Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
OMO – metoda trzech kroków w pielęgnacji włosów
OMO – metoda trzech kroków w pielęgnacji włosów

OMO to termin oznaczający skrót trzech etapów pielęgnacji włosów: odżywka, mycie, odżywka. Metoda ta zyskała ogromną popularność nie tylko wśród „włosomaniaczek”, ale także poza ich kręgiem. Informacje o tym, dla kogo jest przeznaczona, jakie korzyści zapewnia włosom i na czym dokładnie polega trójetapowa recepta, znajdziecie poniżej.

 

 

Metoda pielęgnacji włosów OMO obejmuje użycie trzech produktów – dwóch rodzajów odżywek i szamponu do włosów. Regularnie stosowana (co każde lub drugie/trzecie mycie) zapewnia włosom nawilżenie, sprężystość, regenerację, odżywienie i blask. Zalecana jest szczególnie dla osób, których włosy są suche, zniszczone, puszące się, rozjaśniane i farbowane – wykazujące cechy charakterystyczne dla włosów średnioporowatych lub wysokoporowatych, których łuski są rozchylone. OMO sprawdzi się także u posiadaczy loków i fali. Metoda ta nie powinna być natomiast wprowadzana do pielęgnacji osób o włosach cienkich i niskoporowatych – podwójne zastosowanie odżywki spowoduje bowiem ich dodatkowe obciążenie i utratę objętości (włosy mogą wydawać się wówczas oklapnięte, a nawet przetłuszczone).

 

OMO krok po kroku

Jak już zostało wspomniane, OMO to metoda, na którą składają się trzy etapy. Pierwszy krok to nałożenie lekkiej odżywki nawilżającej – humektantowej lub proteinowej (dobrze sprawdzą się produkty posiadające w swoim składzie np. aloes czy glicerynę). Odżywkę należy nałożyć od linii uszu aż po same końce kosmyków, a następnie pozostawić na 3-5 minut. Warto rozprowadzić produkt na włosach za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Odżywki nie spłukuje się. Użycie jej przed umyciem włosów ma na celu zabezpieczenie ich przed intensywnym działaniem szamponu, a także związanie wody wewnątrz włosa i zatrzymanie w nich efektu nawilżenia.

Drugim etapem jest oczyszczenie skóry głowy za pomocą delikatnego szamponu – raz na jakiś czas (co 2-3 tygodnie) warto umyć skórę głowy silniejszym detergentem (np. z SLS), ponieważ pozwala on na jej bardzo dokładne oczyszczenie. Najlepiej, aby szampon nie zawierał silnych substancji, takich jak SLS i parabeny. Dobrze sprawdzą się szampony przeznaczone dla dzieci, a także dermokosmetyki. Szampon wmasowuje się wyłącznie w skórę głowy. Zaaplikowany produkt należy spłukać wraz z wcześniej nałożoną odżywką – wówczas spływająca jednocześnie piana umyje kosmyki. 

Trzecim i ostatnim etapem jest ponowne nałożenie odżywki. Tym razem ważne, aby wybrać produkt mocno odżywiający włosy – maskę lub odżywkę emolientową, która zawiera różnego rodzaju oleje, np. macadamia, słonecznikowy, arganowy, jojoba, oleje mineralne oraz lanolinę i silikony. Dobrym rozwiązaniem będą także bogate odżywki emolientowo-humektantowe lub emolientowo-humektantowo-proteinowe. Produkt ponownie nakładamy od połowy włosów po końce i pozostawiamy na 15-20 minut. Następnie bardzo dokładnie spłukujemy, najlepiej letnią wodą, która domknie łuski włosów.  

 

Podsumowanie

Metoda OMO może być stosowana, aby intensywnie zregenerować włosy, ale również jako rytuał, który będzie stale kontynuowany, nawet po uzyskaniu zdrowych i nawilżonych włosów. Świadoma pielęgnacja nie polega jednak tylko na sposobie mycia i dobraniu odpowiednich produktów. Ważne, aby regularnie obserwować stan włosów i zapewniać im składniki, których w danym momencie potrzebują. Istotną rolę odgrywa ustalenie porowatości włosów, od której zależą poszczególne kroki pielęgnacji. Ponadto należy pamiętać o czesaniu włosów za pomocą właściwie dobranej szczotki, która będzie zapobiegała ich uszkodzeniu i wyrywaniu.

KOMENTARZE
Newsletter