Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prace nad ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów
01.02.2007
W Senacie dobiegają końca prace nad ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawa wprowadza istotne zmiany w regulacji w porównaniu z przepisami dziś obowiązującymi.


Pierwsza podstawowa zmiana to rezygnacja z postępowań na wniosek w sprawach ograniczających konkurencję i praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Druga kluczowa zmiana to wprowadzenie możliwości stosowania kar pieniężnych w stosunku do przedsiębiorców, również działających nieumyślnie, między innymi w sytuacji dokonania przez nich naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów uznano z kolei, w szczególności, stosowanie postanowień wzorców umów wpisanych do prowadzonego przez Prezesa UOKiK rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji, nieuczciwą lub wprowadzającą w błąd reklamę i inne czyny nieuczciwej konkurencji godzące w zbiorowe interesy konsumentów.

W toku prac nad ustawą PKPP Lewiatan zwracała uwagę na zagrożenia dla przedsiębiorców, jakie mogą wyniknąć po wejściu w życie procedowanych regulacji (szczegółowe opinie w załączeniu).

Nie udało się jednak w toku prac nad ustawą wprowadzić do niej stosownych zmian, bowiem zmiany te wynikają z wdrożenia do polskiego prawa dyrektyw UE. Szczególne zainteresowanie Konfederacji skupi się na kwestii skuteczności wyroków w sprawie niedozwolonych klauzul względem wszystkich i uczynienia z zastosowania klauzuli uznanej za niedozwoloną, przesłanki do zastosowania względem przedsiębiorcy kary w maksymalnej wysokości 10% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Liczymy na Państwa głos w dyskusji nad nowymi regulacjami z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów.

Konferencja uzgodnieniowa w kwestii ww. projektu w UOKIK odbędzie się prawdopodobnie 17. lutego 2007 i do tego czas można zgłaszać jeszcze ewentualne uwagi do projektu.

Uwagi prosimy je przesyłać do biura Związku bądź bezpośrednio do prawnika Lewiatana, Magdaleny Garbacz- mgarbacz@prywatni.pl, która pilotuje cały projekt.

Więcej informacji na stronie Polskiego Związku Pracodawców Ptywatnej Branży Kosmetycznej-PZPPBK.

Źródło: PZPPBK
KOMENTARZE
Newsletter