Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Świetlówki kompaktowe uszkadzają skórę?
04.10.2012

Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej tradycyjne żarówki są powoli zastępowane innymi źródłami światła. Jednym z takich źródeł, stosowanym przez większość z nas w mieszkaniu czy biurze, są świetlówki kompaktowe CFL (ang. compact fluorescent light), nazywane potocznie żarówkami energooszczędnymi. Czy to jednak rzeczywiście dobry pomysł? Kolejne doniesienia naukowe poddają w wątpliwość słuszność tej decyzji. Okazuje się, że na oszczędności ucierpieć może nasza skóra.

Pierwsze wątpliwości co do wpływu stosowania świetlówek na zdrowie pojawiły się już kilka lat temu. W 2008 roku Komisja Europejska wydała raport, w którym wyraźnie wskazuje na możliwe negatywne oddziaływanie. Według raportu promienie UV emitowane przez świetlówki CFL mogą wywoływać u niektórych osób reakcje fotouczuleniowe czy nasilać przebieg fotodermatoz. Komisja podkreśla równocześnie, że świetlówki stwarzają potencjalne zagrożenie tylko w przypadku przebywania w niewielkiej odległości od nich (20 cm lub mniej).

Podejrzenia co do szkodliwości żarówek CFL potwierdzają najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze Stony Brook University. Grupa specjalistów zgromadziła świetlówki różnych producentów i zbadała emisję promieniowania UV oraz wpływ tego zjawiska na kluczowe komórki skóry: fibroblasty i keratynocyty. Wyniki nie były optymistyczne.

Okazało się, że wszystkie świetlówki wydzielały promieniowanie UV, które powinno być pochłonięte przez fosforową powłokę. Informacja jest tym gorsza, że żarówki emitowały promieniowanie UVC, szczególnie niebezpieczne, bo uszkadzające DNA, a które w naturalnych warunkach pochłaniane jest przez warstwę ozonową i nie dociera do naszej skóry. Użyte w eksperymencie komórki skóry, zwłaszcza fibroblasty, ulegały uszkodzeniu (m.in. zmieniały kształt). Przyczyną problemów są nawet niewielkie ubytki w osłonie pochłaniającej, przez które „uciekają” promienie.

Specjaliści podkreślają jednak, że powodów do obaw nie mają osoby, które umieszczają świetlówki kompaktowe w lampach sufitowych. Problem pojawia się wówczas, gdy odległość jest o wiele mniejsza, np. w przypadku lamp biurkowych. Możliwe więc, że coraz częściej będziemy słyszeć zalecenia, aby stosować kremy przeciwsłoneczne nie tylko podczas opalania, ale także w trakcie pracy w zamkniętym pomieszczeniu.

 

Źródło: www.scientificamerican.com

Raport Scientific Committee on Emerging and Newly Identified Health Risks „Light Sensitivity” dostępny w pełnej wersji pod adresem: http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/emerging/opinions/scenihr_opinions_en.htm (plik: Opinion on: Light Sensitivity)

 

Małgorzata Przybyłowicz

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter