Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy wybielający ekstrakt
05.01.2006
U.S. Cosmetics Corporation przedstawiła nowy aktywny surowiec kosmetyczny o działaniu wybielającym, opracowany przez japońską firmę Ichimaru Pharcos.
Substancja o nazwie handlowej Clairju (INCI: Hydrolyzed Prunus domestica) jest roślinnym ekstraktem, otrzymywanym ze śliwy domowej.

Clairju minimalizuje ciemnienie skóry poprzez hamowanie przenikania w naskórku melaniny - naturalnego pigmentu, posiadającego własności pochłaniania promieniowania UV oraz inhibowania reakcji wolnorodnikowych. Melanina powstaje w melanocytach - komórkach usytuowanych na błonie podstawnej warstwy podstawnej naskórka. Powstaje w obrębie wyspecjalizowanych organelli - melanosomów. Te ostatnie przenoszone są w obrębie melanocytów do dendrycznych wypustek w pobliże otaczających melanocyt keratynocytów. Następnie keratynocyty wchłaniają na drodze fagocytozy fragmenty zawierające melanosomy z melaniną. W miarę różnicowania się keratynocytów w procesie keratynizacji i przechodzenia do bardziej zewnętrznych warstw naskórka melanosomy ulegają degradacji. Melaninę przechwytują keratynocyty, które stopniowo przesuwają się ku górze, aż w końcu usuwane są wraz ze złuszczającym się naskórkiem. Składnik wybielający minimalizuje przenikanie uwalnianej z melanocytów melaniny do keratynocytów. Wg producenta, substancja ta może być stosowana w połączeniu z konwencjonalnymi czynnikami wybielającymi. Surowiec Clairju został zaaprobowany do stosowania w preparatach wybielających w Japonii.

KOMENTARZE
Newsletter