Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olejek z bergamotki – właściwości oraz zastosowanie w farmacji i kosmetologii
Olejek z bergamotki – właściwości oraz zastosowanie w farmacji i kosmetologii

Bergamota (Citrus bergamia) jest rośliną należącą do rodziny Rutaceae, osiągającą wysokość do 5 metrów. Posiada owoce w kształcie pomarańczy. Skórka bergamoty jest gładka, cienka oraz aromatycznie pachnie. Ma duże, zielone liście i białe kwiaty. Hodowana jest we Włoszech, wschodniej Afryce, Brazylii, Turcji oraz Argentynie. Wytwarzany z niej olejek eteryczny znalazł szerokie zastosowanie w farmacji i kosmetyce. Zawiera w swym składzie 93-96% substancji lotnych, tj.: limonenu, linalolu, octanu linalolu, bergaptenu, bergamotyny, cytropteun, α- i β-pinenu oraz γ-terpinenu. Bergamotka jest skarbnicą: witamin A, C, B, wapnia, potasu, sodu, fluoru, cynku, żelaza oraz błonnika.

Proces pozyskiwania 

 

Olejek bergamotowy powstaje w procesie wytłaczania ze skórek owoców, które są przetwarzane na miazgę. Następnie poddaje się je odsączeniu oraz destylacji parą wodną. W procesie tym uzyskuje się brunatną, oleistą ciecz o cudownym aromacie. Za ten zapach odpowiadają octan linalolu oraz linalol. Właściwości bergamotki były używane już w medycynie ludowej od stuleci. Dane dowodzą, że w XVII w. wytłaczano ręcznie skórki owoców. Do uzyskania litra oleju wykorzystywano trzy razy więcej surowca niż dziś.

 

Zastosowanie w farmacji

Bergamotka posiada szerokie zastosowanie w farmacji. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie, przeciwpasożytniczo oraz przeciwgorączkowo. Zawarty w niej linalol odpowiada za właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Ponadto pozytywnie wpływa na samopoczucie i psychikę, łagodząc objawy stresu i lęku, a także ułatwia zasypianie. Jest ceniona w czasie przeziębienia oraz infekcji górnych dróg oddechowych. Bergamota łagodzi bóle mięśni i stawów, wspomaga układ pokarmowy i leczenie kaszlu. Przeprowadzone badania wykazują, że związki obecne w bergamotce, tj. brutieridyna i melitydyna, wpływają na obniżenie całkowitego oraz złego cholesterolu. Wspomniane związki wykazują działanie podobne do statyn. W 2013 r. zostało przeprowadzone badanie na Uniwersytecie Magna Graecia w Catanzaro, w którym wzięło udział 237 pacjentów. Przez 30 dni pili po 100 ml soku z bergamotki. U 38% z wysokim cholesterolem doszło do obniżenia złego cholesterolu, u 42% podwyższył się dobry cholesterol, zaś u 41% uległ zmniejszeniu poziom trójglicerydów. Badanie to potwierdziło, że bergamotka przyczynia się do regulacji poziomu cholesterolu we krwi. Olejek bergamotowy jest bardzo często wybierany przez aromaterapeutów ze względu na jego właściwości przeciwbólowe, gdy próbują złagodzić ból mięśni.

Zastosowanie w kosmetyce

Olejek eteryczny z bergamoty jest jednym z najczęściej stosowanych olejków zarówno w aromaterapii, jak i rytuałach pielęgnacyjnych. Jest skuteczny na wiele problemów skórnych, co sprawia, iż świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry, zwłaszcza trądzikowej. Bergamota poprawia krążenie, dlatego poleca się ją jako składnik preparatów antycellulitowych. Przyczynia się do redukcji bakterii na skórze, zwalczając stany zapalne skóry. Olejek ten można znaleźć także w recepturach szamponów przeciwłupieżowych. Należy podkreślić, iż olejek bergamotowy działa fotouczulająco. Posiada piękny, intensywny zapach, dlatego jest znakomitą substancją dezodorującą. Znajduje zastosowanie jako składnik pasty do zębów, płynu do płukania ust, dezodorantu, mydła czy odświeżacza powietrza. Ponadto wyrazisty i świeży zapach bergamotki jest bardzo często składnikiem wielu perfum. Bergamota poprawia krążenie, dlatego poleca się ją jako składnik preparatów antycellulitowych. Olejek bergamotowy stosuje się także w balsamach do pielęgnacji ciała ze względu na orzeźwiający zapach. Jest silnym antyoksydantem o właściwościach przeciwutleniających oraz przeciwzapalnych. Olejek z bergamotki w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi, tj. lawendowym i rumiankowym, pomaga w łagodzeniu zaczerwienia i stanów zapalnych skóry.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/pomara%c5%84cze-bergamotowe-bergamotki-6682780/

KOMENTARZE
Newsletter