Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olej z nasion ogórka – właściwości i zastosowanie w kosmetologii i medycynie

Ogórek jest pysznym warzywem, szczególnie uwielbianym przez osoby będące na diecie ze względu na jego niską kaloryczność. Jego zalety nie ograniczają się tylko do zastosowania w kuchni. Posiada on niesamowite właściwości przynoszące wiele korzyści dla skóry. Jedną z najbardziej znanych i docenianych zalet ogórka jest zmniejszanie cieni oraz obrzęków pod oczami.

 

 

Właściwości i zastosowanie w kosmetologii

Olej z nasion ogórka posiada lekką konsystencję, świeży zapach oraz żółty kolor. Powstaje w procesie tłoczenia na zimno nasion ogórka siewnego. Jedną z najbardziej znanych i docenianych zalet ogórka jest zmniejszanie cieni oraz obrzęków pod oczami. Idealnie sprawdza się na przebarwienia, które powstały w czasie ciąży, podczas opalania się czy w wyniku terapii przeciwtrądzikowej, ponieważ szybko przyczynia się do wyrównania kolorytu cery. Ponadto olej z ogórka wykazuje działanie zmiękczające, dlatego warto stosować go w pielęgnacji stóp. Niewielką jego ilość należy wmasować w twardą skórę pięt, łokci czy kolan. Co więcej, można stosować go jako kurację regenerującą suche dłonie. Olej z ogórka świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery suchej. Bardzo dobrze nawilża, uelastycznia oraz odświeża delikatną skórę wokół oczu, zapewniając jej zdrowy i promienny wygląd. Poleca się go szczególnie w pielęgnacji cery dojrzałej i wrażliwej. Oczyszcza i odświeża skórę. Regularne stosowanie tego składnika w rutynie pielęgnacyjnej sprawia, że skóra nabiera nieskazitelnego wyglądu oraz równomiernego kolorytu. Ogórek zawiera w swym składzie witaminy B1 i C, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, tj. linolowy, oleinowy oraz palmitynowy, magnez, krzemionkę, potas, cynk i żelazo. Olej z ogórka posiada właściwości regenerujące oraz regulujące pracę gruczołów łojowych. Wspomniana cecha doceniana jest przez posiadaczy cery trądzikowej. Dobroczynne właściwości ogórka wykorzystuje się także w preparatach o działaniu przeciwzmarszczkowym, gdyż przyczynia się on do głębokiego odżywienia skóry, jednocześnie poprawiając jej nawilżenie. Cechą, o której warto wspomnieć, jest działanie przeciwzapalne. Właściwość ta szczególnie zostaje doceniana przez osoby borykające się z nierównym kolorytem cery. Dłuższe stosowanie ogórka przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego skóry. Zawarta w ogórku krzemionka nadaje natychmiastowy blask skórze.

Zastosowanie w medycynie

Ogórek to roślina należąca do rodziny dyniowatych. Od czasów starożytnych jest stosowany w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Posiada potencjalne działanie przeciwutleniające. Zawarty w nim potas i magnez pomagają regulować ciśnienie krwi. Regularne spożywanie ogórków przyczynia się do obniżenia poziomu cukru oraz „złego” cholesterolu. Ogórki również mają działanie moczopędne, zapobiegają zatrzymaniu wody w organizmie poprzez usuwanie jej nadmiaru oraz niwelowanie obrzęków.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/toner-sk%C3%B3ra-skincare-ch%C5%82odzenie-906142/

KOMENTARZE
news

<Listopad 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter