Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Palenie papierosów a kondycja skóry

Istnieje wiele czynników zewnętrznych mających wpływ na starzenie się skóry. Jednym z nich jest palenie papierosów, które niewątpliwie wpływa na stan naszej cery. Pierwsze wzmianki dotyczące zależności między paleniem a pojawieniem się zmarszczek pochodzą z 1856 roku. Mimo że od tego czasu minęło ponad półtora wieku, to wciąż najwięcej uwagi poświęca się wewnętrznym skutkom palenia papierosów, takim jak rak płuc czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jak się okazuje, palenie papierosów wpływa także na czas gojenia się ran.

 

Regularne palenie sprzyja szybszemu starzeniu się skóry, niż wynika to z jej biologicznego wieku i czasu pojawienia się zmarszczek. Dużo mówi się o korelacji między paleniem papierosów a rakiem płuc i innymi schorzeniami, które są przyczyną palenia papierosów. O wiele mniej uwagi poświęca się jednak skutkom, jakie wywiera palenie papierosów na skórę, a także dokładnemu poznaniu mechanizmów tego zjawiska. Pomimo tego, że na rynku kosmetycznym jest wiele dostępnych zabiegów, które mogą pomóc pozbyć się zmarszczek spowodowanych paleniem papierosów, to najlepszym leczeniem jest zapobieganie ich powstawania poprzez rzucenie palenia.

 

Palenie papierosów a skóra

Nikotyna obecna w papierosach przyczynia się do zwężenia naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry. Powoduje to ograniczony przepływ krwi do skóry, co skutkuje przenoszeniem mniejszej ilości tlenu i innych składników odżywczych. Prawdopodobnie metaloproteinazy mają duże znaczenie w przedwczesnym procesie starzenia się skóry wywołanym paleniem papierosów. Metaloproteinazy odpowiadają za niszczenie kolagenu i elastyny, przyczyniając się do utraty jędrności skóry. Przeprowadzone badania ukazują zwiększony poziom mRNA MMP-1 w skórze osób palących. Obniżenie poziomu estrogenów spowodowane wydzielaniem się toksycznych związków podczas palenia przyczynia się do pogorszenia kondycji skóry. Obserwuje się znaczne przesuszenie skóry, a także utratę elastyczności i jędrności. Charakterystyczna mimika twarzy podczas palenia papierosów – ściągnięcie ust i przymrużone oczy – może również być jedną z przyczyn predysponujących do pojawienia się zmarszczek. U palaczy można zauważyć wokół ust pionowe zmarszczki.

Palenie papierosów nie powoduje pojawienia się zmarszczek tylko na twarzy. Kolejna dawka nikotyny przyczynia się do powstania zmarszczeń i uszkodzeń skóry, najczęściej na wewnętrznej części ramion. Skóra osób, które palą jest także bardziej wrażliwa, niż u osób niepalących. Na twarzy palacza można także dostrzec teleangiektazje, czyli rozszerzone drobne naczynka krwionośne. Kolejnym objawem tzw. twarzy palacza jest ziemista cera. Większość osób palących wygląda o wiele starzej, niż ich rówieśnicy, którzy nie palą. Jak się okazuje, palenie jest także czynnikiem rozwoju łuszczycy, który w większym stopniu dotyczy mężczyzn. Niestety, każdy kolejny papieros może spowodować szybszą remisję łuszczycy. Oczywiście czynniki genetyczne również mają wpływ na szybsze starzenie się podczas palenia. Nie u każdej osoby, która pali, obserwuje się typową twarz palacza. Kurze łapki, charakterystyczne zmarszczki wokół oczu, które pojawiają się u każdego, u palaczy pojawiają się jednak znacznie szybciej. Chociaż zmarszczki bez skorzystania z profesjonalnych zabiegów mogą być trudne do cofnięcia, to można zapobiec pogłębianiu się już istniejących i zwiększaniu liczby zmarszczek poprzez rzucenie palenia już dziś.

 

Palenie papierosów a gojenie się ran

Jak się okazuje, palenie wydłuża czas gojenia się ran. Może dojść do hamowania migracji fibroblastów do łożyska rany i spowodować ich zatrzymanie na jej obrzeżach. Planując operację plastyczną, należy wcześniej rzucić palenie. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę, mając w planach lifting twarzy czy zabiegi laserem, gdzie bardzo ważne jest dobre ukrwienie skóry podczas tych zabiegów.

 

Palenie papierosów a rak skóry

Większość przeprowadzonych badań wykazała, iż palenie należy do niezależnych czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego skóry (squamous cell carcinoma, SCC). Większość przypadków raka płaskonabłonkowego skóry spowodowanych paleniem papierosów związana jest ze zwiększoną zapadalnością na raka prącia, sromu, szyjki macicy i odbytu. Co więcej, kobiety posiadające brodawki na narządach płciowych, są 35 razy bardziej narażone na rozwinięcie się raka sromu. Wykonane badania naukowe ukazują, że już około 15 papierosów może spowodować jedną mutację. Na szczęście wiele z powstałych mutacji nie przyczyni się do indukcji procesu kancerogenezy. 

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter