Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Surowce pozyskane dzięki zastosowaniu metody zrównoważonego rozwoju
Surowce pozyskane dzięki zastosowaniu metody zrównoważonego rozwoju

Podyktowana potrzebą rynkową konieczność odkrywania nowych, egzotycznych surowców, a także innowacyjnych metod produkcji, stanowi dla technologów prawdziwe wyzwanie. Każda kolejna substancja orientalnego pochodzenia wydaje się lepsza od poprzednich. Jednakże skupienie się całkowicie na cudownych właściwościach, jakie producenci deklarują w broszurach marketingowych, w połączeniu z przystępną ceną sprawia, że wpływ produkcji surowca na środowisko nie wydaje się niestety być najistotniejszą kwestią.

 

Biorąc pod uwagę, że dbałość o środowisko naturalne jest obecnie sprawą priorytetową, warto poznać mechanizm otrzymywania substancji pochodzących ze zrównoważonych upraw oraz korzyści płynące z ich stosowania.

Zaletami korzystania z surowców pochodzących ze zrównoważonych upraw jest zapobieganie wycince lasów, erozji gleb, mniejsze zużycie wody, jak również wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto uprawy takie nie zajmują przestrzeni pod uprawy żywności.

 

 

Skwalan ze zrównoważonej produkcji

Skwalan znany i używany jest już od dziesięcioleci, jako świetnie działający emolient. Doskonale nawilża i uelastycznia skórę. Pierwotnie uzyskiwany z wątroby rekina, przez długi czas budził też duże kontrowersje, kiedy w latach 80. XX w. konsumenci zaczęli wyrażać zaniepokojenie jego odzwierzęcym pochodzeniem i powiązanym z nim zagrożeniem wyginięcia rekinów. Szybko więc zastąpiono go skwalanem z oliwek, jednak nierzetelne dostawy i gwałtowne wahania cen ograniczyły jego szersze zastosowania.

Neossance™ Squalane i Hemisqualane są wytwarzane przy użyciu zrównoważonej, odnawialnej trzciny cukrowej. Aparatura fermentacyjna Amyris zapewnia nieograniczoną podaż rzadkich w naturze składników, aby zaspokoić gwałtownie rosnące zapotrzebowanie konsumentów. Oznacza to realny wpływ na przyrodę i przedsiębiorstwa. Tym sposobem zastępowana jest potrzeba pozyskiwania skwalanu z milionów rekinów rocznie lub zastosowania procesów petrochemicznych dla płynnych silikonów.

Aprinnova opracowała biotechnologiczną metodę, dzięki której powstał Neossance Squalane, stabilizujący rynek, umożliwiający nieograniczone dostawy i niższe, stabilne ceny. Proces rozpoczyna się od brazylijskiej trzciny cukrowej, najbardziej wydajnego źródła cukru na hektar i jest kontynuowany poprzez etap fermentacji w celu wytworzenia skwalanu. Dzięki temu osiągana jest duża wydajność, w tym wydajność gruntów, szybsza regeneracja surowca, regularne zbiory oraz stała podaż, a co za tym idzie – przewidywalne ceny. Właściwości skwalanu sprawiają, że jest to wysoce pożądany surowiec. Redukuje zmarszczki i zwiększa gęstość skóry. Badania kliniczne wykazały, że u kobiet w wieku od 36 do 60 lat, po stosowaniu Neossance Squalane razem ze wzbogaconym witaminą C olejem różanym, dwa razy dziennie, skóra stała się bardziej ujędrniona, charakteryzująca się zmniejszeniem powierzchni, objętości i głębokości deformacji skóry podczas uderzenia powietrza nadmuchowego za pomocą Dynaskin®. W rezultacie skóra jest bardziej odporna oraz wygładzona.

 

 

 

Neossance Hemisqualane – naturalny, lekki emolient

Neossance Hemisqualane również otrzymywany jest w procesie fermentacji trzciny cukrowej. Roślina ta uprawiana jest w Brazylii bez potrzeby dodatkowego nawadniania, dodatkowo uzyskuje się z niej więcej biomasy niż z innych roślin cukrowych. Następnie odpady są konwertowane i zamieniane w energię elektryczną, na czym korzysta lokalna społeczność, zyskując zarówno prąd, jak również zatrudnienie. Dodatkowo analizy cyklu życia pokazują, że proces fermentacji trzciny wydziela znacznie mniej gazów cieplarnianych niż inne porównywalne surowce uzyskiwane ze źródeł naftowych.

W porównaniu do materiałów ropopochodnych, takich jak izoheksadekan lub płynne silikony, Hemisqualane wykazuje równoważną skuteczność w wielu różnych zastosowaniach. Ponadto cena Hemisqualane jest porównywalna z cenami z tych substancji, dzięki czemu nie występuje ryzyko poniesienia nadmiernych nakładów za wybór korzystny dla środowiska. Można go z łatwością wykorzystać w kremach, balsamach, odżywkach, suchych szamponach, kosmetykach kolorowych, mleczkach oraz dezodorantach.

Dystrybutorem obu opisywanych surowców jest firma Safic-Alcan, która w roku 1996 otrzymała certyfikat ISO 900. Safic-Alcan realizuje zawarte w nim standardy, nieustannie doskonaląc jakość usług, wspierając politykę środowiskową oraz wdrażając program „Odpowiedzialność i Troska”. W 2016 r. ustanowiona została karta dostawców, która skupia się na poszanowaniu praw człowieka, zaangażowaniu w zrównoważony rozwój oraz działalność opartą na wspólnych wartościach i zasadach. W styczniu 2018 r. podpisała także inicjatywę UNGC.

 

W artykule wykorzystano materiały dostępne na stronach: www.aprinnova.com oraz www.safic-alcan.pl

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------

 

 

 

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania kwartalnika Biotechnologia.pl nr 4/2019.
Cały kwartalnik dostępny jest TUTAJ

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter