Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Silver generation – nowe wyzwanie dla branży kosmetycznej
Silver generation – nowe wyzwanie dla branży kosmetycznej

Starzenie się człowieka jest nieuchronnym procesem, którego nie da się zatrzymać. Wzrost liczby osób starszych powoduje zwiększenie zainteresowania tą grupą społeczeństwa ze strony producentów kosmetyków, którzy wychodzą im naprzeciw i tworzą preparaty dedykowane dla tej grupy wiekowej. Kosmetyki przeciwstarzeniowe dla seniorów odchodzą na drugi plan, a wkraczają kosmetyki pozwalające dobrze się starzeć. W ostatnim czasie powstało nowe określenie na pokolenie seniorów – silver generation.

 

Każdy starzeje się swoim tempem. Na twarzy jednych objawy starzenia się są zauważalne bardziej, a u innych mniej. Na pierwszy rzut oka na skórze seniora możemy zaobserwować jej zwiotczenie, utratę elastyczności, a także liczne zmarszczki. Dodatkowo skóra nie jest już gładka, lecz często można wyczuć jej szorstkość. Seniorzy powinni pamiętać, że warto dbać nie tylko o skórę twarzy, ale także o skórę rąk. To właśnie dłonie bardzo często zdradzają upływający czas, m.in. przez plamy starcze. Możemy określić cztery parametry, które różnią skórę osób starszych szybko starzejących się od skóry osób wolno starzejących się. Należą do nich: nawilżenie, jędrność, brak zmarszczek oraz blask cery. Kiedy ludzie się starzeją, obawiają się głównie o wygląd ich twarzy. To na niej skupiają swą uwagę, by odpowiednio ją pielęgnować. Należy jednak pamiętać, że starzeje się skóra na całym ciele i o nią również powinno się odpowiednio zatroszczyć.

 

Skóra osób starszych

Naskórek składa się z kilku warstw, a najbardziej zewnętrzną jest warstwa rogowa naskórka. Jest ona najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych oraz upływający czas. Zmiany w naskórku spowodowane różnymi oddziałującymi na nią czynnikami środowiska, a także upływającym wiekiem mogą zmieniać wygląd naskórka, a co za tym idzie, jego funkcje. Przybywające lata sprawiają, że zwiększa się przeznaskórkowa utrata wody, która powoduje przesuszenie skóry, a także znaczne pogorszenie funkcji barierowej naskórka. Skóra seniorów charakteryzuje się zwiększoną podatnością na pękanie, co może prowadzić do swędzenia, a także krwawienia. Bardzo częstym problemem dotykającym skóry seniorów jest właśnie świąd skóry. Zazwyczaj spowodowany jest on przesuszeniem skóry. Skóra seniora potrzebuje odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia, bowiem przesuszona jest bardziej podatna na podrażnienia. Nie należy bagatelizować przesuszenia skóry, ponieważ często swędzenie skóry może być spowodowane chorobami wewnętrznymi organizmu, a nie niewłaściwą pielęgnacją.

 

Kosmetyki dla seniorów

Kosmetyki pozwalają utrzymać skórę w dobrym stanie. Osoby starsze potrzebują preparatów kosmetycznych, które zaspokoją odpowiednio potrzeby ich skóry. Na rynku kosmetycznym możemy znaleźć specjalistyczne linie kosmetyków stworzonych z myślą o wymaganiach skóry seniorów, np. preparaty, które zostawiają delikatną warstwę chroniącą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Seniorzy muszą pamiętać także o ochronie przeciwsłonecznej. Stosowanie kosmetyków przed osoby starsze to nie tylko potrzeba estetyczna, ale zabieg pozwalający utrzymać kondycję skóry w zdrowiu. Pozbawiona odpowiednich składników skóra jest bardziej podatna na działanie zewnętrznych czynników, które mogą powodować wysuszenie czy łuszczenie się skóry. Do czynników, które negatywnie wpływają na stan skóry, możemy dodatkowo zaliczyć: brak ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, stosowanie nieodpowiedniej diety, palenie papierosów czy zanieczyszczenie powietrza. Kosmetyki dla seniora powinny zawierać składniki, które zapewnią wyrównanie kolorytu skóry. W preparatach takich powinny się znaleźć także: niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina A i E, kwas hialuronowy, ceramidy, substancje o działaniu przeciwutleniającym oraz regenerującym. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe tworzą warstwę chroniącą przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, a także przed utratą wilgoci. Kosmetyki dla osób starszych powinny zawierać także emolienty, które zapewnią nawilżenie ich skóry. 

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/mature-couple-poses-against-white-concrete-wall_9614351.htm#page=1&query=old%20person&position=14

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter