Podobnie jak w poprzednich sprawozdaniach, gryzonie i króliki stanowiły większość zwierząt doświadczalnych (78 procent). Myszy są gatunkiem wykorzystywanym najczęściej, stanowiącym 53 procent ogółu wykorzystanych zwierząt, a następnie szczury - 19 procent.
Drugą pod względem częstotliwości wykorzystania w doświadczeniach grupą zwierząt były, jak w latach poprzednich, zwierzęta zmiennocieplne, stanowiące 15 procent ogółu wykorzystanych zwierząt. Trzecią największą grupę stanowiły ptaki, wykorzystane w nieco ponad 5 procentach doświadczeń. Podobnie jak w 2002 r., w 2005 r. nie wykorzystywano do doświadczeń w UE małp człekokształtnych. Wykorzystano natomiast niewiele ponad 10 000 naczelnych - nieco więcej niż w roku 2002.
Główną zmianą pod względem gatunków był wzrost liczby wykorzystanych myszy o ok. 579 000 osobników (10,6 procent). Jednakże wraz ze wzrostem liczby myszy nastąpił spadek liczby szczurów, chomików i innych gryzoni (36 procent) wykorzystywanych do tych celów.
Francja zanotowała największą liczbę wykorzystanych zwierząt (2 325 398 osobników), a następnie Wielka Brytania (1 874 207) oraz Niemcy (1 822 424). Około 900 000 zwierząt wykorzystano do doświadczeń w Grecji, a na kolejnym miejscu pod względem wykorzystanych zwierząt plasują się Włochy.
Liczba testów na zwierzętach we Francji i Wielkiej Brytanii wzrosła odpowiednio o 5 procent i 3 procent, natomiast Niemcy ograniczyły je o 12 procent.
Pomimo unijnej dyrektywy wprowadzającej zakaz wykorzystywania zwierząt do testowania kosmetyków, liczba zwierząt wykorzystanych w tych celach wzrosła o 50 procent do 5 571 osobników. Wszystkie państwa członkowskie muszą odpowiednio dostosować swoje ustawodawstwo w tym zakresie do roku 2009. Prawie wszystkie przypadki testowania kosmetyków na zwierzętach miały miejsce we Francji.
Największy spadek w zakresie doświadczeń na zwierzętach zanotowano w kategorii badań w dziedzinie biologii ogólnej (33 procent), a następnie w medycynie, stomatologii i weterynarii (31 procent) oraz wytwarzaniu i kontroli jakości produktów stosowanych w medycynie i stomatologii (11,8 procent). Najbardziej znaczącą zmianą od raportu z 2002 roku jest spadek liczby zwierząt wykorzystywanych do badań "toksykologicznych oraz innych badań bezpieczeństwa" z poziomu ok. 9,9 procent do 8 procent. Ponieważ sprawozdanie zawiera również dane dla dziesiątki nowych państw UE, widoczna jest ogólna znacząca tendencja spadkowa.
Sprawozdanie zostanie przedstawione Radzie i Parlamentowi Europejskiemu.
Źródło: Cordis
KOMENTARZE