Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Stem Cells Spin laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2016
Spółka Stem Cells Spin S.A. została laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2016 za opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych.

 

Stem Cells Spin S.A.. jest liderem innowacyjności, wprowadzającym przełomowe w skali światowej rozwiązania na rynkach medycznym, weterynaryjnym i kosmetycznym. Spółka została zawiązana w 2009 r. przez naukowców Akademii Medycznej we Wrocławiu jako spółka biotechnologiczna typu spin off, powstała na bazie kilkuletnich doświadczeń i prac nad wynalazkiem dotyczącym porożogennych komórek macierzystych o symbolu MIC-1.

 

Komercjalizacja wyników i projekt Biocervin

Komercjalizacja wynalazku w drodze powołania spółki związana była z pozytywnymi wynikami badań, wskazującymi na możliwość zastosowania wynalazku w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej oraz dermokosmetykach.

Stem Cells Spin S.A. opracowała i wdrożyła unikalne – w skali światowej – metody hodowli komórek macierzystych MIC-1 oraz produkcji na ich bazie naturalnych (niemodyfikowanych chemicznie ani genetycznie) substancji biologicznych o niezwykłym potencjale regeneracyjnym tkanek organizmów ludzkich i zwierzęcych.

Stem Cells Spin s.a. w konsorcjum z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu zakończyła w czerwcu 2016 r. trwający od listopada 2013 r., projekt biocervin „Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych” współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach przedsięwzięcia pilotażowego „Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej Demonstrator+” oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
W trakcie trwania projektu opracowano oraz wykonano linię demonstracyjną (specjalistyczne laboratoria), służącą produkcji wyrobów medycznych i produktów leczniczych, opartych na surowcu z porożogennych komórek macierzystych oraz przygotowano cztery prototypy produktów w obszarze medycyny (dermatologia, stomatologia, okulistyka), bazujących na porożogennych komórkach macierzystych.


Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2016
Nagroda została wręczona Spółce podczas Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbyło się 21 października 2016 r. Forum jest ogólnopolskim wydarzeniem biznesowo-naukowo-samorządowym. Stanowi odpowiedź na perspektywę unijną 2014-2020. Celem Forum jest budowa synergii nauki z biznesem i samorządem, a także prezentacja i promocja dokonań polskich uczonych, samorządów, innowacyjnych polskich firm i innych podmiotów.
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2016 jest ogólnopolskim wyróżnieniem doceniającym samorządy, podległe im spółki oraz przedsiębiorstwa, które przez swoje nowatorskie inwestycje i rozwiązania, przykładają się do zrównoważonego rozwoju. Drugą grupą laureatów są uczelnie, jednostki naukowe, ośrodki, instytucje i przedsiębiorstwa realizujące innowacyjne projekty. Wszystkie te podmioty charakteryzuje nowatorskość, zaangażowanie w działania oraz rozwój działalności.
Wyróżnienia wręczono w sześciu kategoriach: jednostki naukowe, uczelnie wyższe, samorządy, innowacyjne firmy, państwowe jednostki budżetowe oraz fundacje.
Obecnie spółka pracuje nad dalszym rozwojem biodermokosmetyków Revitacell (www.revitacell.pl) oraz realizuje nowe projekty badawczo-rozwojowe.

 

 


 

KOMENTARZE
news

<Październik 2025>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter