Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowoczesny tkankowy model ludzkiej skóry
30.05.2009
Powszechnie obowiązujący zakaz przeprowadzania testów na zwierzętach rodzi potrzebę opracowywania alternatywnych metod badawczych.
Metodami tymi zainteresowane są różnorodne gałęzie nauki oraz przemysłu, zwłaszcza kosmetycznego oraz farmaceutycznego.

Niestety, nawet największe międzynarodowe firmy oferujące modele tkankowe ludzkiej skóry, nie są w stanie sprostać rosnącym potrzebom gdyż liczba produkowanych przez nich modeli jest ograniczona.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz potrzebom rynku Jörg Saxler oraz Prof. Heike Mertsching opracowują technikę Automated Tissue Engineering . Jest to projekt realizowany na żądanie Fraunhofer-Gesellschaft.

Prof. Heike Mertsching jest szefem the Cell Systems Department at the Fraunhofer Institute for Interfacial Engineering and Biotechnology

Jörg Saxler jest szefem the life science engineering business unit for the Fraunhofer Institute for Production Technology.

Rozwiązanie proponowane przez naukowców będzie prawdziwa innowacją.

Model skóry składa się z dwóch warstw o różnych typów komórek, model ten jest już chroniony patentem. Naukowcy oceniają, iż model ten będzie doskonałą kopia ludzkiej skóry. Kolejną innowacją dotycząca tego projektu jest fakt, że proces produkcji będzie w pełni zautomatyzowany.

W trackie wieloetapowego procesu tworzenia tego modelu, w pierwszej kolejności małe kawałki skóry będą sterylizowane. Następnie będą one cięta na mniejsze kawałki a następnie będą modyfikowane poprzez działanie specyficznych enzymów. W ten sposób otrzymane zostaną 2 frakcje komórek, które osobno zostają przenoszone na powierzchnie do wzrostu kultur tkankowych , gdzie rozpoczyna się proces ich rozmnażania. Następnym krokiem jest polaczenie 2 typów komórek na 2 warstwowym modelu, który zawiera kolagen.

Model przechowywany jest w inkubatorze z wilgotną atmosferą oraz temperatura o wartości temperatury ciała. Pełny rozwój modelu skóry osiąga się w czasie do 3 tygodni a jego średnica wynosi około 1 cm.

W chwili obecnej naukowcy pracują nad pełna automatyzacja procesu, co pozwoli na zwiększenie jego wydajności oraz częściowe obniżenie kosztów produkcji.

Źródło: C&T magazine
KOMENTARZE
Newsletter