Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przebarwienia, czyli ciemne obszary skóry, są spowodowane zwiększoną produkcją i akumulacją melaniny lub też niekiedy zwiększoną liczbą melanocytów. Melanina to pigment produkowany przez melanocyty. Przebarwienia skórne mogą występować na tle dziedzicznym lub mogą być nabyte przez szereg przyczyn, w tym np. przez fotostarzenie, zmiany hormonalne (antykoncepcja, ciąża, menopauza), powtarzająca się i długotrwała ekspozycja skóry na promienie słoneczne, a także przewlekłe podrażnienia skóry, zapalenia czy choroby.

 

Czynniki depigmentacyjne (wybielające)

Wytwarzanie melaniny w melanocytach jest bardzo skomplikowanym procesem zachodzącym przy udziale różnych białek, enzymów i aminokwasów. W związku z tym, iż istnieje kilka możliwości syntezy melaniny, może być ona produkowana w mniejszej lub większej ilości. Najczęściej stosowanymi składnikami, które są wykorzystywane w celu redukcji przebarwień są:

 

Składnik

Działanie

Undecylenoyl fenyloalaniny

Hamowanie melanotropiny (MSH)

Tretinoina

Hamowanie syntezy tyrozynazy

Ekstrakt z mącznicy lekarskiej

Arbutyna

Kwas kojowy

Hydrochinon

Aleosin

Kwas azelainowy

Hamowanie aktywności tyrozynazy

Witamina C

Witamina E

Wyciąg z rumianku

Hamowanie syntezy melaniny powodowanej promieniowaniem UV

Alfa-hydroksykwasy (kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy)

Liquiritin

Usuwanie komórek barwnikowych skóry

 

Idealny związek depigmentujący powinien być silny w działaniu, szybki, ale również selektywny. Nie powinien mieć skutków ubocznych i powinien doprowadzić do trwałego usunięcia niepożądanego pigmentu.

Dwa składniki, które spełniają powyższe kryteria zawierają: Undecylenoyl fenyloalaniny (określane jest jako SkinWhite MSH) i ekstrakt z mącznicy lekarskiej w połączeniu z witaminą C (określany jako SkinWhite BLE).

SkinWhite MSH jest to zmodyfikowany aminokwas, który hamuje aktywność melanotropiny (MSH). Tak jak stymulacja MSH powoduje produkcję melaniny, tak hamowanie MSH jest skuteczną metodą depigmentacyjną. W rzeczywistości SkinWhite MSH hamuje syntezę melaniny w melanocytach w znacznie większym stopniu niż np. kwas kojowy.

SkinWhite MSH jest białym proszkiem i posiada doskonałą stabilność w kosmetyce. Zazwyczaj stosuje się go w ilości 1 - 2%. SkinWhite MSH nie nadaje się do dodania bezpośrednio do kremu czy innego produktu kosmetycznego, ponieważ nie jest rozpuszczalny w zimnej wodzie lub w oleju. Musi się rozpuścić w fazie olejowej w temperaturze 800C i wtedy może być włączony do receptury kosmetycznej (przed nastąpieniem emulgowania).

SkinWhite MSH można łączyć z innymi składnikami wybielającymi skórę, takim jak: kwas kojowy, arbutyna, alfa-hydroksykwasy, hydrochinon czy SkinWhite BLE.

SkinWhite BLE jest środkiem do rozjaśniania skóry, pozyskany w postaci ekstraktu z liści mącznicy lekarskiej w połączeniu z witaminą C.

SkinWhite BLE jest w postaci jasnożółtego roztworu, który jest rozpuszczalny w wodzie.  Jego ilość w kosmetykach waha się na poziomie 4-8% lub tylko 1%, gdy występuje w połączeniu z alfahydroksykwasami (np. kwasem salicylowym).

Przyuszcza się, że SkinWhite BLE może być dodawany bezpośrednio do gotowych produktów kosmetycznych, ale nie ma danych na ten temat.

 

Opracowała: mgr inż. Dominika Andrys

Źródła

Arct J., Pytkowska K. „Leksykon surowców kosmetycznych”. Warszawa 2010.

Barel A.O., Paye M., Maibach H.I. „Handbook of Cosmetic Science and Technology”, 2001.

Glinka R., Glinka M. „Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii” tom I, Łódź 2008.

Marzec A. „Chemia kosmetyków. Surowce, półprodukty, preparatyka wyrobów”, Toruń 2005.

Mrukot M. „Kosmetologia receptariusz”, Kraków 2006.

 

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter