Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przyczyny starzenia się ust i sposoby ich ochrony
Anna Barańska, 21.02.2020 , Tagi: starzenie się ust, usta
Przyczyny starzenia się ust i sposoby ich ochrony

Piękne, duże i gładkie usta to marzenie wielu kobiet. Niestety czas biegnie nieubłaganie, a my często nie przykładamy tak dużej wagi do pielęgnacji ust, jak do pozostałych części ciała. To właśnie usta, podobnie jak okolice oczu czy szyi, są jednymi z pierwszych miejsc, gdzie najszybciej zauważamy upływający czas.

 

 

 

W przeciwieństwie do innych obszarów twarzy skóra w okolicach warg ulega większemu uszkodzeniu spowodowanemu mniejszą ilością mechanizmów ochronnych. Szkodliwe promieniowanie UV negatywnie wpływające na naszą skórę przez 365 dni w roku, uwarunkowania dziedziczne, a także czynniki związane z naszym trybem życia odciskają piętno na naszych ustach i w ich okolicach. Usta  bardzo szybko stają się suche i szorstkie. Suche powietrze bądź kilka podmuchów wiatru wystarczy, by usta stały się nieprzyjemne w dotyku. Głównym powodem jest cienka warstwa rogowa naskórka ust.

Do pierwszych, postępujących zmian w wyglądzie ust przyczyniających się do starzenia się warg możemy zaliczyć: suchość, pękanie, a także tworzenie się linii w ich obrębie, które pojawiają się w każdym wieku. Są to najbardziej widoczne zmiany do około 40. roku życia, które mogą być spowodowane odwodnieniem. Jednakże w późniejszych latach dodatkowo widoczne są postępujące zmiany kształtu i koloru ust, które połączone z suchością, dodatkowo podkreślają upływające lata.   

Utrata gęstości kości, związana z osteoporozą, powoduje utratę konturu warg. Dodatkowo zmiany w uzębieniu i problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej mogą przyczyniać się do zmian w wyglądzie okolic ust.

Skóra naszych warg jest dość słabo chroniona przed transepidermalną utratą wody (TEWL). Na policzkach TEWL jest około trzy razy mniejsza niż na ustach. Usta posiadają bardzo cienką warstwę rogową, co powoduje, że mają bardzo słabą barierę ochronną. Zdolność do zatrzymywania wody bezpośrednio wpływa na miękkość i gładkość skóry. Chropowatość ust jest istotnie skorelowana z ceramidami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka ust, gdzie ich ilość istotnie różni się od innych obszarów skóry. Jest to kolejna przyczyna TEWL.

Ceramidy chronią przed utratą wody, a także regulują przenikanie składników odżywczych i wody w głębsze warstwy naszej skóry. Należy pamiętać, że z wiekiem zmniejsza się ilość ceramidów w skórze. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym szybszemu starzeniu się ust jest brak mieszków włosowych oraz gruczołów potowych.

Zmarszczki palacza, zwane także kodem kreskowym, to pionowe linie pojawiające się nad górną wargą. Uwarunkowania genetyczne sprawiają, że u niektórych pojawiają się o wiele wcześniej. Nie muszą mieć nic wspólnego z paleniem papierosów, bowiem pojawiają się także u osób, które nigdy nie paliły. Prowadzenie niezdrowego trybu życia, a także stosowanie używek, negatywnie wpływające na stan cery, mogą znacznie przyspieszać powstawanie zmarszczek palacza, nawet przed 30. rokiem życia.

Podsumowując, wszystkie te czynniki przyczyniają się w dużej mierze do szybszego starzenia się ust i zwiększonej podatności na stres środowiskowy, co odbija się na ich wyglądzie.

 

Filtry przeciwsłoneczne

Dużą uwagę poświęca się ochronie przeciwsłonecznej partii ciała, które są odsłonięte i mają bezpośredni kontakt z promieniowaniem UV. Jednak w całej tej ochronie zapominamy o ustach, które również są narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Wiadomo, że ekspozycja na słońce pozostawia skutki na naszej skórze, najpierw w postaci pięknej opalenizny lub bolących poparzeń, ale później także wpływa negatywnie na cienką skórę naszych ust. Skóra ust domaga się również intensywnej ochrony tak jak twarz i szyja. Jak się okazuje, warstwa szminki nie jest wystarczającą barierą ochronną, w związku z czym należy chronić usta przed promieniowaniem UV przez każdy dzień roku.

 

Peelingi chemiczne

Stosowanie peelingów chemicznych do ust sprawia, że warstwa komórek naskórka zostaje zastąpiona nowymi, młodszymi komórkami. Zabieg ten pozwala dodatkowo pozbyć się nieestetycznych, suchych skórek powstałych w wyniku pierzchnięcia ust. Za pomocą peelingów można poprawić wygląd drobnych zmarszczek na ustach, przywrócić im gładkość, a także sprawić, że składniki zawarte w pomadkach i balsamach do ust, będą mogły zadziałać głębiej i skuteczniej nawilżyć usta.   

             

Przeciwutleniacze i enzymy

Cienką skórę ust możemy chronić, wybierając produkty zawierające przeciwutleniacze, tj. witamina E i C. Ciekawym zastosowaniem w produktach są ekstremozymy, które są produkowane przez rośliny żyjące w ekstremalnych warunkach, dzięki czemu chronią DNA komórek ust przed niesprzyjającym środowiskiem.    

                                                   

Reakcje zapalne

Nie wszystkie dostępne produkty do ust są bezpieczne. Mogą bowiem zawierać składniki, które na moment zwiększają objętość warg. Te produkty mogą zawierać ostrą paprykę, mentol czy cynamon, powodując chwilowy „pożądany” efekt większych ust, ale wywołując też podrażnienie, które w pewnym stopniu w przyszłości przyczynia się do starzenia ust.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/pomadka-b%c5%82yszczyk-b%c5%82yszczyk-dla-ust-791761/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter