Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ostrzegawcze etykiety na opakowaniach wcale nie odstraszają konsumentów! - najnowsze badania
US Food and Drug Administration ( FDA) zobowiązało producentów do tego, aby filtry przeciwsłoneczne pozbawione szerokiego spektrum ochrony UV zawierały ostrzeżenie: Skin Cancer / Skin Aging Alert: Spędzanie czasu na słońcu zwiększa ryzyko raka skóry i wczesnego starzenia się skóry. Produkt ten jedynie zapobiega poparzeniom słonecznym , a nie chroni przed rakiem skóry lub wczesnym starzeniem się skóry. Wielu producentów zaczęło gorączkowo ulepszać skład kosmetyków aby poszerzyć spektrum ochrony przed UV. Okazuje się że niepotrzebnie! Ostatnie badania wykazały że ostrzegawcze informacje na opakowaniach wcale nie odstraszają klientów.

Naukowcy z INSEAD w Singapurze , Uniwersytetu Tel Aviv i Uniwersytetu nowojorskiego odkryli, że zamiast odstraszyć konsumentów, ostrzeżenia na etykietach mogą poprawić ich opinie na temat marki czy produktu i co za tym idzie zwiększyć sprzedaży! Wynika to z wydłużenia czasu jaki upłynął pomiędzy dostrzeżeniem ulotki ostrzegawczej a decyzją o zakupie produktu.

We wrześniowym wydaniu Psychological Science , naukowcy Ziv Carmon ( INSEAD ) , Yael Steinhart ( Tel Aviv University) i Trope Yaacov ( New York University) badali hipotezę, że etykiety ostrzegawcze mogą mieć odwrotny wpływ na konsumentów.

W jednym z eksperymentów , palacze mieli okazję zobaczyć jedną wersję reklamy papierosów zawierającą ostrzeżenie , że palenie powoduje raka płuc , choroby serca i rozedmę płuc i drugą,  która nie zawierała ostrzeżenia. Uczestnicy mający okazję do zakupu papierosów wkrótce po obejrzeniu reklamy, kupili ich mniej jeśli widzieli reklamę zawierającą ostrzeżenie. Natomiast uczestnicy, którzy mieli możliwość nabycia papierosów kilka dni po obejrzeniu reklamy kupili ich więcej, jeśli reklama zawierała ostrzeżenie .

Ten sam wynik otrzymali badacze prowadzący podobny eksperyment z ostrzeżeniami dla sztucznych słodzików . Carmon i współpracownicy tłumaczą ten fakt następująco: odstęp czasu pomiędzy obejrzeniem reklamy a decyzją o zakupie sprawia, że skutki uboczne wydają się abstrakcyjne. Natomiast sam fakt umieszczenia ostrzeżenia sprawia, że firma produkująca jest postrzegana jako bardziej uczciwa i wiarygodna.

Logicznie myśląc, wydaje się że ostrzeżenia o niebezpiecznych skutkach ubocznych spowodują, ze konsumencie zastanowią się dwa razy przed ich zakupem, jednak wyniki powyższych badań pokazują coś zupełnie przeciwnego.

KOMENTARZE
Newsletter