Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ochrona praw autorskich dla perfum firmy L'Oréal
04.05.2006
Cool Water produkowany przez firmę Davidoff jest tak znanym kosmetykiem, że doczekał się mnóstwa perfum o podobnej nazwie i podobnym zapachu, ale już nie tej samej jakości.
Wiele firm próbuje wprowadzić na rynek kosmetyczny produkty o podobnym składzie i zapachu do innych produkowanych przez znane firmy kosmetyczne. Okazuje się, że firmy takie zarabiają więcej niż ta właściwa, w której produkowane są oryginały.

Jednakże firma L’Oréal odniosła pierwsze, niespodziewane zwycięstwo w walce o prawa autorskie do swojego produktu. Po długiej walce o swoje perfumamy L’Oréal wygrała proces sądowy, który wytoczyła firmie Bellure. L’Oréal wniosłą oskarżenie, ponieważ Bellure produkuje podobne perfumy i rozprowadza je pod inna nazwą, często kojarzącą się z nazwą oryginału. Firma Bellure broniłą się powołująć się na zapis kontrolny z 1975 roku, gdzie perfumy uznawane są jedynie za mieszaninę chemikaliów, a nie sztukę. W roku 2004 odniosła sukces na sali sądowej tłumacząc, że zapachy ich perfum są rezultatem pracy intelektualnej. Sąd uznał wówczas, że nie ma dowodów na to, że perfumy firmy Bellure są kopią tych produkowanych przez L’Oréal. Firma L’Oréal nie poddała się jednak i za pomocą chromatografii gazowej udowodniła, że 50 z 52 zapachów zawiera te same składniki jakie są w oryginalnych perfumach. Dopiero takie fakty przekonały francuskiego sędziego i orzekł on karę pieniężną dla firmy Bellure w wysokości 1.5 milionów euro, jako kompensatę, a także nadał prawa autorskie perfumom L’Oréal na 70 lat.

Źródło: www.cosmetic-business.com.

KOMENTARZE
Newsletter