Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu

Plamy pigmentacyjne i przebarwienia na skórze są jednym z najczęściej pojawiających się defektów na skórze, z którymi walczymy. Dlatego najbardziej pożądanymi produktami kosmetycznymi są kosmetyki wybielające. Blada cera o jednolitym kolorycie jest uważana za najpiękniejszą. Na rynku kosmetycznym znajdziemy dużą ofertę substancji o działaniu wybielającym skórę oraz depigmentacyjnym.

 

 

Ostryż długi (Curcuma longa L.) – znany bardziej jako kurkuma lub szafran indyjski. Jest rośliną o bogatych właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych, które znajdują zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Najważniejszą substancją aktywną ostryżu długiego jest kurkumina. Działa ona przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo, a także antyoksydacyjnie.

Cenione właściwości kurkumy w kosmetyce to rozjaśnianie skóry i wyrównanie jej kolorytu. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Kosmetyki z kurkumą dobroczynnie wpłyną na skórę osób borykających się z trądzikiem czy łuszczycą, bowiem dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym zmniejszają stany zapalne, a także uspokajają zaczerwienienia. Kurkuma również pomaga w redukcji cellulitu.

 

Arbutyna – jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy glikozydów fenolowych. Jest surowcem kosmetycznym otrzymywanym z mącznicy lekarskiej borówki brusznicy oraz z liści gruszy pospolitej.

Działanie arbutyny polega na hamowaniu enzymu tyrozynazy melanosomów. Dzięki temu wykazuje działanie rozjaśniające skórę. Znajduje głównie zastosowanie w kremach wyrównujących koloryt skóry. Dodatkowe zastosowanie w formulacji witaminy C, kwasu kojowego, niacynamidu czy kwasu alfa-liponowego zwiększa działanie depigmentacyjne powstałego kremu. Ponadto, rozświetla plamki na skórze oraz przebarwienia skóry. Wskazania do stosowania preparatów z arbutyną to: przebarwienia po trądziku, posłoneczne, powstałe wskutek zaburzeń hormonalnych, fotostarzenie się skóry.

 

Morwa biała  jest cenioną rośliną przez wielu naukowców ze względu na liczne właściwości. Warto podkreślić jej cechy, tj. zawartość substancji obniżających poziom cukru we krwi, jak również pomaganie w odchudzaniu.

W kosmetyce najbardziej ceniony jest ekstrakt z liści morwy białej ze względu na hamowanie działania enzymu odpowiedzialnego za syntezę melaniny, a mianowicie tyrozynazy. To właśnie dzięki temu przyczynia się do wybielania skóry. Może powodować także likwidację piegów. Dodatkowo posiada właściwości uelastyczniające skórę, a także łagodzące podrażnienia. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym jest stosowana także w produkcji preparatów przeciwstarzeniowych. Widocznie wyrównuje koloryt skóry.

KOMENTARZE
Newsletter