Evonik to niekwestionowany lider światowego rynku produktów kosmetycznych mających zastąpić ceramidy w skórze. Z tego względu naukowcy Evonik prowadzą ciągłe badania w nad ich innowacyjnością.
Jak do tej pory produkty tego typu były uzyskiwane drogą chemiczną, w której otrzymywało się ceramidy sztuczne, różniące się izomerią optyczną od naturalnych, występujących w skórze.
Firma Evonik opracowała i opatentowała proces produkcji biotechnologicznej ceramidów oparty na fermentacji drożdży o nazwie Wickerhamomyces ciferrii (dawniej znane jako Ciferrii Pichia). Drożdże te produkują duże ilości prekursora ceramidów - fitosfingozyny, która jest wydzielana do pożywki hodowlanej, z której może być ekstrahowana. Następnie przekształca się ją w składniki mogące być dodawane do kosmetyków. Szlak biosyntezy ceramidów jest taki sam u drożdży i człowieka, dlatego ceramidy od Evonik mają taką samą konformację stereochemiczną jak ceramidy występujące w naszej skórze.
Naukowcy analizowali sekwencję genomu Wickerhamomyces ciferrii , aby uzyskać informację na temat dokładnego przebiegu szlaku biosyntezy sfingolipidów u tego szczepu drożdży.
Specjaliści do spraw konsumentów firmy Evonik wraz z członkami Science-to-Business Center Biotechnology, oraz we współpracy ze środowiskiem akademickim zawiązali wspólny projekt finansowany przez Federal Ministry of Education and Research (BMBF). Zbadali i opublikowali sekwencję genomu Wickerhamomyces ciferrii.
Kolejnym etapem, będzie modyfikacja szczepu drożdży w kierunku bardziej wydajnej syntezy ceramidów.
Agata Lebiedowska
Źródło: corporate.evonik.com
KOMENTARZE