Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Peeling chemiczny
Peeling służy do przyspieszonego złuszczania naskórka. Do tego typu zabiegu stosuje się substancje chemiczne reagujące z powierzchniowymi warstwami skóry. Celem peelingu jest poprawa kondycji skóry. Zregenerowana skóra jest gładsza, mniej pomarszczona, ale też czasowo wrażliwsza na słońce.

Peeling chemiczny stosuje się w celu korekcji drobnych zmarszczek pod oczami i wokół ust. Pierwsze objawy starzenia skóry eliminuje się podczas tego zabiegu. Zmiany barwnikowe np. piegi, przebarwienia, plamy soczewicowate również pozbywa się za pomocą chemicznego złuszczania naskórka. Substancje aktywne peelingu działają również na blizny, rozstępy skórne, a także trądzik zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy. Co więcej wskazaniem do zabiegu są zaburzenia rogowacenia takie jak suchość skóry oraz rogowacenie przymieszkowe, a także hiperkeratoza posłoneczna. W przypadku skóry tłustej peeling chemiczny pozwala na usunięcie zalegających czopów rogowych, zapobiega powstawaniu zaskórników i nadmiernemu łojotokowi.

Do zabiegu z użyciem peelingu chemicznego należy się uprzednio przygotować. Procedura obejmuje eliminację niektórych leków oraz aplikację leków działających miejscowo. Dzień przed zabiegiem pacjent może zostać poproszony o mycie powierzchni skóry, która ma zostać poddana zabiegowi, mydłem antyseptycznym. W czasie zabiegu skóra jest oczyszczana środkiem, który usuwa nadmiar tłuszczu. Jeśli zabieg dotyczy skóry twarzy, oczy i włosy są odpowiednio osłonięte, a usta chronione wazeliną. Większość pacjentów podczas zabiegu odczuwa uczucie ciepła, gorąca, które stopniowo przechodzi w uczucie kłucia. W przypadku ciemnej karnacji niezbędne jest stosowanie po zabiegu kremów wybielających, które mają zapobiec pozapalnym przebarwieniom. Przed i po zabiegu powinno się stosować kremy z wysokim filtrem UV. Oczywiście przed zabiegiem niezbędna jest ocena stanu zdrowia skóry i odpowiednia kwalifikacja do danego typu zabiegu.

Czynniki, które powodują kontrolowane uszkodzenie naskórka doprowadzają do uwalniania cytokin i mediatorów zapalnych, co powoduje pogrubienie naskórka, osadzanie kolagenu, reorganizację elementów konstrukcyjnych i zwiększenie objętości skóry. Do zabiegów kosmetologicznych stosuje się alfa-hydroksykwasy (AHA) w stężeniu 10-30%. Powszechnie używa się następujących AHA:

  • Kwas glikolowy – wywołuje jedynie powierzchowny peeling; przy niskim pH działa keratoregulująco, pobudza złuszczanie i odnowę komórkową, a w wysokim pHwykazuje działanie nawilżające; leczy się nim przebarwienia np. melazmę, ponieważ hamuje adhezję keratynocytów w górnych warstwach naskórka; z 35% TCA może być stosowany do leczenia przebarwień pozapalnych i ostudy;
  • Kwas migdałowy – charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym, aktywuje fibroblasty oraz zwiększa syntezę kolagenu i elastyny, pobudza podukcję mukopolisacharydów, inhibuje również melanogenezę działając depigmentacyjnie;
  • Kwas mlekowy – zmniejsza przyleganie komórek pomagając tym samym w złuszczaniu korneocytów, działa wybielająco, pobudza syntezę ceramidów i uszczelnia barierę skórną;
  • Kwas pirogronowy – polecany do terapii cer tłustych i trądzikowych, stymuluje syntezę kolagenu, działa termoplastycznie i rozjaśnia skórę;
  • Glukonolakton – pochodna AHA, wspomaga leczenie trądziku różowatego, pobudza produkcję kolagenu i mukopolisacharydów;
  • Kwas laktobionowy – pochodna AHA, pobudza produkcję kolagenu i mukopolisacharydów.

Powyższe kwasy rozluźniają połączenia między komórkami warstwy rogowej, co prowadzi do złuszczenia naskórka. Peeling ułatwia wchłanianie substancji aktywnych, co skłania do stosowania po zabiegu odżywczych maseczek i dermokosmetyków. Po zabiegu skóra staje się odżywiona, charakteryzuje się zwiększoną ilością glikozaminoglikanów, a po upływie czasu naskórek zostaje uszczelniony i wzmocniony.

Do eksfoliacji stosuje się również beta-hydroksykwasy – kwas salicylowy, kwas trójchlorooctowy (TCA), fenol, rezorcynę. Fenol jest najsilniejszą substancją i służy do peelingów głębokich.

Peelingom chemicznym można poddać się w gabinecie kosmetycznym, dermatologicznym i klinikach. Należy pamiętać, że głębokość peelingu zależy od składu chemicznego, stężenia, pH i mocy stosowanego kwasu oraz czasu aplikacji i ilości naniesionej substancji.

 

Magdalena Kolenda

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter