk doskonały, dostępne on line: 04.09.2017

https://stopnadwadze.pl/zdrowie-i-uroda/porady-zdrowie/szare-mydlo-wlasciwosci-i-zastosowanie

 

 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter