Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Roślinne ekstrakty micelarne stosowane jako składniki aktywne w pielęgnacji skóry atopowej
Roślinne ekstrakty micelarne stosowane jako składniki aktywne w pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych chorób skóry wieku niemowlęcego i dziecięcego, a u większości pacjentów choroba ta pozostaje na całe życie. Z problemem atopowego zapalenia skóry zmaga się 1/3 populacji ludności. Wybór odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji cery z AZS, który nie posiada substancji drażniących oraz alergizujących, jest bardzo problematyczny. Z pomocą przychodzi alternatywna metoda, którą jest ekstrakcja micelarna. Dzięki niej otrzymywane są roślinne ekstrakty bogate w dobroczynne związki, które nie posiadają właściwości drażniących.

 

Ekstrakcja wspomagana micelarnie

Zastosowanie ekstraktów roślinnych w kosmetykach do pielęgnacji skóry atopowej, pomimo skuteczności działania, może budzić pewne wątpliwości, zwłaszcza w kontekście odczynów alergicznych. W klasycznych ekstrakcjach stosuje się toksyczne rozpuszczalniki organiczne, np. etanol, propanol, które działają silnie wysuszająco na skórę. Alternatywą dla klasycznych ekstrakcji jest ekstrakcja wspomagana micelarnie (ang. Micelle-Mediated Extraction). Ekstrakcję MME w porównaniu z klasycznymi ekstrakcjami charakteryzuje biozgodny, bezpieczny oraz przyjazny środowisku rozpuszczalnik, którym jest wodny roztwór związku powierzchniowo czynnego. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, nietoksyczna dla człowieka, przyjazna środowisku, a zatem wpisywana jest w grono metod ekstrakcji opartych na zasadach „Zielonej Chemii”. Do ekstrakcji micelarnej jako rozpuszczalniki wybierane są amfoteryczne związki powierzchniowo czynne, m.in. Polysorbate 60, Polysorbate 80. Nie powodują one problemów dermatologicznych oraz toksykologicznych. Ekstrakcja MME jest idealną metodą pozyskiwania ekstraktów roślinnych stosowanych w produktach do pielęgnacji cery atopowej. Czystość metody i niska temperatura obróbki surowca (25°C) sprawiają, że otrzymuje się ekstrakty roślinne wysokiej jakości, bogate w substancje, które można bezpiecznie stosować w kosmetykach.

 

Ekstrakty roślinne stosowane w pielęgnacji atopowego zapalenia skóry

Pielęgnacja cery z atopowym zapaleniem skóry jest bardzo problematyczna. Powinno stosować się produkty o najprostszym składzie, aby wykluczyć czynniki drażniące oraz alergeny. Stosowanie w pielęgnacji kosmetyków posiadających składniki aktywne pozyskiwane z ekstraktów roślinnych ma pozytywny wpływ na kondycję skóry. Do pielęgnacji cery atopowej idealne jest stosowanie ekstraktów pozyskiwanych metodą micelarną, ponieważ ekstrakty takie posiadają w swoim składzie więcej substancji dobroczynnych niż ekstrakty pozyskiwane metodami klasycznymi. Udowodniono, że ekstrakty micelarne nie posiadają czynników drażniących, co jest kluczowe w wyborze produktów kosmetycznych dla cery wrażliwej z atopowym zapaleniem.

Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że wiele ekstraktów roślinnych, zwłaszcza tych bogatych w polifenole, jak np. szczaw japoński (Rumex japonicus), tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis), bambus (Bambusae caulis), aloes (Aloe vera) czy cynamonowiec chiński (Cinnamomum cassia), jest stosowanych w leczeniu i pielęgnacji skóry chorych na AZS. Innymi przykładami ekstraktów roślinnych polecanych do pielęgnacji skóry atopowej są m.in.:

* ekstrakt z paproci złocistej (Polypodium leucotomos), który jest już obecnie jednym ze składników skutecznych leków stosowanych na AZS;

* ekstrakt z gujawy pospolitej (Psidium guajava);

* ekstrakt z maczużnika chińskiego (Cordyceps bassiana);

* ekstrakt z trzciny pospolitej (Phragmites rhizoma);

* ekstrakt z kwiatów nagietka lekarskiego (Calendula officinalis);

* ekstrakt z uczepu trójlistnego (Bidens tripartita);

* ekstrakt z kwiatów czarnego bzu (Sambucus nigra).

Autorka: Aleksandra Mularz, stażystka portalu Biotechnologia.pl

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/kosmetyczny-olej-olejek-eteryczny-3868594/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter