Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Proteiny młodości w służbie młodej skóry – preparat Lakesis marki Codif Recherche & Nature w recepturze olejku do twarzy
Proteiny młodości w służbie młodej skóry – preparat Lakesis marki Codif Recherche & Nature
Medycyna i kosmetyka przeciwstarzeniowa XXI. wieku skupiają się w dużej mierze na badaniu procesów starzenia od strony genetycznej. Takie podejście daje możliwość wczesnej i gruntownej prewencji powstawania zmarszczek czy też utraty jędrności oraz głębokiej regeneracji skóry. Jednym z czynników niezwykle istotnych w dbaniu u kondycję skóry od strony genetycznej są tzw. proteiny młodości. Nowy produkt marki Codif Recherche&Nature współdziała aktywnie z tymi właśnie strukturami, wykazując efekt anti-aging.

 

 

Mowa tu o preparacie Lakesis, który pod tajemniczą nazwą kryje drogocenny olej pozyskiwany metodą ekstrakcji nadkrytycznej z krystalicznych, żywicznych „łez” endemicznego drzewa Pistacia lentiscus. Lakesis stymuluje syntezę KLOTHO - proteiny młodości w skórze.


W 2005 odkryta została nowa cząstka zwana proteiną KLOTHO. Nazwa nowej proteiny wywodzi się z greckiej mitologii; Clotho to bogini – prządka nici życia, decydująca o jego długości. Działanie przeciwstarzeniowe KLOTHO polega na ochronie innego białka młodości, FOXO.


Ta druga proteina odpowiedzialna jest w jądrze za aktywację  transkrypcyjną genów biorących udział w procesach  detoksykacji organizmu i naprawy genów. Oczyszczenie organizmu pozwala zmniejszyć ilość procesów wolnorodnikowych odpowiedzialnych m.in. za starzenie, natomiast wspomaganie naprawy genów zapobiega ich mutacjom, uszkodzeniom kodowanych białek i zaburzaniu szlaków metabolicznych.


FOXO pod wpływem tzw. czynnika AKT ulega fosforylacji do formy FOXO-P, która z jądra przechodzi do cytoplazmy i tam traci aktywność biologiczną. Czynnik AKT jest aktywowany przez różnorodne procesy starzenia, które nasilają się z wiekiem.


Proteina KLOTHO jest inhibitorem procesu aktywacji AKT, a tym samym fosforylacji FOXO i pozwala utrzymać to białko wewnątrz jądra komórkowego, a więc zachować jego aktywność. Niestety, naturalna synteza białka KLOTHO zaczyna drastycznie spadać po 30. roku życia. Odpowiedzią na ten problem jest preparat Lakesis pobudzający w fibroblastach syntezę  omawianego nowego białka młodości.

Mechanizm działania preparatu przebiega wielokierunkowo:

  • Stymulacja syntezy KLOTHO
  • Obniżenie poziomu aktywnego AKT
  • Zwiększenie stosunku FOXO do FOXO-P
  • Reaktywacja procesów detoksykacji komórek
  • Pobudzenie aktywności komórek ( w tym syntezy kolagenu)
  • Korzystny wpływ na zagęszczenie dermy


Preparat Lakesis wykazuje powyższe działanie zarówno w stosunku do skóry we wczesnym jak i późnym stadium starzenia, co potwierdziły badania in vitro ( na fibroblastach i modelu skóry 3D) oraz in vivo (testy kliniczne). Ponad 2/3 badanych osób zaobserwowało poprawę kondycji skóry oraz wygładzenie owalu twarzy.

Z racji lipofilnego charakteru, olej Lakesis nadaje się bardzo dobrze do wprowadzania do faz tłuszczowych. 


Przykładowa receptura olejku do twarzy o działaniu przeciwstarzeniowym, z zastosowaniem Lakesis:
 

Wymienione powyżej składniki należy dokładnie połączyć i wymieszać. 
Produkt finalny charakteryzuje się barwą lekko żółtą i jest stabilny przez okres miesiąca  w temperaturach  40-55oC.

 

Dystrybutorem surowców marki Codif Recherche&Nature jest firma ProTec Ingredia

Źródła

Materiały promocyjne marki Codif Recherche&Nature

KOMENTARZE
Newsletter