Czym jest kąpiel kwasowęglowa?
To kąpiel lecznicza w wodzie kwasowęglowej, tj. zawierającej ponad 400 mg ditlenku węgla na litr wody lub w szczawach, czyli wodach zawierających 1000 mg ditlenku węgla na litr wody. Wody te mogą być pochodzenia naturalnego (dostępne w wielu uzdrowiskach w Polsce) lub być wytwarzana sztucznie.
Kąpiele kwasowęglowe mogą być „mokre” i „suche” (tzw. gazowe z ditlenkiem węgla). Kąpiel „sucha” to zabieg, podczas którego również wykorzystuje się ditlenek węgla, ale bez użycia wody. Oba zabiegi obnizają ciśnienie tętnicze krwi i częstość akcji serca po serii zabiegów, jednak kąpiel sucha obniża te parametry także bezpośrednio po zabiegu. Po zakończeniu kąpieli mokrej obserwuje się natomiast wzrost ciśnienia tętniczego oraz tętna, co tłumaczone jest działaniem ciśnienia hydrostatycznego wody. Jednak mimo początkowego wzrostu tętna, nie obserwuje się zmian jego wartości po serii zabiegów w kąpieli „mokrej” u osób zdrowych i z nadciśnieniem.
Kąpiel kwasowęglowa „mokra” trwa ok. 6-12 minut, wykonuje się ją 3-4 razy w tygodniu. Nie należy przekraczać 15 zabiegów w serii. Kąpiel „sucha” odbywa się w pomieszczeniach, w których poziom unoszącego się ditlenku węgla nie przekracza metra ponad poziom podłogi. Mogą być też specjalne, drewniane (lub plastikowe) komory. Kąpiele kwasowęglowe mają temperaturę rzędu 32-34 stopni, czyli poniżej temperatury ciała.
Jaki wpływ ma kąpiel kwasowęglowa na organizm?
Obecny w kąpieli ditlenek węgla drażni receptory skóry, zwiększając tym samym mikrokrążenie i poprawiając wydolność oddechową. Wchłonięty przez skórę gaz zmusza płuca do hiperwentylacji, na skutek której poprawia się bilans tlenowy. Kąpiele kwasowęglowe zapewniają lepsze utlenienie i odżywienie tkanek. Chory po zabiegu jest zrelaksowany, spokojniejszy, ma lepszy nastrój. Spada stężenie glukozu i cholesterolu we krwi. Płuca są lepiej wentylowane.
Wskazane są w przebiegu schorzeń układu krążenia, m.in. zaburzeń tętniczo-żylno-chłonnych, nadciśnienia w I i II okresie, miażdżycy i zapalenia zrostowego tętnic w I i II okresie choroby, choroby Raynauda, chorób przeciążeniowych narządu ruchu, chorób reumatycznych, dystonii neurowegetatywnej. Kąpiel suchą zaleca się pacjentom, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać z kąpieli mokrej lub mają problem z wejściem do wanny.
Przeciwskazania
Jak każdy zabieg kąpiel kwasowęglowa ma przeciwwskazania. Do najważniejszych zalicza się: miażdżycę naczyń wieńcowych, niewydolność układu krążenia, ciężką anemię, choroby krzepliwości krwi, niewydolność oddechową oraz stan po zawale mięśnia sercowego.
Ważne!
Zbyt długie wdychanie ditlenku węgla, unoszącego się nad lustrem wody jest niebezpieczne. W związku z tym podczas kąpieli stosowane są specjalne nakrycia na wanny, które mają chronić pacjentów przed oparami. Dodatkowo zapewniają one odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym odbywa się zabieg.
Gdzie w Polsce można skorzystać z kąpieli kwasowęglowej?
Do polecanych ośrodków mających w swojej ofercie kąpiel kwasowęglową należą: Uzdrowisko Połczyn S.A., Szpital Uzdrowiskowy Równica w Ustroniu, Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami im. Jana Pawła w Ciechocinku.
KOMENTARZE