Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skuteczne nawilżanie – kluczowy element pielęgnacji skóry w każdym wieku

Skóra wymaga nawilżania, niezależnie od tego, w jakim wieku się znajduje. Sama produkuje wiele składników, które zapewniają odpowiedni poziom wilgoci. Odpowiednie dobranie składnika nawilżającego jest bardzo ważne. Na rynku dostępnych jest wiele substancji, które zapobiegają utracie wilgoci. Bardzo cenione są te, które wspierają naturalne procesy zachodzące w skórze i wpływają na poprawę syntezy składników NMF.

 

 

Pielęgnacja skóry młodej

Utrata wilgoci następuje najczęściej na skutek działania czynników zewnętrznych – słońca, klimatyzacji czy stylu życia – pomieszczenia klimatyzowane, nocny tryb życia itp. Najlepiej sprawdzą się substancje, które szybko i skutecznie przywrócą odpowiedni poziom nawilżenia, usuwając jednocześnie oznaki starzenia się i wygładzając skórę, np.:

* Aminohydrane PDR – sól sodowa kwasu poliasparaginowego, która poprzez bioadhezję tworzy elastyczny film na skórze. Zapewnia barierę, która chroni i zatrzymuje wilgoć. Nadaje on miękkie i gładkie wykończenie. 1% AminoHydrane® PDR zwiększa natychmiast nawilżenie o 59% i o 74% po 1 godzinie.

* Hydranov – koncentrat oligofurcellaranu z algi Furcellaria lumbrilicalis. Stymuluje syntezę epidermalnego kwasu hialuronowego (+211%) i odnowę mocnych połączeń w warstwach górnych i środkowych. Wykazuje działanie restrukturyzacyjne na całą epidermę, od warstwy podstawnej do warstwy zrogowaciałej. Jego działanie nawilżające jest szybsze i bardziej wydajne, niż działanie kwasu hialuronowego.

 

Pielęgnacja skóry zmęczonej i dojrzałej

Taka skóra wymaga większej uwagi i najlepiej sprawdzą się składniki, które wpływają na poprawę procesów zachodzących w poszczególnych warstwach, m.in.:

* AcquaCell – kompleks nawilżający, łączący ekstrakty ze skórki arbuza, soczewicy i jabłka. Skórka arbuza zawiera cytrulinę. Jest ona kluczowa do funkcjonowania filagryny – składnika NMF niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania systemu samonawilżania skóry. Wyciąg z soczewicy zawiera witaminę B5 i trisacharydy. Skrobia jabłkowa jest źródłem polisacharydów, mleczanu sodu i soli sodowej kwasu piroglutaminowego (sodium PCA). AcquaCell zapewnia 24-godzinne nawilżenie skóry już po jednej aplikacji i zmniejsza drobne zmarszczki po 2 godzinach od zastosowania.

* Rhodyssey – czarny mech morski – należy do rodziny Rhodophyceae. Pochodzi z wód zatoki Kassari w Estonii. Badania potwierdziły, że surowiec ten budzi aktywność mitochondrialną, wpływając na natlenienie komórek. Poprawia zdolności regeneracyjne skóry i jej integralność. Błyskawicznie nawilża skórę (+72%).

 

Pielęgnacja skóry przesuszonej i problematycznej

W pielęgnacji tego typu skóry najlepiej sprawdzą się składniki lipidowe o dogłębnym i wielokierunkowym działaniu, chociażby: 

* Albastim – zoptymalizowany kompleks, zawierający ekstrakty z nasion krokosza barwierskiego i słonecznika oraz frakcję lipidową chloroplastów liści morwy. Poprawia wygląd skóry w krótkim i długim okresie. Przy regularnym stosowaniu uszkodzona skóra jest naprawiana, a dalsze uszkodzenia zmniejszane. Działa na poziomie makroskopowym, komórkowym i genetycznym, osiągając skuteczność w zapewnieniu skórze zdrowia. Jest bogaty w fitosterole, zwiększa wytrzymałość i kohezję naskórka. Poprawia proliferację komórek, eliminując martwe komórki na powierzchni, jednocześnie zwiększając spójność skóry. Zapewnia skórze blask, wyrównany koloryt i zmniejsza widoczność zmarszczek.

* Chloroplastim – zoptymalizowany kompleks chloroplastu Alfalfy, lipidów z oliwek i ekstraktu z oleju kokosowego. Zmniejsza powierzchnię zmarszczek o 21% w ciągu 2 tygodni i redukuje głębokie zmarszczki o 19% w ciągu 4 tygodni. Przy dłuższym stosowaniu nawilża skuteczniej, niż czysty skwalen czy kwas hialuronowy. Został przetestowany metodami genomowymi i wykazał aktywność podobną do retinolu oraz zwiększenie aktywności cyklu dobowego.

* Hydrasalinol – rozpuszczalny w olejach ekstrakt z nadbrzeżnej rośliny Salicornia herbacea. To bardzo ciekawa, jadalna roślina. Proszek z Salicornia jest stosowany w produkcji mydła Aleppo. Działanie Hydrasalinol polega na stymulacji syntezy akwaporyny 8, odpowiedzialnej za transport mocznika. Dodatkowo zwiększa produkcję lipidów w epidermie i poprawia uszczelnienie naskórka. Poprawia nawilżenie 60-krotnie (+6000%) w porównaniu z placebo. Zatrzymuje TEUL (Transepidermal Urea Loss) już po pierwszym dniu, a następnie zwiększa zawartość mocznika w naskórku po pierwszym miesiącu stosowania.

 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów Barnet Products i Codif Recherche & Nature.

Autorka: Dr Inż. Anna Piotrowska

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2022>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
PORT for Health: Oncology
2022-09-28 do 2022-09-30
29
30
1
2
Newsletter