Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skin Physiology International Meeting
Skin Physiology International Meeting
SPIM (ang. Skin Physiology International Meeting) to wydarzenie organizowane przez firmę Greentech w Vichy. Cykliczne spotkanie naukowe poświęcone dyscyplinom związanym z fizjologią skóry jest miejscem, w którym doświadczenie naukowców łączy się z wiedzą młodych badaczy.

 

SPIM to prestiżowe, międzynarodowe wydarzenie oraz wysoki poziom nauki.  To forum gromadzące znanych naukowców i młodych badaczy działających w różnorodnych dyscyplinach związanych z fizjologią skóry.

–  Jest to spotkanie organizowane dla dyskusji i wymiany informacji o ostatnich naukowych badaniach dotyczących skóry. Ekspertom naukowym SPIM daje możliwość przekazania wiedzy młodszemu pokoleniu, natomiast młodym naukowcom – możliwość zaprezentowania badań oraz szansę docenienia nowego podejścia i odkrycia nowych talentów – mówi Monika Żynda z Cosmetics Partner, odpowiedzialna za marketing i wizerunek firmy Greentech w Polsce.

 

SPIM jest miejscem interaktywnej wymiany myśli oraz poglądów między różnymi naukami związanymi z szeroko rozumianą fizjologią skóry.  Zachęca do współpracy między naukowcami z różnych dziedzin zajmujących się poznaniem specyfikacji skóry i metabolicznych interakcji, które odbywają się w jej normalnym funkcjonowaniu. 20-21 listopada 2014 r. we Francji kilku ekspertów (biochemicy, dermatolodzy i farmaceuci) pochodzących z całego świata, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Japonii, Francji przedstawiło swoje najnowsze wyniki badań.

– Komórki macierzyste, genetyka procesu starzenia, mikroflora i odporność, macierz i czynnik wzrostu to tematy poruszane podczas czwartego kongresu SPIM  – wylicza  dr Jean-Yves Berthon, prezes Grupy Greentech.

W Vichy byli obecni przedstawiciele 14 narodowości. Forum SPIM było ograniczone jedynie do 200 osób. Jak zapewnia prezes Berthon, dało to możliwość rozmowy i wymiany poglądów z każdym z ekspertów i studentów, przedstawicielami firm prywatnych i uniwersytetów.

 – Macierz i czynniki wzrostu to temat, który prezentowany był za każdym razem podczas wszystkich SPIM – mówi dr Jean-Yves Berthon .  – To podstawowe badania fizjologii skóry służące poznaniu budowy oraz organizacji komórek formułujących tkankę skórną. W dermatologii i obecnie w kosmetologii badanie działania komórek macierzystych wydaje się bardzo podstawowe. Dla wielu naukowców mikroflora jest „drugim mózgiem ludzi”. Badania korzystnej mikroflory i badania chorobotwórczej mikroflory są obecnie głównym tematem rozwoju nowych terapii, a także nowych kosmetyków do ochrony równowagi skóry oraz dobrego zdrowia i piękna skóry. Co więcej równowaga pomiędzy „dobrym i złym” szczepem jest coraz częściej głównym celem poznawania fizjologii skóry. W kosmetykach będzie można wykorzystać  coraz więcej składników działających na mikroflorę i/lub używać składników pochodzących ze szczepów bakteryjnych.

 

Greentech jest głównym organizatorem SPIM oraz sponsorem dwóch nagród. Jedna z nich to The SPIM Junior Scientist Award. 9 młodych naukowców, przygotowujących doktorat lub posiadających już tytuł doktora, zostało zaproszonych do ustnej prezentacji swoich wyników. Nagrodzony mógł odebrać dotację w wysokości 15 000 euro. Druga nagroda została przyznana za Najlepszy Plakat SPIM. Zwycięzca otrzymał 4 000 euro.

W tegorocznej edycji SPIM nagroda Junior Scientist Award została podzielona. Jednym ze zwycięzców konkursu The SPIM Junior Scientist został Soufiane Boumahdi. Laureat pracuje w laboratorium prowadzonym przez jednego z najsłynniejszych naukowców specjalizujących się w komórkach macierzystych prof. Cedrica Blanpaina (IRIBHM, Uniwersytet Libre de Bruxelles, Belgia). Boumahdi zaprezentował  „Studying the role of Sox2 in cutaneous squamous cell carcinoma initiation and progression”. Jak podkreśla Jean-Yves Berthon, również prelekcja: „Study of the early transmission of Lyme borreliosis: role of the tick injury and the TLR2/TLR3 crosstalk” Quentina Bernarda, młodego naukowca z Instytutu Bakteriologii w Strasburgu (Francja, Nathalie Boulanger Lab, EA 7290), była bardzo inspirująca. Bernard zaprezentował „gorący temat” związany z fizjologią skóry. Komitet Naukowy docenił zdolności oraz interesujące wyniki badań prelegenta, który zostałał drugim zwycięzcą konkursu.

Nagrodę za najlepszy plakat dostała Elodie Metral z Laboratorium Skórnych Substytutów (LSC) (Bank Tkanek i Komórek (BTC), HCL, Lyon, Francja i Laboratorium Zaburzeń Kwasów Nukleinowych (LAN), CEA Grenoble, INAC, SCIB, Grenoble, Francja). Temat pracy oraz posteru zwyciężczyni to: „Adipose-derived stem cells promotes skin homeostasis and prevents its senescence in an in vitro skin model".

– Greentech wspiera Skin Physiology International Meeting, ponieważ dla nas studenci to „zbiornik innowacyjności” i dynamizm działalności dla nowych projektów – podkreśla prezes Jean-Yves Berthon. – Dla nas bardzo ważną rzeczą jest okazanie pomocy młodym naukowcom oraz promowanie ich innowacyjnych prac i wyników. Poza tym Greentech  współpracuje z kilkoma uniwersytetami w celu opracowywania nowych substancji aktywnych.

26 listopada 2014r. dr Jean-Yves Berthon otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę francuskiego Stowarzyszenia Kosmetologii (SFC – Société Française de Cosmétologie). Pionier w dziedzinie roślinnej biotechnologii założył Greentech w 1992 r. Obecnie zarządza grupą składającą się z 3 spółek: Greentech, Greensea i Biovitis dedykowanych roślinom, życiu morskiemu i mikroorganizmom. Grupa tworzy i produkuje innowacyjne składniki aktywne do kosmetyków, farmaceutyków i żywności funkcjonalnej. Składniki te są uzyskiwane z roślin, alg, mikroalg i mikroorganizmów z całego świata. Wyłącznym przedstawicielem Greentech w Polsce jest Cosmetics Partner.

 

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
4
5
6
Newsletter