Właściwości i skład
Naukowcy w ostatnim czasie zainteresowali się potencjałem antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym Kaempferia galanga Linn. Kłącza tej rośliny zawierają pochodne kwasu cynamonowego, takie jak p-metoksycynamonian etylu (EPMC) i cynamonian etylu, a także flawonoidy, takie jak kemferol, znane ze swoich właściwości przeciwutleniających, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwnowotworowych. Dzięki temu wykazują działanie przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
Warunki przeprowadzonych badań
Kłącze Kaempferia galanga Linn zebrano w północy Tajlandii i ekstrahowano metodą maceracji przy użyciu różnych rozpuszczalników (wody destylowanej, etanolu, heksanu, octanu etylu). Świeże kłącza pocięto na małe kawałki, przemyto czystą wodą, a następnie suszono w piecu w temperaturze 50°C przez 3 dni. Wysuszony materiał roślinny drobno sproszkowano za pomocą młyna młotkowego. Kolejno 100 g proszku zmieszano z każdym rozpuszczalnikiem (400 ml) i pozostawiono w temperaturze pokojowej na 48 godzin w ciemności. Następnie rozpuszczalnik organiczny usunięto na wyparce obrotowej w temperaturze 50°C, otrzymując surowe ekstrakty. Wodny ekstrakt poddano odwodnieniu poprzez liofilizację. Do dalszych eksperymentów surowe ekstrakty przechowywano w temperaturze -20°C.
Wnioski
Wyniki powyższych badań wykazały, że ekstrakcja w wysoce polarnych rozpuszczalnikach pozwalała na uzyskanie wydajnego ekstraktu. W ekstraktach przy użyciu wszystkich rozpuszczalników ekstrakcyjnych wykryto flawonoidy, związki fenolowe i terpenoidowe, jednakże te, uzyskane przy pomocy wody dejonizowanej jako rozpuszczalnika, wykazywały najniższy poziom flawonoidów i fenoli w porównaniu do pozostałych rozpuszczalników. Najwyższą całkowitą zawartość flawonoidów i fenoli uzyskano poprzez ekstrakcję odpowiednio etanolem i octanem etylu. Co ciekawe, ekstrakt otrzymany przy użyciu etanolu jako rozpuszczalnika wykazywał najsilniejsze działanie przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe (procent hamowania kolagenazy i elastazy wyniósł odpowiednio 71,83% i 66,35%). Jeśli chodzi o cytotoksyczność komórkową, oba ekstrakty – otrzymane z wodą dejonizowaną i etanolem – wykazały niższą toksyczność w stosunku do ludzkich fibroblastów skóry w porównaniu z ekstraktami otrzymanymi z octanem etylu i heksanem. Ekstrakt na bazie etanolu wykazał dobre działanie przeciwutleniające, przeciwstarzeniowe i jest uważany za bezpieczny dla produktów kosmetycznych ukierunkowanych na właściwości przeciwstarzeniowe.
Rynek kosmetyczny potrzebuje nowych i innowacyjnych rozwiązań w profilaktyce anti-aging. Przez wzgląd na bariery wynikające ze stosowania powszechnie znanych składników (np. ograniczenia prawne i niemożliwość stosowania w sezonie wiosenno-letnim retinolu) poszukuje się nowych składników naturalnych o takim działaniu i bada się ich efektywność. Roślina z rodzaju imbirowatych Kaempferia galanga Linn jest obiecującym surowcem, który może mieć zastosowanie w naturalnych i skutecznych kosmetykach przeciwstarzeniowych.
KOMENTARZE