Mówiąc o kosmetykach dla dzieci ma się myśli o produktach przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 lat. W przepisach prawa nie istnieje osobna kategoria kosmetyków dla dzieci, która podlegałaby odrębnym przepisom, jednak zgodnie z art. 11 ustawy o kosmetykach ocena bezpieczeństwa kosmetyków dla dzieci poniżej trzech lat musi uwzględniać szczególne cechy tej grupy, czyli:
wrażliwość
skłonność do podrażnień
występowanie zaczerwienień
reakcje na czynniki zewnętrzne
Najlepsze dla dziecka są preparaty, które jednocześnie zapobiegają przesuszaniu skóry oraz chronią przed utratą wody. Delikatna skóra dziecka podatna jest na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy słońce, ale nie bez znaczenia jest także korzystanie z twardej wody i przebywanie w miejscach klimatyzowanych. Rozwiązaniem są produkty skutecznie myjące, ale niepodrażniające, pozostawiające delikatną warstwę ochronną na skórze dziecka.
Powszechnie wiadomo, że skóra dziecka jest podatna na podrażnienia nawet składnikami powszechnie uznanymi za niedrażniące. Większe przenikanie substancji spowodowane jest cienkim i słabo przylegającym naskórkiem. Poza tym u małych dzieci występuje całkowity brak włókien elastynowych oraz słabo rozwinięta tkanka podskórna i zdecydowanie mniejsza zawartość melaniny. Dlaczego skóra małych dzieci wymaga wyjątkowo ostrożnej pielęgnacji? Charakteryzuje się ona wysoka aktywnością gruczołów łojowych, szczególnie do 3 miesiąca życia, przez pierwsze 2 – 3 lata występuje niewystarczająca czynność gruczołów łojowych, przez co zaburzony zostaje mechanizm termoregulacji. – U dzieci zasadowy płaszcz na powierzchni skóry ma pH między 6,2 a 7,5. Zmniejsza to ochronę przed mikroorganizmami. PH stabilizuje się do 1 miesiąca życia do wartości 5,5-6,0. Zaburzenia pH, w wyniku działania alkalicznych środków powierzchniowo-czynnych, utrudniają powrót do naturalnego poziomu - tłumaczy Monika Krzyżostan główny technolog Ava Laboratorium.
Wiele produktów kosmetycznych, dedykowanych najmłodszym, dzięki formule na bazie parafiny, wazeliny, masła shea i gliceryny, zapobiegają powstawaniu suchości oraz odbudowują delikatną, naturalną barierę skórną.
Klasyfikacji kosmetyku i jego przeznaczenia dokonuje wyłącznie Safety Assessor. Warto zaznaczyć, że szczegółowej ocenie bezpieczeństwa podlegają produkty kosmetyczne przeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia. Na podstawie danych toksykologicznych dotyczących składników receptury, masy ciała dziecka oraz powierzchni skóry oblicza się wartości SED (dawki narażenia systemicznego) oraz MoS (margines bezpieczeństwa). Poza tym należy uwzględnić wszystkie dostępne dane na temat działań niepożądanych.
Według technologa firmy Ava Laboratorium kosmetyki dla niemowląt powinny być bardzo łagodne, hipoalergiczne i bezzapachowe, a poza tym do ich zadań należy:
tworzenie na skórze warstwy ochronną
ochrona przed działaniem czynników drażniących
dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia
W przypadku tak delikatnej skóry ważne jest aby produkty kosmetyczne zawierały łagodne konserwanty w niewielkich ilościach, nie podrażniały i nie szczypały w oczy. Zamiast stosowania tradycyjnych mydeł toaletowych zaleca się delikatnie natłuszczające i łagodzące środki myjące (sulfobursztyniany, alkilopoliglukozydy).
Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry małego dziecka wymaga zupełnie innych kosmetyków, niż skóra osoby dorosłej. W przypadku dzieci należy skupić się na wzmocnieniu bariery naskórkowej, która ogranicza nadmierną utratę wody i rozwój mikroorganizmów, a także łagodzeniu podrażnień i zmniejszeniu tarcia naskórka o ubranie czy pieluszkę.
KOMENTARZE