Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Odkryto szlak sygnalizacyjny odpowiedzialny za indukowanie i rozwój chronicznego swędzenia
Maja Haczyk, 28.10.2013
Mechanizm odpowiedzialny za indukowanie i rozwój objawu chronicznego swędzenia przez długi czas pozostawał niejasny. Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis (USA) prowadzą badania zmierzające do wyjaśnienia tego mechanizmu. Chroniczne swędzenie jest objawem towarzyszącym wielu jednostkom chorobowym od wyprysku po łuszczycę, zaburzenia w pracy nerek oraz wątroby.

Jaki twierdzi kierownik badań zespołu z Washington University School of Medicine w St. Louis, profesor Zhou-Feng Chen – Naukowcy długo uważali, że świąd jest odbierany w układzie nerwowym jako mniej natężone bodźce bólowe. W rezultacie, badania nad tym zagadnieniem były dość zaniedbywane i pozostawały w cieniu badań nad odczuwaniem bólu.

 

W początkowej fazie badań (2007) zespół profesora Chena odkrył, że w proces swędzenia zaangażowany jest gen kodujący białko receptorowe GRPR (ang. Gastrin-Releasing Peptide Receptor).

 

Najnowsze doniesienia wskazują, że za indukowanie i rozwój chronicznego swędzenia odpowiedzialny jest szlak sygnalizacyjny BRAF/MEK/ERK.

 

Naukowcy wykonywali doświadczenia na myszach z genem kodującym białko BRAF (zaangażowane w odpowiedź na bodźce bólowe).

 

 

Kierownik zespołu, profesor Zhou-Feng Chen przyznał – Myśleliśmy, że myszy będą odczuwać ból aniżeli swędzenie. Było to dla nas zaskoczeniem, gdy zauważyliśmy, że myszy drapią się spontanicznie.

 

Okazało się, że w proces swędzenia związany z jednostkami chorobowymi zaangażowane są nie tylko neurony, które transportują sygnały wywołujące swędzenie ale także neurony transportujące sygnały bólowe. Naukowcy odkryli, że w przypadku chronicznego swędzenia neurony, które wysyłają sygnały informujące o swędzeniu oddziałują na neurony odczuwania bólu w celu zwiększenia odczucia swędzenia.

 

Chroniczne swędzenie jest poważnym problemem. W niektórych przypadkach świąd jest tak silny, że utrudnia normalne życie pacjentów, np.: zakłóca sen, bądź też powoduje silne drapanie się prowadzące do powstawania ran i szpecących blizn. Obecnie możliwości skutecznego łagodzenia świądu przy pomocy leków są dość ograniczone.

 

Jak twierdzi profesor Zhou-Feng Chen — U ludzi chroniczne swędzenie może trwać tygodniami, miesiącami a nawet przez lata […] Badania na myszach pozwalają nam zrozumieć szlaki, które mogą być zaangażowane w transmitowanie sygnałów swędzenia […] Istnieje wiele szlaków prowadzących od BRAF, wszystkie mogą być potencjalnym celem terapii przeciwko swędzeniu.

 

Badania profesora Chena mogą przyczynić się do stworzenia nowych terapii leczenia chronicznego swędzenia. Jeden z pomysłów zakłada wykorzystanie leków, które są używane w leczeniu bólu. Jak mówi profesor Chen — Pewne leki używane do hamowania chronicznego bólu mogą wyciszać swędzenie.

 

 

Opracowała: Maja Haczyk

Źródła
  • Zhau ZQ, Huo FQ, Jeffry J, Hampton L, Demehri S, Kim S, Liu XY, Barry DM, Wan L, Liu ZC, Li H, Turkoz A, Ma K, Cornelius LA, Kopan R, Battey JF, Zhong J, Chen ZF. Chronic itch development in sensory neurons requires BRAF signaling pathways, The Journal of Clinical Investigation, November 2013.
  • http://news.wustl.edu/news/Pages/25987.aspx

 

KOMENTARZE
Newsletter