Zgodnie z art. 11 Ustawy o Kosmetykach (Dz.U. 42, 2001) producent jest obowiązany udostępniać do celów kontroli następujące informacje:
- ilościowy i jakościowy skład kosmetyku;
- specyfikację fizykochemiczną surowców i gotowego produktu;
- czystość mikrobiologiczną składników i produktu;
- dane toksykologiczne, dotyczące składników i gotowego produktu;
- ocenę bezpieczeństwa gotowego produktu.
Ocenę wpływu kosmetyku na bezpieczeństwo zdrowia ludzi, przygotowaną z uwzględnieniem charakterystyki toksykologicznej składników, ich struktury chemicznej i stopnia kontaktu z ciałem człowieka opracowuje osoba, posiadająca odpowiednie przygotowanie. Osoba ta (Safety Assessor) musi posiadać wyższe wykształcenie w dziedzinie farmacji, medycyny lub dziedzin pokrewnych. Ocena, przeprowadzona przez Safety Assessora, uwzględnia cechy miejsc, w których kosmetyk będzie stosowany lub grupę odbiorców, dla których jest przeznaczony. Szczególną uwagę poświęca się kosmetykom przeznaczonym do zewnętrzej higieny intymnej oraz dla dzieci poniżej 3 roku życia.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009, art. 4 mówi, że na rynek wprowadzane są jedynie produkty kosmetyczne, dla których wyznaczona jest osoba odpowiedzialna, będąca osobą prawną lub fizyczną. Do obowiązków osoby odpowiedzialnej należy m.in. zapewnienie przeprowadzenia oceny bezpieczeństwa kosmetyku i sporządzenie raportu bezpieczeństwa, zgodnie z Załącznikiem 1 do Rozporządzenia. Osoba odpowiedzialna zapewnia również przygotowanie dokumentacji kosmetyku, która powinna być przechowywana przez okres 10 lat od dnia wprowadzenia do obrotu ostatniej partii danego kosmetyku.
Dokumentacja kosmetyku, zgodnie z Rozporządzeniem 1223/2009, zawiera następujące informacje:
- opis produktu kosmetycznego, umożliwiający łatwe przyporządkowanie dokumentacji do danego kosmetyku;
- raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego;
- opis metod produkcji zgodny z zasadami GMP;
- dowód deklarowanego działania ( jeśli jest to uzasadnione ze względu na rodzaj produktu);
- dane dotyczące testów na zwierzętach.
Powyższe informacje powinny być udostępniane właściwym organom w formacie elektronicznym lub innym, w języku zrozumiałym dla danego państwa członkowskiego.
mgr inż. Anna Piekarska- Wijatkowska
KOMENTARZE