Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olej z pestek opuncji i olej z pestek śliwek – dwie nowości od Natural Sourcing
13.06.2012

Firma Natural Sourcing wprowadziła do swojej oferty dwa nowe oleje organiczne: z pestek owoców opuncji figowej i z pestek owoców śliwy domowej. Poszerzyła w ten sposób i tak już imponujące portfolio naturalnych surowców, podzielonych na ponad 20 różnych kategorii.

Opuncja figowa (Opuntia ficus indica), należąca do rodziny kaktusowatych, jest rośliną rodzimą dla Meksyku i Południowej Ameryki, choć obecnie uprawiana jest również w RPA, północnej Afryce, Australii czy południowej Europie. Owoce mają kolor od żółtego do czerwonego, a w ich wnętrzu kryją się drobne nasiona. Z uwagi na pracochłonność procesu ich pozyskiwania, olej z opuncji należy do najdroższych na świecie. Owoce spożywane są też na surowo bądź wykorzystywane do produkcji przetworów.

Olej oferowany przez Natural Sourcing wytłaczany jest na zimno z nasion owoców opuncji rosnącej na terenie Tunezji. Wyróżnia się bardzo wysoką zawartością wielonienasyconego kwasu linolowego, który stanowi 60-70 proc. obecnych w oleju kwasów tłuszczowych. Na drugim miejscu jest kwas oleinowy, którego udział wynosi ok. 22 proc. W oleju stwierdzono również występowanie kwasu palmitynowego (ok. 11 proc.), stearynowego (ok. 3 proc.), palmitooleinowego (ok. 0,6 proc.) i linolenowego (ok. 0,2 proc.). Olej jest bogaty także w witaminę E, fitosterole i minerały: wapń, potas, fosfor, magnez.

Olej z pestek opuncji zaliczyć można do tzw. olejów schnących, charakteryzujących się dominacją w składzie kwasów wielonienasyconych. Oleje schnące, choć wpływają korzystnie na każdy rodzaj skóry, szczególnie polecane są cerom tłustym. Nie działają komedogennie, w przeciwieństwie do olejów, w których przeważają kwasy jednonienasycone. Olej z pestek opuncji poprawia elastyczność i nawilżenie skóry, uzupełnia ochronny płaszcz hydrolipidowy. Działa przeciwzapalnie i opóźnia proces starzenia się skóry dzięki obecności silnie antyoksydacyjnej witaminy E.

Odmienną kompozycją kwasów tłuszczowych charakteryzuje się drugi wprowadzony na rynek olej, którzy pozyskiwany jest na drodze wytłaczania na zimno z pestek owoców śliwy domowej (Prunus domestica). W składzie oleju dominuje kwas oleinowy (60-80 proc.). W dalszej kolejności pojawia się kwas linolowy (15-25 proc.), palmitynowy (4-9 proc.) i stearynowy (0,7-2,6 proc.). Zawartość na poziomie <1 proc. dotyczy kwasów: palmitooleinowego, linolenowego, mirystynowego, margarynowego. Obecne są również sterole i tokoferole: alfa-tokoferol (80-100 ppm), beta-tokoferol (<5 ppm), gamma-tokoferol (600-750 ppm), delta-tokoferol (30-50 ppm).

Olej z pestek śliwek może działać komedogennie na cerę tłustą, zalecany jest więc głównie cerom suchym i dojrzałym. Przynosi poprawę w przypadku dermatoz, łuszczycy, skóry popękanej i przesuszonej. Producent poleca olej także do pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów oraz do kruchych paznokci.

 

Źródło: www.naturalsourcing.com

Mehmet Musa Özcan, Fahad Y. Al Juhaimi, Nutritive value and chemical composition of prickly pear seeds (Opuntia ficus indica L.) growing in Turkey.

 

oprac. Małgorzata Przybyłowicz

KOMENTARZE
news

<Październik 2026>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter