Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy sposób otrzymywania Fucoidanu opracowany przez japońską firmę UBE
26.02.2006
Japońska firma chemiczna UBE Industries Ltd opracowała nową metodę produkcji Fucoidanu (kompleksu wielecukrów izolowanego z alg morskich Limu Moui).
Według przedstawicieli firmy, dotychczas otrzymywany preparat ma ciemną barwę i słabą lepkość, co sprawia, że nie jest zbyt chętnie stosowany w formulacjach kosmetycznych. Firma UBE opracowała nową metodę jego otrzymywania, dzięki której otrzymuje się produkt o bladożółtej barwie (bądź przezroczysty) i o dobrej lepkości.

Produkt wytwarzany przez UBE otrzymywany jest z brunatnicy, Cladosiphon novae-caledoniae, zwanej w języku japońskim “Mozuku”. Wodorosty te zbierane są na rafie koralowej na Południowym Pacyfiku. Obszary te obfitują w minerały. Algi poddawane są najpierw działaniu alkoholu etylowego. Usuwa on większość karotenoidów z alg. Następnie w warunkach alkalicznych pozyskuje się Fucoidan, który jest zagęszczony przez proces ultrafiltracji (filtracji molekularnej, która umożliwia rozdzielenie mieszanin na poszczególne frakcje chemiczne). Warunki alkaliczne sprawiają, iż produkt pozostaje achromatyczny (bezbarwny) oraz nie ulega nadmiernej hydrolizie. Surowiec ten jest bardzo lepki dzięki uzyskaniu frakcji o większej masie cząsteczkowej. Jest to wodnisty roztwór zawierający około 1 proc. składnika. Charakteryzuje się dużą lepkością oraz bladożółtym przeźroczystym kolorem. Surowiec ten wykorzystywany jest w produktach wygładzających zmarszczki, poprawiających elastyczność skóry, nawilżających oraz leczących popękaną skórę. Surowiec jest również wykorzystywany w produktach do włosów jako preparat nawilżający, nadający połysk oraz wygładzający.

Oprac. Katarzyna Walczak. Źródło: Cosmetics and toiletries

KOMENTARZE
Newsletter