Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy test alternatywny oceny bezpieczeństwa dla leków i kosmetyków - SkimuneTM
06.06.2013

Zespół naukowców z Uniwersytetu Newcastle w Wielkiej Brytanii opracował prosty test, który wyeliminuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych nowych leków, kosmetyków i produktów chemii gospodarczej. Metoda wykorzystuje prawdziwą ludzką skórę i komórki układu odpornościowego. Ujawnia każdą możliwą reakcje niepożądaną, jak np. wysypka lub pęcherze wskazujące na silną odpowiedź immunologiczną organizmu.


Przeczytaj również:

11 marca wszedł w życie zakaz dystrybucji kosmetyków testowanych na zwierzętach

Alternatywne Metody testowania Kosmetyków- prezentacja dr Błażeja Dolniaka. Kongres Beauty Innovations 2011


Twórcy nowej metody wychodzą naprzeciw aktualnym potrzebom. Oferują niezawodną alternatywę dla branży kosmetycznej w Europie, gdzie od marca obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży produktów kosmetycznych testowanych na zwierzętach.

Profesor Anne Dickinson z Instytutu Medycyny Komórkowej niedawno zaprezentowała nową  technologię na konferencji w Brukseli.  Powiedziała: "Taki test oferuje dokładną i szybką alternatywę dla testów na zwierzętach i stanowi pomost pomiędzy badaniami laboratoryjnymi nowych leków i pierwszym etapem badań klinicznych u ludzi. Metoda jest dokładna i znacznie szybsza niż jakakolwiek dostępna obecnie technika. Może zaoszczędzić firmom czas i pieniądze. Identyfikuje produkty, które mogą powodować reakcję niepożądaną bądź po prostu nie działają skutecznie u ludzi."

Nowa metoda nosi nazwę SkimuneTM. Stanowi znak towarowy i wkrótce otrzyma patent. Została z powodzeniem przetestowana przez kilka dużych firm farmaceutycznych. Zapewnia niezawodny wynik w ciągu dwóch tygodni.

Ujawniając działania niepożądane czy uczulające, które nie mogą być zidentyfikowane z wykorzystaniem modelu zwierzęcego lub komputera, test może dostarczyć istotnych informacji, pozwalających firmom farmaceutycznym podjąć kroki zapobiegawcze znacznie wcześniej, oszczędzając sporo czasu i pieniędzy.

Profesor Dickinson powiedziała - "Udowodniliśmy, że to działa! Jest idealnym sposobem na testowanie nowych leków i ujawnianie niekorzystnych reakcji immunologicznych, które nie mogą zostać zidentyfikowane w badaniach na modelach zwierzęcych.

Pracując z National Institute of Biological Standards and Control  (NIBSC) zespół z Newcastle testował przeciwciała monoklonalne do badania reakcji niepożądanych. Profesor Dickinson dodaje: Nasz test ™ Skimune mógł przewidzieć wynik testu w Northwick Park w 2006 roku. Wtedy sześciu mężczyzn biorących udział w badaniu klinicznym nie doznałoby tak silnej reakcji na przeciwciała monoklonalne, co skutkowało niewydolnością wielonarządową. Poprzednie badania laboratoryjne i badania na zwierzętach nie wykazały, że istnieje takie ryzyko".

Test skóry Skinmute TM opracowano wykorzystując komórki wyizolowane z próbek krwi od zdrowych ochotników. Zróżnicowane na komórki dendrytyczne, które aktywują komórki T, które z kolei wywołują „burzę cytokin”. Są przydatne do zwalczania infekcji, kiedy odpowiedź immunologiczna przebiegnie w sposób niekontrolowany i może być groźna dla człowieka. SkimuneTM zapewnia ocenę histologicznego uszkodzenia skóry oraz pozwala odczytać siłę reakcji immunologicznej.

Skimune ™ pokazuje, w obrazie histopatologicznym, uszkodzenia skóry w odpowiedzi na substancję uczulającą (III) oraz nieuczulającą (I).

 

 

 

 

 

 

 

Profesor Richard Stebbings, główny naukowiec w NIBSC z zadowoleniem dodaje - "Test ten oferuje cenną alternatywę dla modeli zwierzęcych, używanych do testowania bezpieczeństwa leków o słabo przewidywalnej reakcji u człowieka".

Zespół badaczy z Newcastle wraz z profesor Dickinson założyli firmę Alcyomics Company Limited, oferującą badania bezpieczeństwa leków i kosmetyków przy użyciu testu SkimuneTM.

Test Skimune ™ Cosm może być wykorzystywany do badania toksyczności powtórnej dawki czy do określania dawki wywołującej działanie niepożądane. Cosm Skimune ™ jest również skuteczny w ocenie reakcji alergicznej. Dostarcza danych dotyczących toksyczności i wykrywa potencjalne zagrożenie po ekspozycji na pojedynczą lub wielokrotne dawki danego kosmetyku czy pojedynczego składnika.

 

Agata Lebiedowska

Źródła:

http://www.alcyomics.com/

http://www.ncl.ac.uk/

KOMENTARZE
Newsletter