Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Silab wprowadza nowy składnik skuteczny w walce ze skórnymi objawami menopauzy
22.01.2012

5 grudnia 2011 Francuski Narodowy Instytut Własności Przemysłowej INPI wręczył firmie Silab trofeum w dziedzinie innowacji za nowy składnik kosmetyczny – Menofit. Liczne badania potwierdziły, iż jest on zdolny przywrócić gęstość i nawilżenie, skóra odzyskuje komfort i sprężystość a zmarszczki są wygładzone.

 

 

Najważniejszymi czynnikami odpowiedzialnymi za zmiany inwolucyjne zachodzące w skórze są zarówno procesy związane z fizjologicznym starzeniem się, uwarunkowanym genetycznie, jak również czynniki zewnętrzne, przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe. Bardzo ważnym elementem determinującym procesy starzenia się zachodzące w skórze jest stężenie estrogenów, których poziom wyraźnie obniża się w okresie menopauzalnym.

W tym okresie można już zaobserwować w skórze wiele zmian. Obserwuje się zmniejszenie zawartości kolagenu typu III, spadek liczby aktywnych fibroblastów, zmniejsza się także ilość kwasu hialuronowego Wszystkie te zmiany w konsekwencji powodują zmniejszenie grubości skóry, zmniejszenie jej elastyczności, predysponują do powstania przebarwień. Zmniejsza się także liczba gruczołów potowych i łojowych, co prowadzi do suchości skóry. Obserwuje się również spadek syntezy hydroksyproliny oraz ilości wiązań krzyżowych kolagenu, niepokojąca jest utrata 30 % ilości ogólnej kolagenu w ciągu pierwszych 5 lat po menopauzie.

Najsilniejszy efekt dermatotropowy wywierany jest przez miejscowo stosowane estrogeny w postaci żelów, implantów, maści.

W latach 80-dziesiatych wielką sławę zyskały kosmetyki zawierające estrogeny. Spłycały one zmarszczki, poprawiały elastyczność, napięcie i koloryt skóry, poprawiały nawilżenie naskórka. Skutecznie chroniły przed ścieńczeniem i atrofią skóry związaną ze zmianami ilości włókien kolagenowych. Już od kilkunastu lat, ze względu na nadużywanie tych kremów i ryzyko związane z działaniem ogólnoustrojowym estrogenów z łatwością wchłaniających się przez skórę, zabronione jest stosowanie estrogenów w kosmetykach.

 Ze względu na zakaz rozpoczęto poszukiwania związków, które miałyby estrogenopodobny, korzystny wpływ na skórę i jej przydatki. Tak odkryto związki pochodzenia roślinnego, które nazwano fitoestrogenami. Substancje te mają bardzo podobny do naturalnych estrogenów człowieka wpływ na skórę, z tym, że znacznie słabszy. Wiążą się z tym samym receptorem. W kosmetyce wykorzystuje się najczęściej fitohormony z soi lub lilii wodnej. Są to między innymi takie związki chemiczne jak daidzeina i genisteina, pod względem budowy przestrzennej bardzo przypominające estradiol. Zależnie od tkanki, na którą działają, mogą one zachowywać się jak estrogeny lub ich antagoniści. Co więcej fitoestrogeny prócz swoistego działania receptorowego mają również niezwykle ważną z punktu widzenia ochrony skóry, cechę - działanie antyoksydacyjne. Z tym również niektórzy wiążą ich działanie zapobiegające nowotworom złośliwym, co zaobserwowano w regionach spożywających duże ilości soi.

Fitohormony stosowane w kosmetykach zapobiegają, więc uszkodzeniom błon komórkowych, również indukowanego światłem ultrafioletowym, hamują działanie metaloproteaz, kluczowych enzymów rozkładających kolagen skóry, i wywołujących tzw. elastozę. Jednym z głównych czynników stymulujących, metaloproteazy jest promieniowanie UV. Fitoestrogeny stymulują syntezę przez fibroblasty proteoglikanów, kluczowego składnika macierzy tkanki łącznej. Proteoglikany wpływają na stopień nawilżania tkanki.

Fitoestrogeny mają również działanie przeciwzapalne. Oczywiście stosowanie fitoestrogenów nie zastąpi hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), wydaje się, w świetle wielu doniesień naukowych, że właśnie HTZ jest jedyną skuteczną metodą hamowania starzenia się skóry i zachodzących w niej zmian inwolucyjnych u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Kosmetyki z fitoestrogenami powinny być tylko elementem pomocniczym.

Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny wciąż szuka związków, które przywracałyby utracony blask starzejącej się skórze. Swoją uwagę kieruje także na związki hormonalne lub inne aktywne biologicznie peptydy.

Jednym z najnowszych na rynku składników, opracowanych w celu poprawy kondycji skóry w okresie pomenopauzalnym jest właśnie MENOFIT ®, aktywny składnik bogaty w peptydy pozyskiwany z liści karczocha.

MENOFIT ® działa na różnych poziomach:
•  Normalizuje wzrost keratynocytów, przywracając ekspresję receptora EGFR,
•  Utrzymuje prawidłową strukturę macierzy zewnątrzkomórkowej, poprzez stymulowanie syntezy jej składników i zmniejszenie uszkodzeń.

Skuteczność składnika MENOFIT została potwierdzona w badaniach in vitro i in vivo:

➤wpływ składnika MENOFIT ® na wzrost keratynocytów:

• Badanie ekspresji receptora EGF (naskórkowego czynnika wzrostu - EGFR).
Ekspresja mRNA kodującego EGFR przez keratynocyty po menopauzalne była znacznie obniżona - o 36% w porównaniu do keratynocytów ze skóry przed menopauzą. MENOFIT ® zwiększył ekspresji EGFR o 28% w keratynocytach po menopauzie.

➤wpływ składnika MENOFIT ® na macierz zewnątrzkomórkową:

• Badanie degradacji macierzy wywołanej przez MMP-1:
Komórki poddane ekspozycji na UVA (odpowiedzialne za znaczny wzrost MMP-1 w macierzy zewnątrzkomórkowej). MENOFIT ® ograniczył produkcję MMP-1 (metaloproteazy macierzy odpowiedzialnej za rozkład kolagenu typu I i III) wywołaną przez UVA o 57%.

• Badanie syntezy kolagenu typu I
MENOFIT ® stymuluje syntezę kolagenu typu I przez fibroblasty po menopauzie.

Zbadano również wpływ stosowania składnika MENOFIT na grubość skóry:

Po 56 dniach aplikacji dwa razy dziennie, w porównaniu do placebo, 3% formuły  emulsji MENOFIT ® zwiększyła się grubość skóry badanych w "okresie skórnej menopauzy " o 6,4% ,umożliwiając im odzyskanie grubości porównywalnej do osób przed menopauzą.

Zaobserwowano również wpływ składnika  MENOFIT ® na nawilżenie skóry - po 14 dniach aplikacji dwa razy dziennie w porównaniu z placebo, 3% formuły MENOFIT ® emulsja znacząco zwiększyła zawartość wody w skórze u osób ze skórą menopauzalną.

Od momentu powstania w 1986 roku, Silab skupia się na badaniach, w które inwestuje 20%  przychodów ze sprzedaży. Spółka posiada portfel z 163 patentów na rynku, a zespoły badawcze opracowują dwa do trzech nowych produktów rocznie.

Źródła:

www.silab.fr

 

Opracowała Agata Lebiedowska

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter