Dobrze znane peptydy, takie jak tripeptyd miedziowy, są nadal przedmiotem badań w celu uzyskania wiedzy na temat ich skuteczności i opracowania nowych metod stosowania. Palmitoilopentapeptyd-4 i karnozyna to inne dobrze zbadane peptydy. To jednak jedynie kilka przykładów, ponieważ w kosmetykach wykorzystuje się dużo więcej peptydów o udowodnionej skuteczności podczas kontrolowanych badań in vivo.
Peptydy w kosmetyce
Peptydy są to krótkie łańcuchy aminokwasów. Nazwa peptyd pochodzi od słowa pepton [z gr. peptos: strawiony]. Naturalnie występujące ludzkie peptydy pełnią funkcje, takie jak: komunikacja międzykomórkowa, proliferacja komórek, migracja komórek, odpowiedź na stan zapalny, angiogeneza, melanogeneza. Opracowano wiele peptydów syntetyzowanych na drodze chemicznej. Peptydy stosowane są w kosmetyce do: stymulacji kolagenu, gojenia się ran, wygładzania zmarszczek, a także działania antyoksydacyjnego, przeciwdrobnoustrojowego i wybielającego. Można je sklasyfikować na: peptydy sygnałowe, peptydy nośnikowe, peptydy będące inhibitorami neuroprzekaźników i peptydy będące inhibitorami enzymów. Syntetyczne peptydy składają się z łańcuchów aminokwasów, które można obecnie modyfikować na różne sposoby w celu uzyskania różnych funkcji, takich jak: zwiększona penetracja skóry, stabilność i rozpuszczalność. Peptydy poddawane są różnym badaniom klinicznym w celu potwierdzenia ich działania. Jest to grupa składników obecnie ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród naukowców ze względu na liczne możliwości w działaniu na skórę.
Peptydy sygnałowe
Szereg peptydów jest w stanie wywołać kaskadę sygnalizacyjną. Dzięki tym peptydom zwiększa się proliferacja kolagenu, elastyny, proteoglikanu, glikozaminoglikanu i fibronektyny. W rezultacie pigmentacja fotouszkodzonej skóry oraz drobne linie i zmarszczki ulegają redukcji. Zwiększa się elastyczność skóry, a skóra wydaje się gładsza i jędrniejsza. Innowacyjne peptydy są syntetyzowane tak, aby odwzorować sekwencje aminokwasów naturalnie występujących peptydów, które pełnią określone funkcje w organizmie.
* Karnozyna jest dipeptydem o sekwencji β-Ala-His o działaniu gojącym rany i stany zapalne skóry. Badania kliniczne wykazały także zmniejszenie rumienia, opóźnianie starzenia się skóry wywołane promieniowaniem UV, działanie przeciwutleniające, poprawiające wygląd skóry wokół oczu.
* Trifluoroacetylotripeptyd-2 o sekwencji TFA-Val-Try-Val-OH według badań zapobiega wiotczeniu skóry wzdłuż linii szczęki, eliminuje wiotczenie skóry, zwiększa poziom jędrności i elastyczności skóry.
* Tripeptyd-10 Cytrulina o sekwencji Lys-α-Asp-Ile-Citrulline zwiększa spójność włókien kolagenowych, przez co zwiększa poziom elastyczności skóry.
* Palmitoilotripeptyd-1 o sekwencji Pal-Gly-His-Lys jest peptydem przekaźnikowym służącym do odnowy włókien kolagenowych o działaniu porównywalnym do kwasu retinowego, lecz niepowodującym podrażnień.
* Palmitoilotripeptyd-3/5 o sekwencji Lys-Arg-Phe-Lys wspomaga gojenie się ran oraz stymuluje skórę do produkcji kolagenu poprzez czynnik wzrostu TGFβ.
* Palmitoilotripeptyd-38 o sekwencji Pal-Lys-Met(O2)-Lys-OH łagodzi oznaki starzenia się skóry już po tygodniu kuracji, zmniejsza widoczność kurzych łapek.
* Heksapeptyd-11 (Pentamid-6, sekwencja Phe-Val-Ala-Pro-Phe-Pro) został pierwotnie wyizolowany z drożdży Saccharomyces na drodze fermentacji, później został zsyntetyzowany chemicznie ze względu na problemy z czystością. Heksapeptyd-11 ma zdolność wpływania na proces starzenia się fibroblastów, co nadaje skuteczne właściwości przeciwstarzeniowe.
* Heksapeptyd-14 stymuluje syntezę kolagenu, a badania dowiodły redukcję drobnych zmarszczek.
Peptydy nośnikowe
Peptydy nośnikowe dostarczają różnego rodzaju pierwiastki, takie jak miedź i mangan, niezbędne do gojenia się ran i procesów enzymatycznych. Peptydy te biorą udział w transporcie miedzi lub manganu do komórek skóry.
* Trójpeptyd miedzi to kompleks tripeptydów miedzi (sekwencja Copper Gly-l-His-l-Lys). Jest jednym z najlepiej zbadanych peptydów. Odgrywa rolę w gojeniu się ran, działa jako peptyd sygnałowy i nośnikowy, wspomaga prawidłową syntezę kolagenu, elastyny, proteoglikanów i glikozaminoglikanów oraz zapewnia reakcje przeciwzapalne i przeciwutleniające. W zastosowaniach kosmetycznych Cu-GHK stosowany jest w produktach przeciwstarzeniowych, przeciwzmarszczkowych, aplikowanych po opalaniu, odnawiających i nawilżających skórę, stymulujących porost włosów.
* Tripeptyd manganowy-1 (sekwencja:GHK-Mn2+) zwalcza fotouszkodzenia skóry, redukuje jej przebarwienia.
KOMENTARZE