Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Połączenie skórno-naskórkowe a proces starzenia się skóry
Połączenie skórno-naskórkowe a proces starzenia się skóry
Połączenie skórno-naskórkowe (dermal-epidermal junction, w skrócie DEJ) to niezwykle złożona sieć wzajemnie powiązanych białek, z których wiele uczestniczy w procesach przekazywania sygnału, zwiększa adhezję i dynamikę przestrzeni między naskórkiem i skórą właściwą, zapewniając skórze stabilność strukturalną. Oprócz tego połączenie skórno-naskórkowe pełni funkcję bariery transportowej – ogranicza transport cząsteczek pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą, w tym samym czasie pozwalając na przejście wnikających lub wędrujących komórek w warunkach fizjologicznych (melanocyty i komórki Langerhansa) i patologicznych (limfocyty i komórki nowotworowe). DEJ wzmacnia także naskórek i wpływa na zachowanie keratynocytów przez zmianę polarności komórek, procesów proliferacji, migracji i różnicowania. Ma także wpływ na procesy gojenia i przebudowy skóry.

 

DEJ (zwane także strefą błony podstawnej) podzielone jest na cztery strefy: podstawne keratynocyty z ich błoną plazmatyczną obejmującą hemidesmosomy, lamina lucida, lamina densa oraz sub-basal lamina. W obrazie mikroskopowym DEJ składa się z wąskich, czasem pofałdowanych granic między keratynocytami podstawnymi a skórą właściwą.

Stan połączenia skórno-naskórkowego ma bardzo duży wpływ na stan całej skóry. Wraz ze starzeniem się skóry połączenie skórno-naskórkowe staje się bardziej płaskie i naskórek otrzymuje mniej składników odżywczych. Proliferacja i różnicowanie keratynocytów odbywają się wolniej, podobnie odnowa komórkowa. Zmniejszają się też możliwości samoregeneracji skóry. Produkcja wszystkich włókien (kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego…) i cząsteczek adhezyjnych dramatycznie spada. Stratum corneum ulega dekonstrukcji i traci swoją spójność. To sprawia, że funkcja skóry jako bariery ochronnej staje się mniej efektywna i następuje proces jej odwodnienia. Skóra staje się cieńsza, mniej elastyczna i mniej giętka. Wgłębienia na jej powierzchni stają się szersze i mniej uporządkowane, formują się zmarszczki.

Poprzez działanie na połączenie skórno-naskórkowe można w widoczny sposób zwiększyć elastyczność i jędrność skóry. Taką aktywność wykazuje Reverskin®, innowacyjna substancja aktywna firmy Greentech. Reverskin® wzmacnia połączenie skórno-naskórkowe, pobudza namnażanie i różnicowanie się komórek warstwy podstawnej skóry oraz pomaga zreorganizować powierzchnię skóry, a co za tym idzie wygładzić drobne zmarszczki i linie. Producent wykorzystał tu potencjał bioaktywnych związków - fitoekdysonów, następnie wybrał tropikalną paproć - gatunek Microsorum grossum - jako źródło tych związków.

W badaniach in vitro Reverskin® powoduje wzrost poziomu markerów proliferacji i różnicowania się keratynocytów, a także markerów pokazujących zagęszczenie skóry. Aktywność w badaniach in vitro została także zweryfikowana w badaniach in vivo – badanie na 30 ochotnikach wykazało znaczący (3,5 krotny w stosunku do placebo) wzrost nawilżenia skóry po 25 dniach stosowania preparatu z 2% Reverskin® 2 razy dziennie. Zaobserwowano także wzrost uporządkowania drobnych linii na powierzchni skóry o 16% w dniu 56. oraz widoczny efekt przeciwzmarszczkowy w dniu 28.

Chociaż w obrębie DEJ jeszcze nie wszystkie mechanizmy działania zostały w pełni wyjaśnione, jego kondycja ma także wpływ na ocenę wieku skóry – warto o tym pamiętać dobierając substancje aktywne do kosmetyków anti-aging.

 

Klaudyna Byczyk 

www.surowcekosmetyczne.pl

Źródła

Briggaman R.A., Wheeler C.: The epidermal-dermal junction. J Invest Dermatol 1975;65:71-84

Burgeson R.E., Christiano A.M.: The dermal-epidermal junction. Curr Opin Cell Biol 1997;9:651-658

Gornowicz-Porowska J.: Ekspresja elastazy neutrofilów a autoimmunizacja wobec transglutaminazy naskórkowej, BP180, BP230 oraz desmoglein 1 i 3 w autoimmunizacyjnych dermatozach pęcherzowych. Poznań, 2012

Materiały informacyjne firmy Greentech

KOMENTARZE
Newsletter