Jaki twierdzi kierownik badań zespołu z Washington University School of Medicine w St. Louis, profesor Zhou-Feng Chen – Naukowcy długo uważali, że świąd jest odbierany w układzie nerwowym jako mniej natężone bodźce bólowe. W rezultacie, badania nad tym zagadnieniem były dość zaniedbywane i pozostawały w cieniu badań nad odczuwaniem bólu.
W początkowej fazie badań (2007) zespół profesora Chena odkrył, że w proces swędzenia zaangażowany jest gen kodujący białko receptorowe GRPR (ang. Gastrin-Releasing Peptide Receptor).
Najnowsze doniesienia wskazują, że za indukowanie i rozwój chronicznego swędzenia odpowiedzialny jest szlak sygnalizacyjny BRAF/MEK/ERK.
Naukowcy wykonywali doświadczenia na myszach z genem kodującym białko BRAF (zaangażowane w odpowiedź na bodźce bólowe).
Kierownik zespołu, profesor Zhou-Feng Chen przyznał – Myśleliśmy, że myszy będą odczuwać ból aniżeli swędzenie. Było to dla nas zaskoczeniem, gdy zauważyliśmy, że myszy drapią się spontanicznie.
Okazało się, że w proces swędzenia związany z jednostkami chorobowymi zaangażowane są nie tylko neurony, które transportują sygnały wywołujące swędzenie ale także neurony transportujące sygnały bólowe. Naukowcy odkryli, że w przypadku chronicznego swędzenia neurony, które wysyłają sygnały informujące o swędzeniu oddziałują na neurony odczuwania bólu w celu zwiększenia odczucia swędzenia.
Chroniczne swędzenie jest poważnym problemem. W niektórych przypadkach świąd jest tak silny, że utrudnia normalne życie pacjentów, np.: zakłóca sen, bądź też powoduje silne drapanie się prowadzące do powstawania ran i szpecących blizn. Obecnie możliwości skutecznego łagodzenia świądu przy pomocy leków są dość ograniczone.
Jak twierdzi profesor Zhou-Feng Chen — U ludzi chroniczne swędzenie może trwać tygodniami, miesiącami a nawet przez lata […] Badania na myszach pozwalają nam zrozumieć szlaki, które mogą być zaangażowane w transmitowanie sygnałów swędzenia […] Istnieje wiele szlaków prowadzących od BRAF, wszystkie mogą być potencjalnym celem terapii przeciwko swędzeniu.
Badania profesora Chena mogą przyczynić się do stworzenia nowych terapii leczenia chronicznego swędzenia. Jeden z pomysłów zakłada wykorzystanie leków, które są używane w leczeniu bólu. Jak mówi profesor Chen — Pewne leki używane do hamowania chronicznego bólu mogą wyciszać swędzenie.
Opracowała: Maja Haczyk
KOMENTARZE