Pielęgnacja skóry młodej
Utrata wilgoci następuje najczęściej na skutek działania czynników zewnętrznych – słońca, klimatyzacji czy stylu życia – pomieszczenia klimatyzowane, nocny tryb życia itp. Najlepiej sprawdzą się substancje, które szybko i skutecznie przywrócą odpowiedni poziom nawilżenia, usuwając jednocześnie oznaki starzenia się i wygładzając skórę, np.:
* Aminohydrane PDR – sól sodowa kwasu poliasparaginowego, która poprzez bioadhezję tworzy elastyczny film na skórze. Zapewnia barierę, która chroni i zatrzymuje wilgoć. Nadaje on miękkie i gładkie wykończenie. 1% AminoHydrane® PDR zwiększa natychmiast nawilżenie o 59% i o 74% po 1 godzinie.
* Hydranov – koncentrat oligofurcellaranu z algi Furcellaria lumbrilicalis. Stymuluje syntezę epidermalnego kwasu hialuronowego (+211%) i odnowę mocnych połączeń w warstwach górnych i środkowych. Wykazuje działanie restrukturyzacyjne na całą epidermę, od warstwy podstawnej do warstwy zrogowaciałej. Jego działanie nawilżające jest szybsze i bardziej wydajne, niż działanie kwasu hialuronowego.
Pielęgnacja skóry zmęczonej i dojrzałej
Taka skóra wymaga większej uwagi i najlepiej sprawdzą się składniki, które wpływają na poprawę procesów zachodzących w poszczególnych warstwach, m.in.:
* AcquaCell – kompleks nawilżający, łączący ekstrakty ze skórki arbuza, soczewicy i jabłka. Skórka arbuza zawiera cytrulinę. Jest ona kluczowa do funkcjonowania filagryny – składnika NMF niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania systemu samonawilżania skóry. Wyciąg z soczewicy zawiera witaminę B5 i trisacharydy. Skrobia jabłkowa jest źródłem polisacharydów, mleczanu sodu i soli sodowej kwasu piroglutaminowego (sodium PCA). AcquaCell zapewnia 24-godzinne nawilżenie skóry już po jednej aplikacji i zmniejsza drobne zmarszczki po 2 godzinach od zastosowania.
* Rhodyssey – czarny mech morski – należy do rodziny Rhodophyceae. Pochodzi z wód zatoki Kassari w Estonii. Badania potwierdziły, że surowiec ten budzi aktywność mitochondrialną, wpływając na natlenienie komórek. Poprawia zdolności regeneracyjne skóry i jej integralność. Błyskawicznie nawilża skórę (+72%).
Pielęgnacja skóry przesuszonej i problematycznej
W pielęgnacji tego typu skóry najlepiej sprawdzą się składniki lipidowe o dogłębnym i wielokierunkowym działaniu, chociażby:
* Albastim – zoptymalizowany kompleks, zawierający ekstrakty z nasion krokosza barwierskiego i słonecznika oraz frakcję lipidową chloroplastów liści morwy. Poprawia wygląd skóry w krótkim i długim okresie. Przy regularnym stosowaniu uszkodzona skóra jest naprawiana, a dalsze uszkodzenia zmniejszane. Działa na poziomie makroskopowym, komórkowym i genetycznym, osiągając skuteczność w zapewnieniu skórze zdrowia. Jest bogaty w fitosterole, zwiększa wytrzymałość i kohezję naskórka. Poprawia proliferację komórek, eliminując martwe komórki na powierzchni, jednocześnie zwiększając spójność skóry. Zapewnia skórze blask, wyrównany koloryt i zmniejsza widoczność zmarszczek.
* Chloroplastim – zoptymalizowany kompleks chloroplastu Alfalfy, lipidów z oliwek i ekstraktu z oleju kokosowego. Zmniejsza powierzchnię zmarszczek o 21% w ciągu 2 tygodni i redukuje głębokie zmarszczki o 19% w ciągu 4 tygodni. Przy dłuższym stosowaniu nawilża skuteczniej, niż czysty skwalen czy kwas hialuronowy. Został przetestowany metodami genomowymi i wykazał aktywność podobną do retinolu oraz zwiększenie aktywności cyklu dobowego.
* Hydrasalinol – rozpuszczalny w olejach ekstrakt z nadbrzeżnej rośliny Salicornia herbacea. To bardzo ciekawa, jadalna roślina. Proszek z Salicornia jest stosowany w produkcji mydła Aleppo. Działanie Hydrasalinol polega na stymulacji syntezy akwaporyny 8, odpowiedzialnej za transport mocznika. Dodatkowo zwiększa produkcję lipidów w epidermie i poprawia uszczelnienie naskórka. Poprawia nawilżenie 60-krotnie (+6000%) w porównaniu z placebo. Zatrzymuje TEUL (Transepidermal Urea Loss) już po pierwszym dniu, a następnie zwiększa zawartość mocznika w naskórku po pierwszym miesiącu stosowania.
Artykuł przygotowany na podstawie materiałów Barnet Products i Codif Recherche & Nature.
Autorka: Dr Inż. Anna Piotrowska
KOMENTARZE