Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przegląd substancji wykorzystywanych w terapii blizn

Blizna to widoczny wykwit skórny, który powstał w wyniku gojenia się rany, a podczas tego procesu skórę właściwą zastąpiła tkanka łączna włóknista. Blizny powstają na skutek urazów, oparzeń, operacji chirurgicznych, szczepień, chorób dermatologicznych itp. Stanowią problem głównie estetyczny, ale zdarza się też, iż powodują ból czy świąd. Istnieje wiele metod leczenia blizn, takich jak terapie miejscowe oraz leczenie zabiegowe. Do metod zabiegowych zalicza się: laseroterapię, mezoterapię, dermabrazję, peelingi chemiczne, krioterapię, radioterapię, osocze bogatopłytkowe, leczenie chirurgiczne. W terapii miejscowej stosowane są produkty, które zawierają różne substancje wspomagające leczenie blizn.

Proces gojenia się ran jest złożony. Rozpoczyna go stan zapalny, następnie dochodzi do proliferacji i przebudowy tkanek. W następstwie zazwyczaj powstaje blizna, która nie zawiera przydatków, posiada mniej włókien elastynowych, a włókna kolagenowe ułożone są w sposób równoległy do powierzchni skóry. Świeża blizna zawiera naczynia włosowate pomiędzy włóknami kolagenowymi, dlatego ma kolor czerwony. Blizna dojrzała jest mniej elastyczna i jaśniejsza od otaczającej ją skóry.

Aby zminimalizować ryzyko pojawiania się nieestetycznych blizn, ważnych jest kilka aspektów. Niewygojona rana nie powinna być eksponowana na światło słoneczne, ponieważ może to powodować zwiększone zaczerwienienie i hiperpigmentację. Ranę należy utrzymywać w czystości oraz dokładnie ją dezynfekować. Duży wpływ na wygląd blizny ma proces zszycia rany. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja blizn oraz masaż wykonywany przeznaczonymi do tego celu preparatami. Przyjrzyjmy się poszczególnym składnikom w nich zawartym. 

Heparyna jest dość często spotykanym składnikiem w kosmetykach na blizny. Działa przeciwzapalnie, łagodząco i kojąco. Wspomaga proces gojenia się rany. Wpływa na rozluźnienie struktur kolagenowych, co przeciwdziała rozrostowi blizny. Uelastycznia i nawilża skórę.

Ekstrakt z cebuli bogaty jest w szereg związków fenolowych, które mają działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wpływa to na zmniejszenie proliferacji fibroblastów, poprawiając gojenie się ran, kondycję i wygląd blizn oraz wspomagając terapię blizn przerostowych.

Ekstrakt z zielonej herbaty bogaty jest w związki fenolowe, głównie katechiny, które wykazują właściwości fotoprotekcyjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Wykazano, że hamuje produkcję i proliferację kolagenu oraz stymulację ekspresji kolagenu typu I, dzięki czemu zapobiega przerastaniu blizn.

Aloes znany od stuleci wspomaga prawidłowe gojenie się ran oraz zwiększa poziom nawilżenia i elastyczności blizny. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne.

Kwas hialuronowy jako znany składnik występujący w kosmetykach w terapii blizn ma za zadanie utrzymać wysoki poziom nawilżenia i elastyczności. Ponadto tworzy na skórze film ochronny, co zapobiega utracie wody.

Allantoina jest również dość często występującym składnikiem w preparatach na blizny. Ma działanie silnie łagodzące i nawilżające. Ponadto działa keratolitycznie, stymuluje podziały komórkowe, przyspiesza powstawanie ziarniny, dzięki czemu ułatwia gojenie się ran i blizn. Poprawia kondycję blizny oraz otaczającej ją skóry, działa przeciwzapalnie.

Silikony są grupą związków chemicznych, które dzięki swoim właściwościom wspomagają terapię blizn. W tym celu powstały żele oraz plastry silikonowe, które utrzymują poziom nawilżenia i elastyczności blizny przez cały czas, kiedy znajduje się na niej opatrunek. Są one skuteczne jedynie w przypadku świeżych blizn.

Jak widać, problem terapii blizn jest dość trudny. Efekty nigdy nie są w 100% zadowalające, ponieważ żadna z metod nie usunie blizny całkowicie. Jest jednak dostępnych wiele sposobów na poprawę wyglądu skóry z blizną, nawilżenie jej i uelastycznienie, co z pewnością przynosi korzyści zarówno w aspekcie estetycznym, jak i psychologiczny u osób leczonych.

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/cialo-skora-znak-blizna-6643073/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter