Nanoemulsje - przełom w leczeniu oparzeń
Termiczne uszkodzenia skóry mogą być przyczyną martwicy koagulacyjnej, a także towarzyszącej jej zmian w obrębie naczyń włosowatych. W efekcie dochodzi do wzrostu przepuszczalności naczyń co prowadzi do utraty elektrolitów oraz osocza.
Istotną kwestią w trakcie leczenia jest profilaktyka zakażeń środowiska rany oparzeniowej. Przełomem okazuje się być odkrycie naukowców University of Michigan Health System. W terapii zdecydowano się na zastosowanie nanoemulsji , w skład której wchodzą min. olej sojowy , alkohol, woda , detergenty , średnica cząsteczek emulsji nie przekracza 400 nm.
Efektem terapeutycznym jest znaczący spadek liczy drobnoustrojów w środowisku radny, ponadto emulsja wykazuje działanie silnie przeciwzapalne.
Przewaga nanoemulsji nad kremami ,pozwala przede wszystkim na ich lepszą penetracje w środowisku obszaru objętego oparzeniem, nanocząsteczki docierają do głębiej położonych warstw skóry, zapobiegając rozwojowi wtórnej infekcji bakteryjnej, ograniczają także stany zapalny.
W świetle przeprowadzonych badań okazuje się ,że nanoemulsja hamuje działanie czynników stymulujących rozwój procesu zapalnego , w tym cytokin.
Nanoemulsja została opracowana przy współpracy University of Michigan oraz NanoBio Corp .
na podstawie : www.med.umich.edu
KOMENTARZE