Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nanotechnologia w produkcji filtrów UV
23.11.2007
Według przeprowadzonych  badań wprowadzenie nanocząsteczek tłuszczowych, jako nośników do filtrów przeciwsłonecznych może  poprawić ich skuteczność, jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo niepożądanych skutków ubocznych.


Badania nad zastosowaniem nośników lipidowych w filtrach przeciwsłonecznych są w dalszym ciągu kontynuowane, ponieważ uważa się że nośniki te zwiększają skuteczność filtrów, zmniejszając jednocześnie absorpcję i co za tym idzie negatywne działania uboczne. Jednakże wytworzenie receptur z większym wskaźnikiem SPF okazało się dosyć trudne. Praca opublikowana ostatnio w International Journal of Cosmetic Science opisuje zastosowanie stałych nanocząsteczek lipidowych (SLN) i nanostrukturalnych nośników lipidowych (NLC), które mogą przenosić znacznie większą ilość filtra przeciwsłonecznego niż było to możliwe wcześniej. Pozwala to uzyskać znacznie wyższe wartości SPF.

Nośniki lipidowe redukujące skutki uboczne
Filtry przeciwsłoneczne zawierają albo molekularne filtry absorbujące promienie UV albo materiały tworzące fizyczną barierę, która rozprasza i/lub odbija promienie słoneczne. Jednakże istnieją obawy w związku z możliwą penetracją molekularnych filtrów w głąb skóry, co może prowadzić do takich efektów ubocznych jak podrażnienia skóry, alergie czy fototoksyczność. Podobne obawy wzbudza absorpcja związków tworzących fizyczną barierę na skórze, których absorpcja może prowadzić do niepożądanych funkcjonalnych i dermatologicznych efektów. Według badaczy wprowadzenie cząsteczek do SLN i NLC, zamiast pozostawienia ich w postaci emulsji, prowadzi do ograniczonej penetracji i co za tym idzie zredukowanych efektów ubocznych.

Nośniki lipidowe zwiększają ochronę przeciw UV
Co więcej, same cząsteczki nośników także blokują promienie UV. Tak więc wprowadzenie molekularnych filtrów do tych nośników pozwala uzyskać podwójną ochronę przeciwko promieniom UV. „Oznacza to, że całkowita zawartość molekularnego filtra w recepturze może zostać obniżona, pozostawiając jednocześnie poziom ochrony porównywalny z filtrami w postaci emulsji”- napisali autorzy publikacji. Ponadto, zmniejszenie zawartości molekularnych filtrów może powodować dalszą redukcję prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych.

Nanotechnologia pełni ważną rolę w filtrach przeciwsłonecznych
Wykorzystanie nanotechnologii i nanocząsteczek w filtrach przeciwsłonecznych i produktach sun care wzrasta. Mimo, że wiele osób wierzy iż zastosowanie nanotechnologii może doprowadzić do znacznego rozwoju we wspomnianej dziedzinie, jej zastosowanie pozostaje kontrowersyjne. Wcześniej w tym roku członkowie organizacji „Friends of Earth” nawoływali do wprowadzenia moratorium na komercyjne zastosowanie materiałów i produktów uzyskanych dzięki nanotechnologii do momentu spełnienia określonych warunków.

Źródło: cosmeticsdesign-europe.com
KOMENTARZE
Newsletter