Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy odkrywają właściwości regenerujące komórek macierzystych gruczołów potowych
Naukowcy odkrywają właściwości regenerujące komórek macierzystych gruczołów potowych
Badania z Uniwersytetu Południowej Kalifornii zagłębiły zagadnienie pochodzenia potu. W swoim doświadczeniu Prof. Krzysztof Kobielak, oraz jego zespół odkryli kilka interesujących faktów na temat komórek gruczołów potowych, które mogą prowadzić do poprawy leczenia nadmiernego pocenia się oraz regeneracji tkanek.

W swojej publikacji autorzy opisują, w jaki sposób odbywały się badania nad komórkami gruczołów potowych. Badacze znakowali komórki białkiem zielonej fluorescencji (GFP) i oglądali w świetle UV. Zauważyli, że w czasie badania, niektóre komórki gruczołów potowych nie dzielą się lub dzielą się bardzo powoli. Taka właściwość znana jest już naukowcom badającym komórki macierzyste niektórych tkanek ludzkiego organizmu takich jak np. rogówka czy mieszek włosowy. Takie komórki o niskim tempie proliferacji naukowcy określają mianem LRC – label retaining cells. Badacze postawili hipotezę, że komórki te są komórkami macierzystymi.

Następnie odkryli, że te świecące komórki generowane nie tylko gruczoły potowe, ale także mieszki włosowe po umieszczeniu w skórze myszy bez GFP. Naukowcy ustalili również, że w pewnych warunkach, komórki macierzyste gruczołów potowych mogą leczyć rany skóry i regenerować wszystkie warstwy naskórka.

Naukowcy uważają, badania te mogą być wykorzystane do opracowania metod leczenia nadmiernej lub niedostatecznej potliwości. Komórki mogą być także stosowane do wytworzenia funkcjonalnej tkanki dla ofiar poparzeń.

KOMENTARZE
news

<Maj 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter