Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe możliwości medycyny estetycznej- zabiegi z wykorzystaniem tkanek autologicznych
Redakcja portalu, 23.03.2011
Medycyna estetyczna oraz przeciwstarzeniowa to w chwili obecnej niezwykle dynamicznie rozwijająca się dyscyplina. Chęć zachowania przez starzejące się społeczeństwa młodego wyglądu jest siłą napędową technik anit-aging , dzięki czemu dochodzi do rozwoju coraz to nowych metod , które w skuteczny sposób regenerują starzejąca się skórę.

 

 

Obok zabiegów z wykorzystaiem jadu kiełbasianego oraz powszechnego stosowania wypełniaczy ( kwas hialuronowy) , na znaczeniu zyskują zabiegi , które wykorzystują do celów odmłodzenia skóry pacjenta jego własne tkani. Są to tak zwane zabiegi z zastosowaniem tkanek autologicznych.
Przewaga tego typu technik , to przede wszystkim brak reakcji alergicznych u osób je stosujących. Materiał pochodzi z własnego organizmu , nie może więc być przyczyną podrażnienia .
Technika w której stosuje się własne tkanki pacjenta znajduje zastosowanie m.in.  w chirurgii plastycznej-  do autologicznych częściowych i pełnej grubości przeszczepów skóry.

 W dermatologii  estetycznej zabiegi z zastosowaniem tkanek autologicznych nabierają coraz większego znaczenia .
Stosowane są:

·         Osocze bogatopłytkowe- platelet –rich plasma.  Zastopowanie odpowiednio przygotowanej surowicy pozwala na osiągnięcie bardzo korzystnych efektów estetycznych. Skóra jest zrewitalizowana , zmarszczki ulegają  redukcji i spłyceniu , uzyskuje się poprawę napięcia faktury skóry. Przygotowanie osocza polega na pobraniu krwi od pacjenta, następnie odwirowaniu surowicy , następnie zastosowanie odpowiednich odczynników aktywuje komórki krwi, które za pomocą mikro nakłuć ( podobnie jak w mezoterpaii) podawane są w odpowiedni obszar skóry. Osocze jest skoncnetorwnym źródłem leukocytów oraz płytek krwi, które uwalniają szereg czynników stymulujących regenerację jak:  TGF- transforujący czynnik wzrostu- stymuluję syntezę kolagenu, EGF- czynnik wzrostu naskórka- pobudza aktywnośc fibroblastów w kierunku syntezy składników macierzy pozakomórkowej oraz stymuluję podziały naskórka, VEGF- czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego- pobudza angiogenezę – poprawia w ten sposób odżywienie tkanek.
 

·         Fibroblasty autologiczne- komórki te są niezwykle istotnymi elementami obecnymi w obszarze skóry właściwej , odpowiedzialne są one bowiem za syntezę białek macierzy pozakomórkowej m.in. kolagenu oraz elastyny. Fibroblasty są pobierane od pacjenta
( biopsja ) a następnie są namnażane w hodowli i podawane na drodze iniekcji śródskórnych w parunastu dawkach.  Technika pobrania fibroblastów jest nieinwazyjna, niestety metoda hodowli komórkowej jest kosztowna , co przekłada się na wysoką cenę zabiegu.
Efekty jakie osiąga się dzięki śródskórnemu podaniu autologicznych fibroblastów  pozwalają na uzyskanie długotrwałego wygładzenia skóry czy spłycenia blizn, jest to metoda o wysokim potencjale regeneracyjnym.

Zważywszy na wysoki potencjał skuteczności zabiegów z wykorzystaniem materiału autologicznego oraz brak potencjału alergizującego należy oczekiwać dalszego rozwoju tego typu metod dla potrzeb medycyny estetycznej.

Red. Marta Kłopotowska

Opracowano na podstawie: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, redakcja naukowa Maria Noszczyk,  wydawnictwo PZWL ,

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter