Ostryż długi (Curcuma longa L.) – znany bardziej jako kurkuma lub szafran indyjski. Jest rośliną o bogatych właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych, które znajdują zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Najważniejszą substancją aktywną ostryżu długiego jest kurkumina. Działa ona przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo, a także antyoksydacyjnie.
Cenione właściwości kurkumy w kosmetyce to rozjaśnianie skóry i wyrównanie jej kolorytu. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Kosmetyki z kurkumą dobroczynnie wpłyną na skórę osób borykających się z trądzikiem czy łuszczycą, bowiem dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym zmniejszają stany zapalne, a także uspokajają zaczerwienienia. Kurkuma również pomaga w redukcji cellulitu.
Arbutyna – jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy glikozydów fenolowych. Jest surowcem kosmetycznym otrzymywanym z mącznicy lekarskiej borówki brusznicy oraz z liści gruszy pospolitej.
Działanie arbutyny polega na hamowaniu enzymu tyrozynazy melanosomów. Dzięki temu wykazuje działanie rozjaśniające skórę. Znajduje głównie zastosowanie w kremach wyrównujących koloryt skóry. Dodatkowe zastosowanie w formulacji witaminy C, kwasu kojowego, niacynamidu czy kwasu alfa-liponowego zwiększa działanie depigmentacyjne powstałego kremu. Ponadto, rozświetla plamki na skórze oraz przebarwienia skóry. Wskazania do stosowania preparatów z arbutyną to: przebarwienia po trądziku, posłoneczne, powstałe wskutek zaburzeń hormonalnych, fotostarzenie się skóry.
Morwa biała – jest cenioną rośliną przez wielu naukowców ze względu na liczne właściwości. Warto podkreślić jej cechy, tj. zawartość substancji obniżających poziom cukru we krwi, jak również pomaganie w odchudzaniu.
W kosmetyce najbardziej ceniony jest ekstrakt z liści morwy białej ze względu na hamowanie działania enzymu odpowiedzialnego za syntezę melaniny, a mianowicie tyrozynazy. To właśnie dzięki temu przyczynia się do wybielania skóry. Może powodować także likwidację piegów. Dodatkowo posiada właściwości uelastyczniające skórę, a także łagodzące podrażnienia. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym jest stosowana także w produkcji preparatów przeciwstarzeniowych. Widocznie wyrównuje koloryt skóry.
KOMENTARZE