Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Olej tamanu - skuteczny w walce z cerą trądzikową oraz w redukcji blizn i rozstępów
Znanych jest już wiele surowców kosmetycznych pochodzenia roślinnego. Przemysł kosmetyczny stale się rozwija i producenci, podążając za trendem „eko”, wciąż poszukują nowych, zachęcających swoim składem i działaniem składników. Jednym z nich jest olej tamanu, który warto poznać ze względu na wiele korzystnych właściwości kosmetycznych.

 

Pochodzenie

Olej tamanu otrzymywany jest przez mechaniczne wytłaczanie na zimno pestek z owoców drzewa Calophyllum Inophyllum Linn. Drzewo pochodzi z obszarów tropikalnej Azji. Można je znaleźć na terenie Filipin wzdłuż wybrzeży morskich oraz na terenie innych wysp Oceanu Spokojnego. Rośnie w pobliżu wybrzeża morskiego w całych Indiach. W tropikalnej Afryce występuje wzdłuż brzegów piaszczystych oraz w nizinnych lasach. Roślina ta jest charakterystyczna dla terenu Polinezji, gdzie występuje głównie na plażach koralowych i przy brzegu morza, lecz znaleźć ją można też w miejscach nizinnych. To tam, od lat ludzie wykorzystywali wiele surowców drzewa (korę, liście, korzenie, owoce, pestki) do leczenia licznych chorób zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, zgodnie z tradycją ludową. Tamtejsza ludność uważała drzewa tamanu jako święte. Sadzone były w miejscach sakralnych, gdzie według wierzeń, bogowie skrywali się, by oglądać sceny ofiarne pozostając niezauważonymi. Posągi bogów również były rzeźbione z drzewa tamanu.

Opis rośliny

Nasiona łatwo kiełkują na terenach błotnistych. Drzewo tamanu cenione jest za piękny zapach kwitnących kwiatów oraz elegancki wygląd liści, dlatego często traktowane jest jako drzewo ozdobne i sadzane wzdłuż ulic. Jest to drzewo wysokości około 2-3 metrów pokryte szorstką, czarną i popękaną korą z eliptycznymi błyszczącymi i twardymi liśćmi. Kwiaty charakteryzują się słodkim i przyjemnym zapachem. Liczne owoce, ułożone w grona, smakują podobnie do jabłek. Nasiona charakteryzują się wysoką (około 75%) zawartością oleju, który otrzymuje się w wyniku procesu ekstrakcji mechanicznej. W ciągu roku z jednego drzewa możliwe jest wyprodukowanie około 18 kg oleju. Przed procesem wytłaczania, dojrzałe i niekiełkujące owoce zostają lekko zgniecione, tak by zmiażdżyć osłonki bez uszkodzenia nasion. Następnie, poddaje się je suszeniu przez okres około 2 miesięcy. W tym czasie przybierają bardziej brązową barwę i zyskują aromat.

Calophyllum Inophyllum (Tamanu) Oil

Olej tamanu [INCI: Calophyllum Inophyllum (Tamanu) Oil)] ma barwę od zielonożółtawej po brunatną i posiada charakterystyczny ziołowy zapach. Jest to gęsty, płynny olej, zazwyczaj o niejednorodnej konsystencji, z niewielkimi osadami. Czasem, w zależności od pochodzenia, olej może przybierać barwę ciemnozieloną.

Skład

Dwa zasadnicze składniki oleju, odpowiadające za szereg jego cennych właściwości, zostały wykryte przez francuskiego profesora Lederer, który wyizolował z niego unikalny kwas kalofillowy (C25H24O6) i kallofilloidynę (C25H22O5) – naturalne flawonoidy, będące pochodnymi kumaryny o działaniu antybiotycznym, przeciwzapalnym i gojącym.

Ekstrakt olejowy jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolowego i oleinowego, a także glicerydów i steroli. Zawiera niewielkie ilości witaminy F i fosfoaminolipidów, kwasu benzoesowego i 4-fenylokumaryny, która posiada właściwości przeciwnowotworowe.

Właściwości lecznicze

Olej tamanu często wykorzystywany był do masażu, wraz z olejem kokosowym. Od dawna stosowany był w leczeniu reumatyzmu, świądu, grzybicy i trudno gojących się ran. Ciemnoskórzy nacierali olejem skórę w przypadku bólu stawów i siniaków. Stosowany jest też w leczeniu ropiejących ran i do pielęgnacji spierzchniętych ust. Według źródeł, Calophyllum Inophyllum (Tamanu) Oil jest pomocny w leczeniu poważnych problemów skórnych, takich jak: oparzenia chemiczne, rany pooperacyjne i atoniczne, trądzik, łuszczyca, opryszczka, nadmierna suchość skóry. Przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości oleju tamanu czynią go surowcem chętnie wykorzystywanym w preaparatach regeneracyjnych i ochronnych.

Działanie kosmetyczne

Zawartość substancji tłuszczowych odpowiada za wzmacnianie bariery ochronnej naskórka, ograniczenie ubytku wody ze skóry, wzmaga działanie regeneracyjne, przeciwzapalne i ochronne. Antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i gojące właściwości oleju skutecznie wpływają na pielęgnację cery trądzikowej. Calophyllum Inophyllum (Tamanu) Oil pomaga eliminować zaskórniki i zapobiega powstawaniu nowych. Redukuje blizny potrądzikowe i zmniejsza stan zapalny. Zwalcza też wolne rodniki, jest naturalnym antyoksydantem i może być stosowany jako naturalna ochrona przeciw promieniom UV. Wykazuje też działanie łagodzące i kojące, jest skuteczny w leczeniu oparzeń, po ukąszeniach owadów, w przypadku uszkodzeń struktury skóry. Połączenie bogatych składników tłuszczowych ze składnikami aktywnymi czyni olej efektywnym preparatem w walce z rozstępami i bliznami.

Badanie przeprowadzone w 2001 roku przez laboratorium Bioscience polegało na ocenie zdolności działania oleju na blizny i wykonane zostało wśród sześciu probantów z widocznymi bliznami, które widniały na ich ciele około rok. Przez 9 tygodni, pacjenci stosowali olej tamanu na skórę dotkniętą bliznami, nie stosując w tym czasie żadnych innych preparatów na blizny i rozstępy.  Po tym czasie zaobserwowano widoczną poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie długości i szerokości blizn. Inne badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku, dowiodło zwiększonej wrażliwości bakterii Gram-dodatnich na olej tamanu. Dzięki temu zwiększa się możliwość zastosowania oleju w preparatach przeciwtrądzikowych, przeciwgrzybicznych, do higieny jamy ustnej czy też do higieny intymnej.

Przykładowe zastosowanie

Olej tamanu może być stosowany w 100-procentowym stężeniu punktowo na stany zapalne, wypryski i blizny. W pielęgnacji cery trądzikowej jedną z opcji zastosowania oleju jest dodatek kilku kropel do ulubionego kremu. Skutecznym sposobem na zwiększenie wchłaniania i działania oleju jest wymieszanie go z kwasem hialuronowym i stosowanie rano (wtedy zaleca się użycie mniejszej ilości olejku, a większej serum hialuronowego) oraz wieczorem. Osoby borykające się z cerą trądzikową koniecznie powinny sprawdzić, jak na ich skórę wpłynie ten bogaty w składniki aktywne olej.

Źródła

[1] C. Dweck, T. Meadowsy, Tamanu (Calophyllum inophyllum) – the African, Asian, Polynesian and Pacific Panacea, International Journal of Cosmetic Science, 2002, 24, 1-8

[2] Anna Kędzia, Alina Mścisz, Henry O. Meissner, Działanie oleju z Tamanu (Calophyllum inophyllum) na bakterie beztlenowe wyodrębnione z dróg oddechowych, Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2011, s. 159-163

[3] Quisumbing, E. Medicinal Plants of the Philippines. Department of Agriculture and natural Resources, Bureau of Printing, Manila (1951)

 

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter